کد خبر: 157509 A

مشاور اقتصادی رییس جمهور:

دولت از برخی جهات در جبر و محدودیت‌هایی قرار دارد که موجب شده راه میانبری را با توجه به مجموع شرایط برای دستیابی به اهداف انتخاب کند.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور مناسب بودن زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را نسبی دانست و افزود: اگر رکود تورمی را مبنا قرار دهیم به هیچ عنوان زمان مناسبی نیست اما اگر آلودگی هوا و مصرف سوخت را در نظر بگیریم دیر هم شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهوری شب گذشته با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری اظهار داشت: اگر بخوهیم رکود تورمی را مبنا قرار دهیم هم اکنون زمان مناسبی نیست اما اگر بخواهیم از لحاظ آلودگی هوا و مصرف سوخت به موضوع نگاه کنیم دیر هم شده است.

کشور اول دنیا از نظر منابع گازی و نفتی کمبود انرژی دارد

وی تصریح کرد: به هیچ عنوان مطلوب نیست که ما کشور اول دنیا از نظر منابع گازی و نفتی باشیم، اما از کمبود انرژی رنج ببریم بنابراین متناسب‌سازی قیمت‌های داخلی با قیمت‌های منطقه‌ای ضروری به نظر می‌رسد همچنین باید با شیب ملایم و محتاطانه‌ای قدم به گام دوم هدفمندسازی یارانه‌ها گذاشت.

فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها یک راه میانبر برای دولت

مشاور اقتصادی رییس جمهور اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را برای دولت یک راه میانبر اعلام کرد و ادامه داد: دولت از برخی جهات در جبر و محدودیت‌هایی قرار دارد که موجب شده راه میانبری را با توجه به مجموع شرایط برای دستیابی به اهداف انتخاب کند.

نیلی اصلی ترین هدف در اجرای هدفندی یارانه‌ها را مصرف بهینه سوخت دانست و افزود: یکی از مشکلات اساسی کشور نابسامانی در مسیر انرژی است که باید برای حل این مسئله چاره اندیشی اساسی شود ومسئله انرژی و آلودگی هوا دو بحران اساسی است که ضربه اساسی به سلامتی مردم وارد کرده است.

دولت در کاهش نرخ تورم عزم را جدی کرده است

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه افزایش قیمت‌ها به معنای خیز دوباره قیمت نخواهد بود، گفت: در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها باید بتوانیم از شرایط رکود خارج شویم، زیرا دولت در کاهش نرخ تورم عزم جدی کرده است تا در اقتصاد شاهد تحول اساسی باشیم.

وی کسری بودجه و شرایط نامطلوب بازار انرژی را دو چالش اساسی دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دانست وادامه داد: پرداخت یارانه‌ها به کسری بودجه دولت منجر شد و اگر برای سال ۹۳ برنامه‌ریزی دقیقی از سوی دولت انجام نمی‌شد کسری بودجه پرداخت یارانه‌ها هم‌چنان آشفتگی‌های مالی در تولید انرژی را دامن می‌زد و در نهایت به افزایش تورم و اختلال در عرضه انرژی را تشدید می‌کرد.

نیلی تصریح کرد: وضعیت حوزه انرژی و آلودگی هوا ایجاب می‌کند که قیمت‌ها با شیب تندی افزایش یابد، اما شرایط اقتصادی کشور این اجازه را نمی‌دهد که شوک حدود ۵۵۰ درصدی مرحله‌ی اول در سال ۸۹ بار دیگر به قیمت حامل‌ها وارد شود.

در فاز اول قیمت حامل های انرژی یک دهم رشد داشت

نیلی تاکید کرد: به‌طور متوسط به اندازه جبران تورمی که در سال ۹۱ و ۹۲ پشت سر گذاشتیم، قیمت حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد، یعنی حدود یک دهم افزایشی که در فاز اول رخ داد بنابراین مردم نگران رشد یکباره قیمت‌ها نباشند.

نیلی با بیان اینکه یکی از اولویت های مهم اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۳ خروج از رکود است و باید بتوانیم تحرکی در اقتصاد ایجاد کنیم، اضافه کرد: جهت گیریهای بانکی و تسهیلات نیز باید به سمتی باشد که بخش تولید بتواند حرکت مناسب خودش را پیگیری کند.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت: تمهیدات وسیعی اندیشیده شده است برای آنکه اثر جزیی که افزایش قیمت انرژی بر روی سطح عمومی قیمت ها دارد از طریق سیاست های پولی ومالی کنترل شود و بتوانیم در سال ۱۳۹۳ تورمی در حدود ۲۵ درصد داشته باشیم.

کاهش تورم در ۶ ماهه ابتدای فعالیت دولت
وی با تاکید براینکه شوک اقتصادی منجر شد کشور تا پایان سال ۱۳۹۲ از رکود تورمی رنج ببرد، ادامه داد: دولت جدید توانست در ۶ ماهه دوم سال گذشته تورم را کنترل و تا حدود زیادی پایین آورد. برنامه دولت بر این است تا در فاز دوم هدفمندی یارانه ها علاوه بر کنترل تورم، بخش تولید و اشتغال را نیز رونق دهد.
مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت هماهنگی قیمت حامل های انرژی در ایران با قیمت های جهانی و بین المللی، افزود: در حال حاضر به دلیل مشکلات اقتصادی در کشور نمی توان همچون سال های گذشته به یک باره قیمت حامل های انرژی را افزایش داد.

نرخ پایین سوخت و رشد قاچاق
وی ادامه داد: متاسفانه نرخ پایین قیمت انرژی در ایران موجب شده است تا پدیده قاچاق سوخت همواره ادامه داشته باشد اما با اصلاح تدریجی قیمت حامل های انرژی، بهای آن در کشور واقعی می شود و مردم با ایجاد زیرساخت های قوی اقتصادی به رفاه ایده آل خواهند رسید.
نیلی با بیان اینکه افرادی همچون استادان دانشگاه، فرهیختگان و سایر افراد مقبول در جامعه داوطلبانه حاضر به انصراف از دریافت یارانه شده اند، گفت: اکنون بیش از ۷۷ میلیون نفر در ایران یارانه دریافت می کنند که متناقض با اساس هدفمندی یارانه ها است.

انصراف از یارانه و سرمایه گذاری در زیرساخت های صنعتی و حمل و نقل
به گفته وی، طبق قانون قرار بر این بود بخشی از هدفمندی یارانه ها به مردم و بخشی هم به صنعت، تولید و سرمایه گذاری اختصاص یابد اما نه تنها به آن عمل نشد بلکه دولت بیش از درآمدهای هدفمندی، یارانه پرداخت کرده است. اگر همین روال ادامه داشته باشد در بخش زیرساخت های تولید همچون برق و سایر مراکز مهم اقتصادی با مشکل مواجه می شویم.
نیلی یادآورشد: ایران از معدود کشورهایی است که منابع عظیم زیر زمینی دارد اما اگر در کشور به درستی تصمیم گیری نشود خیلی زود با مشکلات عدیده انرژی مواجه خواهد شد. اگر گروه هایی از مردم از دریافت یارانه انصراف دهند، مبالغ آنها در زیرساخت های صنعتی، حمل و نقل و محیط زیست سرمایه گذاری می شود و این امر در آینده نه چندان دور سبب پیشرفت کشور در بخش های سلامت و بهداشت و آموزش خواهد شد.

نام انصراف دهندگان بعنوان قهرمان توسعه و پیشرفت درج می شود
نیلی با یادآوری اینکه در سازمان هدفمندی یارانه ها سایتی برای افرادی که می خواهند از دریافت یارانه انصراف دهند راه اندازی خواهد شد، گفت: نام انصراف دهندگان به عنوان قهرمانان توسعه و پیشرفت کشور درج می شود.
وی افزود: در فاز دوم هدفمندی یارانه ها، درآمد افراد و شهری که در آن زندگی می کند در نظر گرفته می شود؛ در واقع مواردی مانند مالک بودن و میزان درآمد نیز در نظر گرفته می شود تا به کسی اجحاف نشود.

مناسب بودن زمان اجرای فاز دوم نسبی است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر