کد خبر: 730470 A

قلعه آنفیلد در 13 ماه اخیر که ویرجیل فان‌دایک به‌عنوان گران‌ترین مدافع جهان به خط دفاعی لیورپول اضافه شده، برای میهمانان دست‌نیافتنی‌تر از قبل شده اما نبودن این هلندی در بازی امشب برابر بایرن‌مونیخ، یورگن کلوپ را با دردسر مواجه کرده است.

به گزارش ایلنا، لیورپول، نایب‌قهرمان فصل قبل لیگ قهرمانان، در مرحله گروهی به‌سختی، با کمترین فاصله و به‌دلیل گل زده بیشتر نسبت به ناپولی توانست به مرحله حذفی صعود کند و این به قیمت سه اخطاره شدن فان‌دایک تمام شد که مرحله یک‌هشتم‌نهایی را از دست می‌دهد. بر خلاف فرم خیلی خوبشان در لیگ برتر که تنها یک‌بار شکست خورده‌اند، تیم کلوپ هر سه بازی خارج از خانه مرحله گروهی را به ناپولی، پاری‌سن‌ژرمن و ستاره سرخ بلگراد باخت و این یعنی باید برد خوبی از بازی امشب به دست آورند تا ذخیره‌شان برای بازی 22 اسفند باشد.

سه برد در آنفیلد، لیورپول را به یک‌هشتم‌نهایی رساند و فان‌دایک که به‌عنوان بازیکن لیورپول در 25 بازی خانگی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان شکست نخورده در این بازی غایب است. در این 25 بازی لیورپول 16 کلین‌شیت داشته و این نشان از استحکام خط دفاعی لیورپول دارد که معضل اصلی دو سال اول مربیگری کلوپ بود.

حالا نداشتن مدافع 75 میلیون پوندی ضربه بزرگی است اما لیورپول جو گومز و به احتمال زیاد دژان لورن را نیز به‌دلیل مصدومیت در اختیار ندارد. گومز دو هفته قبل تحت عمل جراحی قرار گرفت و لورن بعد از مصدومیت 17 دی بازی نکرده و تیم را در اردوی گرمسیری ماربیا در این هفته همراهی نکرد. زوج خط دفاعی جدید، ژوئل ماتیپ و فابینیو احتمالا وظیفه متوقف کردن یکی از دست‌پرورده‌های کلوپ یعنی روبرت لواندوفسکی را در این دیدار برعهده خواهند داشت. این لهستانی خوش‌نام که با کلوپ دو قهرمانی بوندس‌لیگا را به‌همراه دورتموند به دست آورد و سال 2013 در فینال لیگ قهرمانان اروپا به بایرن باخت، یک سال بعد راهی بایرن شد.

بعد از دو قهرمانی کلوپ با دورتموند در سال‌های 2011 و 2012، بایرن تیم یکه‌تاز لیگ آلمان بوده و شش‌بار قهرمان شده، هرچند این فصل رقابت نزدیکی با تیم لوسین فاوره دارد. اگرچه لواندوفسکی به‌همراه کینگزلی کومان با خلاقیت خامس رودریگس و لئون گورتزکا می‌توانند برای دفاع لیورپول دردسر زیادی درست کند اما آن طرف زمین بایرن نگران‌کننده است. بازیکنان جوان آژاکس در مرحله گروهی با سرعت خود به بایرن ضربه زدند و در هفته‌های اخیر بایرلورکوزن و آگزبورگ، کلوپ را امیدوار کرده‌اند. لیورپول فصل قبل تا فینال رفت چون فان‌دایک در پشتی را بسته بود و محمد صلاح، روبرتو فیرمینو و سادیو مانه فوق‌العاده بودند و زیاد گل می‌زدند. بدون ستاره خط دفاعی، مثلث هجومی باید بیشتر بدرخشند تا برتری خوبی به بازی برگشت در مونیخ ببرند وقتی فان‌دایک برمی‌گردد.

سابقه

دو غول فوتبال اروپا تنها شش‌بار با هم روبه‌رو شده‌اند که آخرین آنها در سوپرجام اروپا در سال 2001 بود. لیورپول آن بازی را 3 بر 2 برد و در نیمه‌نهایی فصل 1981-1980 جام باشگاه‌های اروپا که در نهایت به قهرمانی رسید، بایرن را شکست داد. بایرن نخستین بازی دو تیم در نیمه‌نهایی جام برندگان جام اروپا در فصل 1972-1971 را برده اما این تنها پیروزی‌اش در رقابت با لیورپول است.

ترکیب احتمالی

لیورپول: آلیسون؛ الکساندر آرنولد، ماتیپ، فابینیو، رابرتسون؛ واینالدوم، هندرسون، کیتا؛ صلاح، فیرمینو، مانه

بایرن‌مونیخ: نویر؛ کیمیش، زوله، هوملز، آلابا؛ مارتینس، تیاگو؛ گنابری، خامس، کومان، لواندوفسکی

بایرن مونیخ لیورپول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر