کد خبر: 747063 A

ما ضرر کردیم یا کی‌روش؟

همان‌طور که انتظار می‌رفت تیم ملی فوتبال کشورمان بعد از جدایی کارلوس کی‌روش در سردرگمی به سر می‌رود و هنوز سرمربی آینده خود را نشناخته‌است.

به گزارش ایلنا، جدایی کارلوس کی‌روش از نیمکت تیم ملی ایران، دغدغه بزرگ فدراسیون فوتبال در روزهای پس از پایان این همکاری است. کی‌روش به کلمبیا رفته، 2 بازی تدارکاتی مقابل ژاپن و کره‌جنوبی برگزار کرده اما فدراسیون فوتبال ایران هنوز برای انتخاب جانشین او به جمع‌بندی نرسیده. تیم ملی ایران روزهای فیفا در فروردین‌ماه را مثل آب خوردن از دست داد اما در سوی مقابل کی‌روش روزهای شلوغی را سپری کرد. روزهایی که می‌توانست محک جدی برای سرمربی جدید تیم ملی باشد اما هرگز این اتفاق رخ نداد.

بعد از پایان جام ملت‌های آسیا بود که فدراسیون فوتبال ایران تصمیم به قطع همکاری با کارلوس کی‌روش گرفت. مربی پرتغالی تیم ملی که بیش از ۸ سال روی نیمکت ایران نشست، ۲ بار تیم ملی را به جام جهانی رساند و البته در فتح جام ملت‌ها ناکام ماند.

شکست مقابل ژاپن تمام آرزوهای کی‌روش در ایران را به باد داد تا این مربی مذاکرات خود را با کلمبیا نهایی کند و برای حضور روی نیمکت این تیم پاسخ مثبت بدهد. کی‌روش به کلمبیا رفت تا فدراسیون فوتبال ایران برای انتخاب جانشین او دست به کار شود. ماجرای حضور کی‌روش در کلمبیا اما از مدت‌ها قبل آغاز شده و با پایان جام ملت‌های آسیا به نتیجه رسید. حاصل توافق طرفین هم امضای قراردادی 4 ساله و تا جام جهانی 2022 بود.

در نقطه مقابل تلاش فدراسیون فوتبال ایران اما هنوز به بار ننشسته. مهدی تاج و همکارانش با گزینه‌های مختلفی مذاکره کرده‌اند اما هیچ یک به توافق نهایی منجر نشده. یک روز از هروه رنار به‌عنوان جانشین کی‌روش نام برده می‌شود و روز دیگر از لوران بلان و برانکو ایوانکوویچ. در این میان اما گفته می‌شود بلان با باشگاه لیون به توافق رسیده تا فصل بعد روی نیمکت این تیم مطرح فرانسوی بنشیند. باشگاهی که در سالیان اخیر از اوج فاصله گرفته و نتایج درخشان گذشته را تکرار نکرده است.

تیم ملی ایران به دلیل تعلل در انتخاب جانشین کی‌روش، روزهای فیفا در فروردین‌ماه را از دست داد. روزهایی که می‌توانست با انجام ۲ بازی تدارکاتی برای ایران همراه شود. اتفاقی که حتی با انتخاب مربی موقت هم رخ نداد و جواد نکونام که از او به‌عنوان گزینه حضور در این پست یاد می‌شد فرصت نشستن روی نیمکت تیم ملی را به‌دست نیاورد.

کی‌روش اما با کلمبیا روزهای شلوغی را سپری کرد. او اوایل فروردین‌ماه در یوکوهاما برای نخستین بار روی نیمکت کلمبیا نشست و ژاپن را با گل رادامل فالکائو از روی نقطه پنالتی شکست داد.

سرمربی سابق تیم ملی ایران در دومین بازی همراه با کلمبیا بازی مقابل کره‌جنوبی را تجربه کرد. دیداری که با شکست ۲ بر یک کلمبیا به پایان رسید تا کی‌روش پس از مدت‌ها مقابل این تیم قدرتمند آسیایی شکست بخورد.

کی‌روش و ایران بعد از قطع همکاری، دو سرنوشت متفاوت را تجربه می‌کنند. کی‌روش با کلمبیا آماده حضوری موفق در کوپا آمریکا می‌شود اما ایران همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد و مشخص هم نیست چه اتفاقی برای نیمکت تیم ملی رخ خواهد داد.

 

تیم ملی ایران فدراسیون فوتبال کارلوس کی‌روش تیم ملی کلمبیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر