کد خبر: 212086 A

گزارش ایلنا از درآمد زایی داعش؛

گروه داعش که دیگر از گروه فاصله گرفته است و کم کم دارد به یک شبه دولت تبدیل می‌شود برای تامین هزینه‌های خود نیازمند در آمد سازی است. همین در آمد سازی و اتکا به خود است که توانسته این گروه را نسبت به القاعده قوی‌تر کند

گروه داعش که دیگر از گروه فاصله گرفته است و کم کم دارد به یک شبه دولت تبدیل می‌شود برای تامین هزینه‌های خود نیازمند در آمد سازی است. همین در آمد سازی و اتکا به خود است که توانسته این گروه را نسبت به القاعده قوی‌تر کند تا بدان جا که ایمن الظواهری رئیس گروه القاعده حس حسادت خود را نسبت به این گروه نشان داد و سعی کرد با فرستادن محسن الفیصل و تشکیل گروه خراسان در سوریه توجه کشورهای متحجر منطقه و شیوخ آن‌ها را به خود جلب کند و پرچم مبارزه با کفر را دوباره به دست بگیرد امری که با کشته شدن الفیصل در رقه ناکام ماند. داعش در حال حاضر در دو کشور سوریه و عراق حضور دارد و بالطبع عمده درآمد این گروه هم از این دو کشور است.

برده داری و کنیز فروشی

تا قبل از تصرف منطقه کرد نشین سنجار، داعش زنان و دختران را برای سوء استفاده و رفع نیازهای شهوانی خود می‌خواست اما با تصرف سنجار که ساکنان ایزدی آن شاخه‌ای از مسیحیت هستند، این گروه با سیلی از زنان و دختران روبرو شد به طوریکه الشبلی یکی از اعضای این گروه در توییتر خود با گستاخی تمام از بهتر بودن دختران کرد و سفید بودن آن‌ها نسبت به دیگر دختر‌ها ابراز شگفتگی می‌کند. از‌‌ همان موقع این زنان تبدیل به کالای درآمدی برای داعش شدند.

داعش بعد از به اسارت گرفتن این زنان آن‌ها را به مکان‌های امن منتقل می‌کند و به مدت ۲ تا ۳ روز آن‌ها را زیر نظر دارد. سپس شروع به جدا سازی می‌کند اولین جدا سازی در خصوص دختران باکره انجام می‌شود بدین صورت که دختران باکره بلافاصله از بقیه جدا می‌شوند و به مکانهای نامعلومی برده می‌شوند تا کنون از این دختران خبری منتشر نشده است اما پیش بینی می‌شود این دختران به بازار خلیج فارس برده می‌شوند.

بعد از این جداسازی سران این گروه می‌آیند و دختران مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و با خود می‌برند. بقیه دختران نیز به سوریه منتقل شده و در بازار رقه به تاجران آفریقایی فروخته می‌شود. دخترانی که مورد سو ء استفاده این گروه قرار می‌گیرند به هیچ عنوان حق سقط کردن بچه یا جلوگیری از بارداری را ندارند و در صورت انجام این کار با آن‌ها شدیدا برخورد خواهد شد بنا به اعتقاد داعشی‌ها این کودکان در آینده قرار است مجاهد شوند. ارتشی از حرامزاده‌ها. یکی از اهداف داعش از تصرف کوبانی به چنگ آوردن دختران کرد است امری که داعشی ها از بیان آن هیچ ابایی ندارند به طوریکه یکی از وبلاگ های ترویج کننده تفکر داعش این جمله را زده است که ای دختران کفار ما داریم می آییم.

نفت

گروه داعش یا‌‌ همان دولت اسلامی عراق و شام ماهیانه ۹۰ میلیون دلار درآمد از فروش نفت دارد.

به گزارش ایلنا، این گروه تروریستی توانسته است با کنترل تاسیسات نفتی عراق و سوریه تبدیل به فروشنده نفت در منطقه شود. داعش نفت را به قیمت بشکه‌ای ۲۰ تا ۶۰ دلار می‌فروشد در حالیکه قیمت نفت در حال حاضر ۹۰ دلار است. اکثر خریداران نفت داعش بازرگانان ترک و کرد هستند که نفت را به وسیله تانکر جابه جا می‌کنند. کرد‌ها در قبال دریافت نفت به داعش بنزین می‌دادند هرچند این خدمت کرد‌ها الان بلای جان آن‌ها شده است.
در حال حاضر ۶۰ درصد صادرات نفتی سوریه در اختیار داعش است که بدان معنی است که این گروه روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید دارد. قبل از شروع درگیری‌ها در سوریه تولید روزانه این کشور ۳۸۵ هزار تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.
جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت به فروش می‌رساند. این در حالیست که دیگر ظرفیت‌های نفتی این کشور به سبب جنگ یا نابود شده است یا امکان بهره برداری آن وجود ندارد.

مالیات(باج گیری)

در تمامی شهر‌های که داعش تصرف کرده است سیستم اخذ مالیات منحصر به فردی پیاده شده است در ابتدای تصرف شهر تویوتا‌های داعش با نصب بلند گو در خیابانهای شهر راه می‌افتند و از مردم می‌خواهند برای دریافت کارت شناسایی به مراکز تعیین شده مراجعه کنند مردم با مراجعه به این مراکز باید کلیه اطلاعات خانواری و اقتصادی خود را ارائه دهند و در صورت اینکه اطلاعات دروغ بدهند مجازات سختی در انتظار آن‌ها است. در مورد اقلیت‌های دینی نیز این گروه اعلام کردند که این افراد جزیه باید بدهند هرچند صبر این گروه در قبال افراد غیر مسلمان بیش از یک ماه نبود و بعد از یک ماه و استقرار کامل داعش این گروه از اقلیت‌ها یا باید به دین اسلام در می‌آمدند و یا شهر را ترک می‌کردند. بعد از ترک اقلیت‌ها این گروه تمام اموال آن‌ها را به نفع خود مصادره می‌کرد البته این سیاست در مورد شیعیان و علوی‌ها اجرا نشد به طور مثال در‌‌ همان زمانی که موصل به دست داعش افتاد این گروه اعلام کرد که هرکسی که با شیعان شریک است و اموال و اجناس مشترکی دارد می‌بایست این اموال را به داعش تحویل دهد.

گروگان گیری

داعش در این زمینه کاملا حرفه‌ای عمل می‌کند و نشان می‌دهد که به دنبال گفتگو است از آنجائیکه داعش برای تصرف هر شهری از طرفداران خود در‌‌ همان شهر به عنوان ستون پنجم استفاده می‌کند پس اطلاعات دقیقی در در مورد مردم آن شهر دارد.

بر همین اساس نزدیکان افراد سر‌شناس و پولدار را به عنوان گروگان در اختیار می‌گیرد و بعد تمام سعی خود را می‌کند تا با این افراد بر سر مبلغ کنار بیاید.

این موارد عمده محل درآمد زایی داعش بودند هرچند کمک‌های تسلیحاتی و مالی کشورهای عربی و داعشی‌های کروات پوشی همچون اردوغان سهم به سزایی در کمک به این گروه دارد.

داعش کوبانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر