کد خبر: 179529 A

وقتی در حالت متعارف تجارت بکنیم ارز مورد پذیرش باید مورد تایید دو طرف قرار بگیرد، ارز های فعلی دلار و یورو است؛ در نتیجه باید برای ورود آن کالا ال سی به دلار یا یورو باز کنید، وقتی که ال سی را به دلار یا یورو باز می کنید این در سیستم بانکداری امریکا مورد رصد قرار می گیرد که فعالیت اقتصادی را قابل پیگیری توسط نهادهای بین المللی می کند که ممکن است از لحاظ اقتصاد مقاومتی برای کشور مشکل درست کند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ضمن انتقاد از ساختار بروکراتیک تصمیم سازی در بانک مرکزی، گفت: فرصت‌های زیادی در این حوزه بدست می آید که به راحتی از دست می رود و منجر به فرصت سوزی های بزرگ اقتصادی می شود.

به گزارش ایلنا، رسام مشرفی استاد دانشگاه شهید بهشتی با حضور در برنامه پایش این هفته، در تشریح توافقنامه‌های پولی دو و چندجانبه برای انتقال وجوه در تجارت بین‌الملل افزود: باوجودیکه تاکنون بیش از ۴۷ پیمان پولی بین کشورهای مختلف امضاء شده است، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به این مساله بی تفاوت است.
مشرفی در پاسخ به سئوال مجری برنامه که پرسید پیمان دو جانبه و چند جانبه چه فایده ای دارد؟ گفت: ورود در این پیمان‌ها می تواند برای فعالین اقتصادی از چند جنبه امتیاز ایجاد کند که اولین امتیاز بحثکاهش ریسک است. دومین بحث، مباحثمربوط به کاهش هزینه مبادله است. به عبارت دیگر، در این گونه معاملات، ارز واسط از بین می رود و دو کشور به طور مستقیم با همدیگر معامله می کنند.
وی افزود: وقتی در حالت متعارف تجارت بکنیم ارز مورد پذیرش باید مورد تایید دو طرف قرار بگیرد، ارز های فعلی دلار و یورو است؛ در نتیجه باید برای ورود آن کالا ال سی به دلار یا یورو باز کنید، وقتی که ال سی را به دلار یا یورو باز می کنید این در سیستم بانکداری امریکا مورد رصد قرار می گیرد که فعالیت اقتصادی را قابل پیگیری توسط نهادهای بین المللی می کند که ممکن است از لحاظ اقتصاد مقاومتی برای کشور مشکل درست کند.
مشرفی در پاسخ به این سئوال که دلایل بانک مرکزی برای بی تفاوتی نسبت به این موضوع چیست؟ اظهار داشت: علاوه بر دلایل بروکراتیک، پیمان پولی باعثمی‌شود بانک مرکزی مسئولیت بیشتری از خود در زمینه حفظ ارزش پولی نشان دهد و این مسئولیت هم در برابر تجار داخلی و هم در برابر بانک‌های مرکزی خارجی است.
وی افزود: دلیل مهمتر که مانع از فکر استراتژیک در سیستم و حل کردن بحران های خود ساخته مانند نرخ ارز و تورم می شود این است که بانک مرکزی بجای اینکه طراح استراتیک برای هدایت سیستم باشد، مدیر بحران می شود.
مشرفی در سخنان خود به رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: بانک مرکزی در زمینه پیمان‌های ارزی از کشورهای دیگر که حتی تحت تحریم نیز نیستند، الگو بگیرد.

ارز اقتصاد مقاومتی ایران تجارت دلار رئیس کل بانک مرکزی شهید بهشتی کاهش هزینه نرخ ارز یورو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر