کد خبر: 740793 A

سپاهان سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، سپاهان در سال 97 فراز و نشیب زیادی را تجربه کرد و در فصل‌های 17 و 18 لیگ برتر هم رتبه چهاردهم جدول را تجربه کرد و هم توانست به صدر جدول برسد. از تغییر و تحولات طلایی‌پوشان و اتفاقات خاص این تیم در سال 97 به 12 عکس خاص و ویژه رسیده‌ایم که بیش از سایر تصاویر در ذهن فوتبالدوستان نقش بسته است:

 

1- پایان نا امید کننده

sepahan-esteghlal-proleague97020809

بخشی از سال 97 برای سپاهان به لیگ هفدهم برمی‌گردد که ضعیف‌ترین نتایج این تیم در تاریخ لیگ برتر رقم خورد. تغییرات در سطح مدیریت و کادرفنی جواب نداد و این تیم در پایین‌ترین رتبه ممکن برای سقوط نکردن در جدول یعنی رتبه چهاردهم ایستاد. قطعاً یادآوری فصل هفدهم و خاطرات تلخش برای سپاهان و هواداران این تیم اتفاق شیرینی نیست و به دلیل نوروزی بودن این گزارش تنها یک قاب به فصل هفدهم اختصاص دادیم و سایر موارد را به فصل جدید پرداختیم. تصویر بالا مربوط به دیدار پایانی فصل است. سپاهان در نقش جهان یک بر صفر مغلوب استقلال شد و به رتبه چهاردهم جدول رسید. شاید اگر فصل ادامه پیدا می‌کرد اتفاق خیلی بدی برای طلایی پوشان در پیش بود.

 

2- استارت دوباره با ژنرال

01304101

وقتی کرانچار و ابراهیم‌زاده با آن کارنامه خوب جواب نمی‌دهند بهترین گزینه برای نجات از بحران امیر قلعه‌نویی محسوب می‌شود. سرمربی موفق لیگ برتر با ذوب آهن نایب قهرمان شد و هواداران سپاهان دوباره خواهان حضور او روی نیمکت تیم خود شدند تا خاطرات شیرین دو قهرمانی پیاپی با او برایشان زنده شود. قاب مشترک قلعه‌نویی و مدیران سپاهان یکی از مهم‌ترین قاب‌های این فصل تیم است.

 

3- عقاب جوان

01304934

جذب سرمربی خوب برای موفقیت لازم است ولی کافی نیست. سپاهان نیاز به جراحی و بازسازی عمده داشت و لاجرم باید تغییرات زیادی در جمع بازیکنانش ایجاد می‌کرد. یکی از پاشنه آشیل‌های طلایی پوشان در فصل گذشته چهارچوب دروازه بود. جایی که سپاهانی‌ها روزگذاری با حضور امثال آرمناک پطروسیان، مهدی رحمتی و... خیالشان راحت بود ولی در فصل هفدهم نه لی اولیویرا، نه مهدی صدقیان، نه علی کیخسروی و نه ابراهیم عالمه سوری نتوانستند قفل محکمی به دروازه سپاهان بزنند و یکی از اولین معماری‌های قلعه‌نویی روی نیمکت سپاهان جذب یک گلر مطمئن بود و وی پیام نیازمند جوان را برگزید. در ابتدا تردیدهایی نسبت به عملکرد نیازمند وجود داشت ولی عقاب جدید دروازه سپاهان با عملکرد فوق العاده نشان داد همانی بوده که این تیم لازم داشت.

 

4- شعبه دوم تراکتور

113242671_144243961eaeba

خرید‌های سپاهان اتفاق جالبی در ترکیب این تیم در فصل جدید رقم زد که حضور تعداد زیادی از تراکتوری‌های سابق در این تیم بود. سعید آقایی از قبل سپاهانی شده بود و کیانی، ایرانپوریان و خالد شفیعی هم با نظر قلعه‌نویی اضافه شدند.

به این جمع در نیم فصل محمدرضا مهدیزاده، محمد مسلمی‌پور و محمد ابراهیمی هم اضافه شدند.

 

5- شروع امپراتوی استنلی

10_24

یکی از خریدهای سپاهان در ابتدای فصل کی‌روش استنلی، مهاجم برزیلی فصل گذشته ذوب آهن بود که با سروصدای زیادی جذب طلایی‌پوشان شد ولی عدم گلزنی در 5 دیدار ابتدایی داشت تردیدهایی نسبت به موفق بودن این خرید ایجاد می‌کرد و از گوشه و کنار انتقادها شروع شده بود.

استنلی در هفته پنجم و با گل سرنوشت ساز ثانیه‌های پایانی تیمش را از شکست نجات داد و امپراتوری آقای گلی خود را استارت زد.

 

6- لحظه سرنوشت‌ساز

54cbf1815cd2141cfb293d4bb7aec471_823_462_cropped

بازی سپاهان مقابل استقلال از آن بازی‌هایی بود که برای قلعه‌نویی اهمیت زیادی دارد. در حالی که این دیدار در نیم فصل نخست تا دقایق پایانی با تساوی بدون گل در پیش بود یک موقعیت در اختیار استنلی قرار گرفت تا دروازه آبی‌پوشان را باز کند و 3 امتیاز مهم برای تیمش بگیرد.

 

7- قاب دوستانه در شروع

1898873_765

بازی پرسپولیس - سپاهان بدون حاشیه و جنجال نمی‌شود، خصوصاً اگر هر دو تیم در کورس قهرمانی باشند. با این حال در دیدار دور رفت لیگ هجدهم شروع دو تیم دوستانه بود و تقدیر از جلال حسینی و مهدی کیانی نشان از یک دیدار صلح جویانه می‌داد که البته چندان تصور درستی نبود.

به هر جهت این قاب از قاب‌هایی است که کمتر در فوتبال ایران شاهد آن هستیم.

 

8- پنالتی بود؟ نبود؟

132240_366

سپاهان فاصله‌ای تا برد نداشت ولی یک پنالتی به سود پرسپولیس در دقایق پایانی کافی بود تا بزم طلایی پوشان خراب شود. بحث آن پنالتی خیلی بالا گرفت و هنوز هم طرفداران و عوامل دو تیم بر سر صحت یا اشتباه بودن آن اختلاف دارند. این یکی از جنجالی‌ترین تصمیم‌های فغانی در سال 97 بود.

 

9- فغانِ ژنرال از فغانی

01362347

تصمیمات داور بین‌المللی کشورمان در بازی سپاهان - پرسپولیس به محل مناقشه او با قلعه‌نویی بدل شد و هنوز جدل میان این دو نفر بر سر آن بازی ادامه دارد. هر روز یکی از دو طرف علیه دیگری مصاحبه می‌کند و از خجالت هم در می‌آیند. شاید بهتر بود در قاب بالا و گفتگوی رو در رو همه چیز حل می‌شد و کار به رسانه‌ها نمی‌کشید.

 

10- دلجویی سپاهان از خارجی‌هایش

15446342532841.jpg

تصمیمات بحث برانگیز فغانی در بازی سپاهان - پرسپولیس فقط قلعه‌نویی را نرنجاند و باعث ناراحتی کومان و کی‌روش، دو بازیکن خارجی این تیم هم شد که عقیده داشتند فغانی در بازی با پرخاش و تندی با آنها صحبت کرده است. تابش فردای بازی با دعوت دو بازیکن خارجی خود هم از آنها دلجویی کرد و هم کریسمس را به آنها و خانواده‌‌شان تبریک گفت.

 

11- یک پنالتی بحث‌برانگیز دیگر

168125

بازی با تراکتورسازی هم یک دیدار حیثیتی دیگر بود که سپاهان در آن با اعلام اشتباه پنالتی از سوی خورشیدی برای حریفش متضرر شد.  درگیری کیانی با استوکس از سوی داور پنالتی تشخیص داده شد و گل دوم تراکتور را رقم زد تا کار برای طلایی پوشان تمام شود.

 

12- طبقه دوم نقش جهان

photo_۲۰۱۹-۰۳-۰۸_۱۷-۵۱-۴۱ (2)

انتظار هواداران پرشور سپاهان آماده سازی طبقه دوم ورزشگاه خانگی این تیم است که هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و باید دید اولین خبر خوب سال 98 برای آنها این مورد خواهد بود یا نه.

لیگ برتر فوتبال سپاهان اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر