کد خبر: 749578 A

هافبک اسپانیایی السد بارها با حضور مقابل نماینده‌های فوتبال کشورمان فوتبالدوستان را به وجد آورد.

به گزارش ایلنا، آنهایی که هنر ژاوی را سال‌ها فقط در قاب تلویزیون دیده بودند در دو بازی استقلال مقابل السد و سپس پرسپولیس مقابل این تیم قطری در ورزشگاه آزادی از هنر و نبوغ این بازیکن به وجد آمدند. ژاوی احتمالا خوش‌ذوق‌ترین کارگردان فوتبال دنیا در دهه اخیر است که با تماشای بازی‌هایش سر کیف می‌آیید و از اینکه تماشاگر فوتبال شده‌اید احساس خوبی به شما دست می‌دهد. ژاوی از آن دست فوتبالیست‌هایی است که احترام دوست و دشمن را هم برمی‌انگیزد و حتی اگر در سخت‌ترین و حساس‌ترین مسابقه حریفش باشید با تماشای پا به توپ شدنش و هر ضربه‌ای که به توپ می‌زند به این فکر خواهید کرد که چطور فوتبالیستی در این حد از شعور و شناخت در زمین فوتبال رشد کرده و پرورش یافته است که بقیه به گرد پایش هم نمی‌رسند؟

 

شاید خیلی‌ها همه ژاوی را به روزهای طلایی‌اش در بارسلونا و تیم ملی اسپانیا به خاطر می‌آورند اما سه شنبه شب او در لیگ قهرمانان آسیا درخشید تا نشان دهد شعور و خلاقیت او در فوتبال تمام نشدنی است.

 وقتی که همه درباره پایان دوران فوتبالش صحبت می‌کنند، با یک نمایش فوق‌العاده بازگشت خود را نشان می‌دهد. درست وقتی که از بارسلونا جدا شد و به السد پیوست، خیلی‌ها تصور کردند او نیز مثل رائول گونزالس دوران ناموفق و تبلیغاتی را در السد خواهد داشت اما مهندس شماره 6 آنقدر درخشید که حتی منتقدانش نیز وادار به تمجید از او شوند. این بار هم پس از مصدومیت نابهنگام و در شرایطی که خیلی‌ها تصور می‌کردند فوتبال ژاوی زودتر از موعد مقرر به خط پایان رسیده، او در مقابل پاختاکور یک نمایش استثنایی را ارائه کرد تا همه به یاد دوران بازی‌اش در بارسلونا بیفتند. ستاره 39 ساله تیم السد که اغلب در نقش گل‌ساز برای بونجاح ظاهر می‌شد، در دقایق ابتدایی بازی با پاختاکور در محوطه جریمه پاس او را گرفت و بی‌معطلی با شوتی دقیق و بی‌نظیر به سوی دروازه سنجار کوواتف فرستاد و نخستین گلش در لیگ قهرمانان 2019 را ثبت کرد.

وقتی که تیم میزبان با گلی دیدنی پاسخ سوپر شوت ژاوی را داد، او از پای ننشست و دوباره جور مهاجمان تیمش را کشید. این بار در دقیقه 16 پشت ضربه ایستگاهی قرار گرفت و در جو وحشتناک استادیوم پاختاکور، گل دوم خود را زد تا همه به یاد نخستین گلش با پیراهن السد بیفتند. یا اصلا نه، به یاد کمی قبل‌تر که پیراهن اسپانیا را بر تن داشت و به همین شکل دروازه عربستان سعودی را باز کرد یا کمی آشناتر، زمانی که با لباس بارسلونا از روی ضربه کاشته دروازه سویا را نشانه رفت و قفل دروازه این تیم را گشود.

ژاوی که همه او را یک گل‌ساز ماهر می‌شناسند، آنقدر گل با ضربه ایستگاهی دارد که سوپرگل دیشب او در میان آنها گم شود. یکی از آنها بازی با مایورکا بود که با کاتالونیایی‌ترین پیراهن بارسلونا، از روی ضربه ایستگاهی دروازه‌بان حریف را کیش و مات کرد. نمی‌توان از ضربات ایستگاهی ژاوی نوشت و به ضربه دقیق او در دیدار با ویارئال اشاره‌ای نکرد. از این دست گل‌ها زیاد هستند.

اما این دو گل، تمام آن چیزی نبود که ژاوی در مقابل پاختاکور ارائه کرد. او 77 درصد پاس صحیح داشت و نکته جالب اینکه در زمین حریف نیز درصد پاس صحیح قابل قبولی را از خود نشان داد، آن هم در شرایطی که بازی دایم با فشار زیاد برگزار می‌شد و هر دو تیم در حالت پرسینگ شدید قرار داشتند.

کاپیتان السد 2 موقعیت هم خلق کرد و در بیشتر دوئل‌ها نیز برنده بود. اینکه یک فوتبالیست 39 ساله در بالاترین سطح مسابقات باشگاهی یک قاره، بیشتر دوئل‌ها را به نفع خود خاتمه دهد، استثنایی و قابل تحسین است.

برای فوتبال‌دوستان چه بد که ژاوی تصمیم دارد در پایان فصل کفش‌های خود را بیاویزد اما برای خود ژاوی چه خوب که با یک یادگاری به موزه لیگ قهرمانان آسیا فوتبال را به پایان می‌رساند؛ یک موزه با عنوان «نمایش بارسلونایی در قلب آسیا.»

 

السد قطر ژاوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر