کد خبر: 201146 A

تمام سرمایه شنای ما ۵-۶ نفرند!

کاپیتان و دارنده مدال‌طلای واترپلوی‌ بازی‌های‌آسیایی با وخیم توصیف‌کردن اوضاع فدراسیون‌شنا، شیرجه و واترپلو گفت: دوستانی که در رأس فدراسیون نشسته‌اند، اطلاعی از مدیریت ندارند و با ادامه مدیریت آنها شنا و شیرجه و واترپلوی‌کشور نابود خواهد شد.

بهرام توکلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا ضمن بیان این مطلب به نتایج اخیر تیم ملی شنای کشورمان در بازی‌های آسیایی اینچئون اشاره کرد و گفت: تیم ملی شنای ما در بازی‌های آسیایی نه در نتیجه‌گیری موفق بود، نه در جوانگرایی! قرار گرفتن شناگران ما در رده‌های بیستم و بیست و یکم در بین ۲۳ شناگر شرکت‌کننده تاکنون بی‌سابقه بوده. این نشان می‌دهد مدیران کنونی فدراسیون در این چند سالی که مدیریت را در اختیار داشتند هیچ برنامه‌ای نداشتند.

جوانگرایی فدراسیون از ابتدا غلط بوده
توکلی اضافه کرد: آقایان می‌گویند ما در تیم ملی جوانگرایی کردیم؛ اگر اینطور است ملی‌پوش ۲۴ ساله در تیم ملی چه معنی می‌دهد؟ این یعنی سرمایه‌گذاری‌ فدراسیون غلط بوده، چون سن شنا بین ۱۶ تا ۲۰ سال است. شاید در بین ملی‌پوشان حاضر در اینچئون تنها آریا نسیمی‌شاد باشد که با ۱۵ سال سن جا برای پیشرفت دارد، ولی بقیه ملی‌پوشان در شنا جوان نیستند و نمی‌شود گفت جوانگرایی کردیم و این تیم در آینده تیم خوبی می‌شود.

کشور ۸۰ میلیونی فقط ۵ ملی‌پوش دارد
وی تاکید کرد: ما اصلا تیم ملی نداریم! تمام سرمایه شنای ما همین ۵-۶ نفر هستند و فدراسیون کاری نکرده که ملی‌پوشان بیشتری در سطح تیم ملی مطرح باشند و با هم رقابت کنند. آقایان کاری کردند که کشور ۸۰ میلیونی ایران باید به اندازه انگشتان یک دست هم ملی‌پوش نداشته باشد. این نشان می‌دهد فدراسیون برنامه‌ای برای توسعه شنا و استعدادیابی در استان‌ها نداشته و نتوانسته هیات‌ها را در این زمینه فعال کند و از آنها برنامه و کار سازنده بخواهد.

بزرگنمایی رکوردهای شنا شگرد فدراسیون است
این کارشناس شنا در پاسخ به این سئوال که کاهش رکوردهای ملی تا چه اندازه می‌تواند دستاورد مهمی برای شنای کشور محسوب شود، گفت: رکوردشکنی آن هم در میدان بزرگ بازی‌های آسیایی یعنی کشک! این شگرد فدراسیون است که با کارهای تبلیغاتی سعی می‌کند رده‌بندی افتضاح و جایگاه‌های نوزدهم و بیستم شناگران را با این‌گونه توجیهات پنهان کند. سئوال من از آقایانی که مدعی موفقیت تیم ملی در اینچئون هستند این است که بعد از ۴ سال، کاهش چند صدم ثانیه‌ای رکوردهایی که با آسیا به اندازه ۱۰ ثانیه فاصله دارد و این خودش مسافتی ۱۰ متری می‌شود، چه معنی می‌دهد؟ چرا خودتان را گول می‌زنید؟

وزارت‌ورزش مدیر صاحب صلاحیت انتخاب کند
توکلی اوضاع شنای کشور را اسف‌بار و وخیم توصیف کرد و اظهار داشت: به نظر من کسانی که امروز در رأس فدراسیون قرار دارند برای این رشته سم هستند و تا زمانی که در این جایگاه قرار داشته باشند، شنا، شیرجه و واترپلو پیشرفتی نخواهد کرد و امیدوارم وزارت‌ورزش که البته می‌دانم توجهی به ورزش‌های پایه ندارد، حداقل یک‌بار هم که شده مدیری صاحب‌صلاحیت، توانمند و برنامه‌ریز را برای فدراسیون شنا انتخاب کند که از مقبولیت کل خانواده شنا برخوردار باشد.

مدیریت فدراسیون شنا از آیت‌اللهی تا رضوانی
قهرمان‌اسبق تیم‌ملی‌واترپلو و دارنده مدال‌طلای بازی‌های آسیایی در ادامه به مرور روند تغییرات ۳ سال اخیر در مدیریت فدراسیون‌شنا پرداخت و اظهار داشت: در دوره آیت‌اللهی با وجود انتقادهایی که به عملکرد او وجود داشت، فعالیت و دستاوردهای خوبی برای واترپلوی‌ایران بدست آمد که قهرمانی‌جوانان‌آسیا و کسب مقام دهم جوانان‌جهان همراه با پائولو مالارا در مسابقات جهانی یونان از جمله آنها بود که حتی مننتقدان را هم به تحسین واداشت. بعد از تندروی‌ها و خودمحوری‌های آیت‌اللهی، در مردادماه سال ۹۰ با نظر مستقیم حمید سجادی معاون وزیر ورزش که اعتقاد دارم با این‌گونه تصمیم‌گیری‌های سطحی و سلیقه‌ای لطمات بسیاری به ورزش کشور زد، غلامرضا جعفری به سرپرستی‌فدراسیون رسید که فردی کاملا بیگانه و ناآشنا به ورزش‌شنا بود و رضوانی هم با رایزنی‌های زیاد دبیری فدراسیون را تصاحب کرد و این‌گونه بود که خودش را در تمام تصمیم‌گیری‌های فدراسیون وارد کرد.

مدیری که صلاحیت نداشت، رئیس شد
کار‌شناس و مفسر برجسته واترپلو ادامه داد: کمتر از ۷ ماه بعد جعفری بر اساس‌‌ همان تصمیمات خلق‌الساعه وزارت ورزش جای خودش را به " نیک‌بین " داد که در واقع وی جاده‌صاف‌کن ریاست رئیس کنونی فدراسیون شد. آقایان در وزارت‌ورزش حکم سرپرستی رئیس کنونی فدراسیون را به این امید که تنش‌ها در این رشته از بین برود صادر کردند و این آغاز مشکلات فدراسیون‌شنا بود، چراکه فردی بدون سابقه مدیریتی بر مسند فدراسیون قرار گرفت. طبیعی است سرپرست منصوب وزارت‌ورزش معمولا از مجمع رأی هم می‌گیرد و رئیس می‌شود و تا به حال کمتر سابقه داشته غیر از این اتفاق بیفتد و متاسفانه چنین اتفاقی برای مدیریت فدراسیون‌شنا رخ داد در حالیکه وی صلاحیت ریاست فدراسیون را از همان ابتدا نداشت.

رضوانی یک ورزشکار معمولی بود نه مدیر!
وی یادآور شد: رئیس‌ کنونی‌ فدراسیون تنها یک ورزشکار معمولی واترپلو بود و سابقه‌ای در مدیریت نداشت و واگذاری چنین مسئولیت‌بزرگی به او از ابتدا محل اشکال بود. به اعتقاد من وی امروز به جای اینکه در فدراسیون مدیریت کند، تنها این فدراسیون را اداره می‌کند و هیچ برنامه، طرح و ایده‌ای برای ایجاد تحول و پیشرفت این ورزش ندارد، چراکه او تنها سبقه ورزشی داشته و نه سابقه مدیریت، به طوری که امروز شاهدیم شنای‌کشور به دلیل همین ضعف‌مدیریت رو به قهقرا می‌رود.

رئیسی که دوبار به واترپلو لطمه زد!
وی تاکید کرد: متاسفانه هر دو باری که تیم ملی واترپلو به بازی‌های آسیایی گوانگژو و اینچئون اعزام نشد، مقصر اصلی خود وی بود که بار اول به خاطر ضربه زدن به آیت‌اللهی و بار دوم به خاطر عدم‌اطمینان از نتیجه‌گیری و نگرانی از موقعیت‌اش، تیم واترپلو را از این رویداد مهم آسیایی محروم کرد و باعث سرخوردگی ملی‌پوشان شد که این برای واترپلو دردآور است کسی که خود را واترپلویی و دلسوز این ورزش می‌داند، اینگونه چوب لای چرخ این ورزش می‌گذارد! متاسفانه امروز فدراسیون شنا به فدراسیونی ورشکسته تبدیل شده که دیگر اهالی و قدیمی های این ورزش در آن جایی ندارند.

اعضای مجمع دچار اشتباه محاسباتی شدند
توکلی تصریح کرد: خانواده‌ شنا و اعضای مجمع تصور می‌کردند با آمدن عضوی از این خانواده که به مشکلات و کمبودهای این ورزش آشناست، می‌توانند به ایجاد تحول در این رشته امیدوار باشند، در حالیکه داشتن شناخت بدون توان‌مدیریت، پیشرفتی در کار ایجاد نمی‌کند و از آنجا که وی هیچ‌گونه سابقه کار اجرایی نداشته، اعضای‌مجمع بعد از گذشت چند ماه تازه متوجه شدند در محاسبات خود چقدر دچار اشتباه شدند، به گونه‌ای که به دلیل همین نقطه ضعف ظرف ۲ سال مدیریت وی، نه تنها فدراسیون‌شنا حرکت رو به رشدی نداشته، بلکه با سوء‌مدیریت و بی‌تدبیری سرمایه‌های اندک این رشته نیز رو به نابودی گذاشته به طوری که امروز نه شنا داریم، نه واترپلو و اوضاع شیرجه هم که از بقیه اسفناک‌تر است!

آفت بلند پروازی رئیس شنا!
توکلی یادآور شد: امروز فدراسیون شنا به فدراسیونی منزوی و ورشکسته تبدیل شده که دیگر اهالی و قدیمی‌های این ورزش جایی در آن ندارند. متاسفانه رئیس کنونی فدراسیون دچار آفت بلندپروازی است و حتی خود را در حد نشستن بر کرسی وزارت‌ورزش نیز می‌داند!

عضویت غیر متعارف در کمیته مربیان فینا!
داور بین‌المللی واترپلو کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود عضویت رئیس فعلی فدراسیون در کمیته مربیان فینا را بخشی از روابط و اعمال نفوذهای غیرمتعارف عنوان کرد و اظهار داشت: رئیس فدراسیون نه مدرک مربیگری دارد و نه سابقه مربیگری و تا به حال یک بازیکن واترپلو را هم پرورش نداده و به نظر من حتی وی به فرزندش نیز شنا نیاموخته است! برای من جای سئوال و ابهام دارد که فینا بر مبنای کدام رزومه مربیگری پذیرفته که او به عضویت کمیته مربیان فدراسیون جهانی درآید؟ شک نکنید که فرد پرنفوذ فدراسیون در صحنه بین المللی این مسئولیت را برای رئیس درست کرده! تا برای او خوش خدمتی کرده باشد و در مقابل او نیز وی را برای گرفتن کرسی در آسیا حمایت کند!

کارمندان فدراسیون هم دیگر انگیزه کار ندارند!
این پیشکسوت واترپلو اظهار داشت: متاسفانه مدیریت‌فدراسیون به گونه‌ای شده که برنامه‌ریزی و پشتوانه‌سازی در این فدراسیون دیده نمی‌شود و تصمیم‌گیری‌ها بر اساس سلایق‌شخصی و نه شایستگی افراد صورت می‌گیرد و به همین دلیل شاهدیم نه تنها خانواده‌شنا از اطراف فدراسیون پراکنده شده‌اند که حتی کارمندان فدراسیون نیز انگیزه‌ای برای ادامه همکاری با فدراسیون ندارند.

آمدن لوتوس مولر برای شان منافعی داشت
عضو تیم قهرمان بازی‌های‌آسیایی با بیان اینکه متاسفانه با وجود اینکه رئیس کنونی فدراسیون خودش جزو خانواده واترپلوست، اما تاکنون در تصمیم‌گیری‌ها برای این رشته بسیار ناپخته و پراشتباه عمل کرده، گفت: رئیس جوان فدراسیون در کمال بهت و حیرت خانواده واترپلو، لوتوس مولر آلمانی را با کارنامه مربیگری ضعیف جایگزین مالارای سر‌شناس‌ایتالیایی کرد و آخر هم دیدیم در مسابقات‌جوانان‌جهان در ترکیه جایگاهی بهتر از هفدهمی بدست نیاوردیم. به نظر من مسائلی در آمدن مولر وجود داشت و قطعا منافعی برای عده‌ای در بر داشت که آقایان اصرار کردند او سرمربی تیم ملی شود و گرنه همه اهالی واترپلو می‌دانند آلمانی‌ها در واترپلوی‌دنیا جایگاهی ندارند که بخواهند مربیان خوب و مطرحی داشته باشند.

دیگر کسی با این فدراسیون همکاری نمی کند
توکلی تصریح کرد: با فضایی که در حال حاضر ایجاد شده دیگر کمتر کسی حاضر است با فدراسیون او همکاری کند، به طوری که تا به حال ۲ رئیس کمیته فنی واترپلو و یک مربی تیم ملی شنا استعفا دادند و این روز‌ها کل نیروهای واترپلویی فدراسیون در استخر ۹ دی به ۱۵ نفر هم نمی‌رسند و این برای این رشته با وجود جمع بزرگی از پیشکسوتان و اهل‌فن، واقعا تاسف‌آور است.

آقایان از واترپلو دفاع نکردند تا به اینچئون نرود
این پیشکسوت واترپلو سوءمدیریت را عامل اعزام نشدن تیم ملی واترپلو به بازی‌های آسیایی اینچئون عنوان کرد و افزود: رئیس فدراسیون حتی وقتش را صرف دفاع از حقانیت واترپلو و چانه‌زنی با مسئولان وزارت‌ورزش و کمیته‌ملی‌المپیک برای اعزام تیم ملی به اینچئون نکرد و همین شده که به جز چند بازیکن سرخورده واترپلو و شنا دیگر چیزی از این دو رشته باقی نمانده و در استان‌ها هم این دو رشته از بین رفته، به طوری که خوزستان که روزگاری قطب شنای ایران بود حتی یک شناگر در حد ملی ندارد.

فدراسیون شنا همه چیز دارد جز مدیر قوی!
توکلی با بیان اینکه فدراسیون با این دستگاه عریض و طویل تمامی امکانات و ابزارهای لازم را در اختیار دارد، اما به دلیل ضعف مدیریت توان بکارگیری از این سرمایه‌ها را ندارد، افزود: خوشبختانه امروز فدراسیون شنا هم استخر دارد، هم درآمدزایی دارد، هم خوابگاه اختصاصی دارد و هم استعدادهای خوب، اما به دلیل اینکه مدیریت کارآمدی در رأس فدراسیون قرار ندارد استعدادهای شنای‌ایران هدر می‌روند و کسی نیست به فکر سازندگی و استعدادیابی باشد.

چاره کار فدراسیون شنا تغییر مدیریت است
تحلیل‌گر واترپلوی کشور در پاسخ به این سئوال که چه راهکاری را برای خروج شنا از بحران موجود پیشنهاد می‌کنید، گفت: با آنچه ظرف چند سال اخیر از مدیریت آقایان دیدم، چاره کار فقط تغییر مدیریت فدراسیون است، چراکه با این وضعیت آینده‌ای برای شنا و واترپلو متصور نخواهد بود و همین سرمایه‌های اندک نیز از اطراف این رشته پراکنده خواهند شد.

ناجوانمردی کردند تا به ریاست برسند!
وی همچنین به ماجرای تعلیق فدراسیون شنا در زمان سرپرستی برانوش نیک‌بین اشاره کرد و گفت: به نظرم این ماجرا سناریویی از پیش طراحی‌شده و تخریبی برای هموار شدن مسیر حضور آقایان در رأس فدراسیون شنا بود. این آقایان از سال‌ها پیش برای رسیدن به ریاست فدراسیون برنامه داشتند و برای رسیدن به این هدف از هیچ‌کاری دریغ نکردند. ماجرای تعلیق فدراسیون هم یک ترفند ناجوانمردانه بود که به دلیل بی‌اطلاعی مسئولان وزارت‌ورزش رخ داد و آقایان خود را به عنوان ناجی فدراسیون مطرح کردند تا مسیر را برای ریاست‌شان هموار کنند. البته در این راه حمید سجادی معاون‌وقت وزارت‌ورزش و نامه‌نگاری‌های بهرام افشارزاده دبیرکل وقت کمیته ملی المپیک به شورای المپیک آسیا و شیخ سلمان کویتی نیز نقش موثری داشتند.

ماجرای تعلیق فدراسیون شنا اقدامی ناجوانمردانه بود
توکلی تاکید کرد: واقعیت این است که در دوره سرپرستی برانوش نیک‌بین، فدراسیون‌شنا هرگز تعلیق نبود، ولی با ترفند‌های این دوستان چنین وانمود شد که فدراسیون در وضعیت‌تعلیق است و نمی‌تواند در هیچ رویداد بین‌المللی شرکت کند در حالی‌که هیچ‌یک از مسئولان‌فینا و کنفدراسون‌شنای‌آسیا چنین موضوعی را تایید نکردند و این تنها یک اقدام ناجوانمردانه بودکه آقایان حاضر شدند حتی برای رسیدن به منافع شخصی شان منافع ملی را زیر سئوال ببرند!

سناریویی که با کمک برخی دوستان اجرا شد
کارشناس واترپلوی کشورخاطرنشان کرد: با ایجاد جو ساختگی تعلیق برخی افراد که ارتباطات خوبی با کنفدراسیون داشتند فضایی را فراهم کردند که اگر دبیر فدراسیون که ارتباط خوبی با حسین المسلم کویتی نایب رئیس شورای المپیک آسیا دارد در راس فدراسیون قرار بگیرد موضوع تعلیق شنای ایران حل می‌شود و با این حربه توانستند از ناآگاهی وزارت ورزش سوء استفاده کنند و به خواسته خود برسند در حالیکه تنها اشکال فینا و کنفدراسیون شنای آسیا این بود که چرا بدون برگزاری مجمع، آیت‌اللهی برکنار شده و به جای او ۲ سرپرست دیگر در فدراسیون مشغول به کار شده‌اند و هیچ گونه مجمعی برای این تغییرات برگزار نشده است. این‌ها واقعیت‌هایی است که از چند سال گذشته توسط همین آقایان طراحی و اجرا شده و اگر امروز می‌بینید شنا رو به قهقرا می‌رود برای این است که اساس ریاست اینها از ابتدا بر پایه نادرست گذاشته شده و متاسفانه وزارت ورزش نیز در جریان این گونه اتفاقات قرار نگرفت و اسیر جوسازی‌ها شد.

منتقدان آیت اللهی حالا خودشان بدترین نتایج را می گیرند
این پیشکسوت واترپلو در پایان گفت: آقایان خودشان را زمانی منتقد آیت‌اللهی(رئیس اسبق فدراسیون‌شنا) می‌دانستند و عملکرد او را زیر سئوال می‌بردند، ولی نتایجی که در واترپلوی‌جوانان‌جهان بدست آوردند(هفدهمی‌جهان) فاجعه‌آمیز بود و در تاریخ واترپلوی ایران سابقه نداشت و مطمئن باشید با تفکرات موجود حاکم بر فدراسیون این سیر قهقرایی سرعت بیشتری خواهد یافت و با ادامه این روند دیگر اثری از شنا، شیرجه و واترپلو باقی نخواهد ماند.

بازی جاده سرمایه یونان واترپلو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر