کد خبر: 195246 A

مراسم ویژه روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای

مراسم ویژه روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای برگزار و بازوبند پهلوان کشور بر بازوی میرزاپور و صادق زاده بسته شد.

مراسم ویژه روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای برگزار و بازوبند پهلوان کشور بر بازوی میرزاپور و صادق زاده بسته شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم ویژه روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای عصر امروز همزمان با ۱۷ شوال روز نبرد حضرت علی(ع) در جنگ خندق با عمربن عبدود با حضور محمود گودرزی وزیر و ورزش و جوانان، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراثفرهنگی، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و جمع کثیری از اهالی ورزش در مجموعه تاریخی کاخ موزه گلستان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم فرهاد طلوع کیان رئیس فدراسیون ورزش های پهلوانی و باستانی در مورد نامگذاری این روز به نام روز ورزش پهلوانی گفت: این برنامه با همکاری ۱۸نهاد سازمان ووزارت خانه تصویب شد که در بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که باید کارهای بزرگتری انجام دهیم که در نهاد متمم توسعه فرهنگ زورخانه ای تصویب شد.

وی افزود: محمود گودرزی در وزارت خانه ورزش حرکت پهلوانی انجام دادند و اولین جلسه ستاد پهلوانی در وزارت ورزش با حضور نمایندگان ۴۳ دستگاه ونهاد سازمان و وزارت خانه تشکیل شد

طلوع کیان در ادامه گفت: یکی از شاخص های آیین پهلوانی دفاع از مظلوم است و جنایات رژیم صهیونیستی با عثشد که امروز مراسم گلریزان در سراسر کشور برگزار شود تا جلوه عملیاتی دفاع از مظلوم توسط جامعه ورزش رقم بخورد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از اینکه در روزی که به نام شما و یادآور یکی از خصلت های انسانی مولا علی(ع) است حضور پیدا کردم بسیار خرسندم ۱۷ شوال روزی است که علی(ع) به عنوان نماد شجاعت در مبارزه با هوای نفس جنگجوی نامی لشگر کفر را از فراز به فرود آورد داستانی که بسیاری از مورخان از جمله مولانا در مثنوی معنوی آن را به نظم در آورده است.

وی در ادامه افزود: آیین پهلوانی به وسیله پوریای ولی که از مردم خوارزم بود به صورت امروزی به ما منتقل شد هر چند که آیین پهلوانی تاریخ بسیار کهن تری دارد چرا که مردم ایران از دیر باز برای دفاع از مرز وبوم خود به کشتی و فنون جنگاوری می پرداختد.

جنتی ادامه داد: بخش مهمی از این تاریخ به فرهنگ پهلوانی اختصاص دارد در برخی دانشنامه های خارجی این ورزش را حتی از نظر جسمانی نیز بهترین ورزش برای سلامتی می دانند.

وی در ادامه افزود: عنوان جهان پهلوان به کسی تعلق می گیردکه هم در پهلوانی و کشتی پشت پهلوانان عصر خود را به زمین می زند. راد مردی و پهلوان واقعی نزد ایرانیان کسی بود که حسن خلق شهامت سلحشوری و تنومندی را توامان داشتند به معنای دیگر پهلوانی قبل از آنکه مفهومی درونی داشته باشد مصداقی بیرونی دارد.

جنتی در ادامه گفت: ورزش زورخانه آداب خاصی دارد که از خصایص ائمه و به خصوص علی(ع) و دلاور مردان باستانی ایران نشات می گیرد به همین دلیل به مسجد دوم مشهور شده ودارای حرمت و احترام است.

وی در مورد برگزاری مراسم گلریزان برای مردم غزه گفت: رسم دیرینه و پسندیده گلریزان حرکتی ارزشمند برای حمایت از مردم غزه بود همان نقشی که از آداب و فرهنگ پهلوانی انتظار می رود.

جنتی ادامه داد: پرسش اصلی ما این است که امروزه برخی قهرمانان از آداب پهلوانی دور افتاده اند و برای رسیدن به مقام قهرمانی به هر وسیله ای دست می برند این کار باآداب پهلوانی فاصله دارد.

جنتی خاطر نشان کرد: پهلوانی با هنر رابطه ای دیرینه دارد نواختن زنگ مرشد که جلوه ای از موسیقی است به همراه سایر هنرها از جمله خوشنویسی ونقاشی و شعر در این آداب دیده می شود.

وی در پایان گفت: صیانت از آداب پهلوانی مشارکت همه نهادها را می طلبد در این راه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه در زمینه نشر کتاب وسایر حوزه های هنری مرتبط با فرهنگ پهلوانی کارهای شایسته ای انجام داده است.

در ادامه علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: اساس کلمه فتوت از قرآن کریم است که در همه کلام معصومین در مورد فتوت وجوانمردی نیز احادیثی داریم قرآن کریم حضرت ابراهیم را یک فتا یعنی جوانمرد نامیده است

وی در ادامه افزود: درقرون گذشته فتوت نامه های متعددی نوشته شده که یکی از معروفترین آنها از کاشفی سبزواری و دیگری از ملا عبدالرزاق کاشانی است که اساس همه آنها آیات قرآنی و احادیثاست. فتوت تعمیم یافته عرفان اسلامی است برای این که در سطح جامعه گسترش یابد و البته سرشاخه تشیع است.

وی ادامه داد: فتوت و ارتباط آن با عیاری جوانمردی لوتیان و ورزش پهلوانی از آغاز اسلام تا امروز وجود داشته که من در کتاب خودم برای اولین بار این ارتباط را به رشته تحریر در آورده ام.

در ادامه محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان گفت: ورزش ما هر وقت با فرهنگ و آیین پهلوانی عجین شده در متن زندگی مردم قرار گرفته وبه عنوان یک نماد معرفی شده است.

وی افزود: نگاه به تاریخ یک بازگشت منفی نیست بلکه احیای سنت هایی است که باید اتفاق بیفتاد از این رو باید در احیای فرهنگ پهلوانی رویکردی به عقب نیز داشته باشیم چراکه امروز با انواع هجمه ها و ارزش هایی که در فرهنگ ما جایی ندارد روبرو هستیم و به همین دلیل باید سنت های خودمان را احیا کنیم.

گودرزی ادامه داد: که در ورزش پهلوانی که زورخانه نماد آن است مفاهیم فرهنگی فراوانی دیده می شود که امیدواریم با قانومند کردن و ضابطه مند کردن این فرهنگ بتوانیم گامی در احیای سنت های مان برداریم.

وی در پایان گفت: آنچه که در جهان ورزش امروز ساری و جاری است آن چیزی نیست که ما به عنوان یک ملت فرهنگی به دنبال آن هستیم بنابراین باید به دنبال ترویج و نشر آداب پهلوانی باشیم که اگر چه کار دشواری است اما شدنی است.

در پایان مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراثفرهنگی گفت: برخی دلایلی را که باعثشد این فرهنگ ثبت جهانی شود این است که این ورزش ریشه در اخلاق فرهنگ و اعتقادات ما دارد از سوی دیگر با اساتید ما ارتباط دارد ضمن اینکه در حفظ صورت های مختلف هنر نقش آفرینی می کند ومهمتر از همه اینکه این آیین در تربیت نسل جوان و اشاعه فرهنگ جوانمردی نقش بسیار مهمی دارد.

در پایان مراسم بازوبند پهلوانی توسط محمود گودرزی بر دستان احمد میرزاپور و جابر صادق زاده بسته شد.

حاشیه ها
• از جمله مهمانان این مراسم رسول نجفیان بازیگر سینما و تلویزیون علی مرادی دبیر کل کنفدراسیون وزنه برداری آسیا – محمد نصیری قهرمان اسبق وزنه برداری المپیک رضا سوخته سرایی قهرمان اسبق کشتی کشور بودند.
• در بخشی از این مراسم از حاجیان نخستین رئیس فدراسیون ورزشهای زورخانه ای و پهلوانی پس از انقلاب تجلیل به عمل آمد.
• از سوی طلوع کیان رئیس فدراسیون زورخانه ای و محمد نجات مهر یکی از پیشکسوتان ورزش زورخانه ای لوح و یادبود پهلوانی به جنتی وزیر ارشاد اهدا شد.
• از سند ثبت آیین نامه پهلوانی که توسط سلطانی فر در یونسکو به ثبت رسیده رونمایی شد.
• از ۳ کتاب ولایتی در زمینه مرام نامه و سلوک و رفتار پهلوانی و همچنین کتاب ۵ جلدی دانشنامه جوانمردی که توسط ولایتی تالیف شده رونمایی شد.
• در پایان توسط وزیر ورزش از فدراسیون کشتی۲۰ سکه بهار آزادی به احمد میرزاپور و از سوی سازمان میراثفرهنگی و گردشگری ۲۰ سکه بهار آزادی به جابر صادق زاده اهداشد.

بازیگر سینما و تلویزیون باستانی جهان شعر گردشگری مقام معظم رهبری موسیقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وزیر ورزش و جوانان هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر