کد خبر: 680275 A

لیگ برتر بسکتبال ایران با احتمال انقراض بازیکن به سمت خاموشی می رود.

به گزارش ایلنا، این مدلی اش را دیگر ندیده بودیم، هر سال دغدغه ما "بی تیم ماندن بازیکنان" بود اما امسال تبدیل به "بی بازیکن ماندن" تیم ها شده است! این هم از عجایب بسکتبال است البته این درد به والیبال هم سرایت کرده و آنها هم با مشکل بی بازیکنی دست و پنجه نرم می کنند.

تیمی مثل پگاه که دقیقه 90 معلوم نیست از کجا و چطور وارد لیگ بسکتبال شده فراخوان بازیکن می دهد، این هم نوبرانه بود! تا به حال ندیده بودیم یک تیم لیگ برتری فراخوان بازیکن دهد. از طرفی هم شنیده می شود شهرداری تبریز هنوز تصمیم قطعی خود را برای حضور در لیگ نگرفته و می گویند اگر یک درصد هم بخواهیم تیم داری کنیم با کدام بازیکن باید تیم خود را ببندیم؟

انتقال تیم بسکتبال نیروی زمینی به کرمانشاه هم کلا کنسل شد و آنطور که کرم احمدیان رئیس هیات کرمانشاه می گوید قرار بوده  فرمانده نیروی زمینی ارتش تعهد کتبی بابت تقبل هزینه های تیم بدهد که گویا این تعهد امضا نشده و انتقال تیم به کرمانشاه منتفی است و این طور که گفته شده نیروی زمینی از تهران تیم خواهد داد و باید دید که آنها هم با مشکل بی بازیکنی روبرو می شوند یا خیر.

دانشگاه آزاد هم مشخص نیست با کدام بازیکن ها میخواهد بیاید و در این شرایط به غیر از پتروشیمی، شیمیدر، نفت آبادان و گرگان خبری از یارگیری دیگر تیم ها نیست. در واقع بازیکنی نمانده که بخواهند آن را در بوق و کرنا کنند، هر چه بود در همان 3، 4 تیم جای گرفت.

آنچه که مشخص است بسکتبال ایران با کمبود بازیکن مواجه شده و اگر یک حساب سرانگشتی بکنیم  شاید تعداد بازیکنان حرفه ای این رشته به 50 نفر هم نرسد که این اتفاق تلخ و نگران کننده ای است. کشوری به پهناوری ایران و با این جمعیت باید این تعداد بازیکن حرفه ای داشته باشد؟ بازیکنان اصفهانی و جنوبی و شمالی کجا رفته اند؟ چرا دیگر خبری از شهرها و استان های بسکتبال خیز نیست؟ چرا لیگ برتر بسکتبال به سمت خاموشی می رود؟

چرخه بازیکن سازی بسکتبال ایران معیوب است و مشخص نیست برنامه فدراسیون بسکتبال برای این معضل چیست و چه می خواهند بکنند. ایده مسئولان فدراسیون برای متوقف کردن این شیب نزولی چیست؟ مربیان مدعی برای بازیکن سازی چه کرده اند؟ از کمیته آموزش و کمیته مربیان هم خبری نیست و گویا برای کسی هم اهمیت ندارد که کم کم نسل بازیکنان بسکتبال در حال انقراض است و اگر همین طور پیش برود احتمال تعطیلی لیگ هم در سال های آتی می رود. بدون شک وقتی بازیکن نباشد لیگی هم نخواهد بود، وقتی لیگ نباشد تیم ملی هم نخواهد بود!

سعیده فتحی

بسکتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر