کد خبر: 720421 A

گفتگوی جالب رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن:

تیم ملی ژاپن به مرحله نیمه نهایی مسابقات جام ملت های آسیا راه یافت و در این مرحله حریف ایران خواهد بود با این وجود ژاپنی ها عملکردی در حد انتظار نداشته اند و تا امروز اقتدار دوره های گذشته را به نمایش نگذاشته اند.

به گزارش ایلنا، کوزو تاشیما رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن در گفت و گو با روزنامه الاتحاد امارات در این خصوص می گوید:ما در حال ساختن تیمی برای آینده هستیم. البته در امارات هدفی به جز قهرمانی نداریم اما این نخستین گام برای تیم جدید ماست چرا که در ابتدای مسیر دگرگونی و تحول قرار داریم. در ادامه به اهداف استراتژیکی میاندیشیم که در پیش خواهیم داشت. در حال حاضر می دانیم که باید صبر کنیم و در انتظار باشیم. نخستین گام این است که در المپیک توکیو فراتر از انتظار ظاهر شویم و پس از آن در جام جهانی 2022 باید به بزرگ ترین موفقیت تاریخ فوتبال ژاپن برسیم. حتی می خواهیم به جمع چهار تیم پایانی راه یابیم و این دور از دسترس نیست. این موفقیت ها حاصل نمی شد اگر می خواستیم همان تیم سال های گذشته را حفظ کنیم. به همین دلیل یک تصمیم سخت گرفتیم. ستاره های با تجربه را از تیم کنار گذاشتیم. از حالا به دنبال ساخت یک تیم جدید با بازیکنانی جوان هستیم. این تصمیم قبل از جام جهانی اتخاذ شد و بعد از آن یک مربی واحد را برای هر دو تیم بزرگسال و المپیک انتخاب کردیم تا هدف تیم یکسان باشد. حالا هدف ما ساختن نسلی طلایی است نسل 2020 فوتبال ژاپن می خواهد آینده را بسازد.

رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن همچنین در خصوص عملکرد ژاپن در رقابت های این دوره گفت:در یک تورنمنت عملکرد و نمایش زیبا اهمیت چندانی ندارد. ما می دانیم که چه می خواهیم. پیروزی با یک گل هم با نتیجه چهار بر صفر یکسان است. مهم این است که در هر مرحله پیروز شویم و به خواسته خودمان برسیم. حداقل در موقعیت فعلی نمی خواهیم انتظار دیگری داشته باشیم. زمانی که به جایگاه اصلی خودمان برسیم و ترکیب تیم جدید مشخص شود فوتبال زیبا هم از راه می رسد. ما حتی اگر پیش از این مرحله حذف می شدیم من از عملکرد تیم راضی بودم و باز هم از کادر فنی و بازیکنان حمایت می کردیم چرا که در مسیر حرکت به سوی یک هدف مشخص قرار داریم. نمی خواهیم همه چیز را به خاطر یک جام نابود کنیم چرا که اهداف مهمتر و بزرگ تری هم برای ما وجود دارد.

تاشیما با اشاره به افزایش تیم های شرکت کننده در رقابت های این دوره گفت: بر خلاف برخی از انتقادات من عقیده دارم سطح فنی مسابقات بسیار خوب بود. تیم هایی مثل قرقیزستان و ویتنام در اینجا فراتر از انتظار ظاهر شدند. افزایش تعداد تیم ها موجب گسترش و پیشرفت فوتبال در آسیا می شود همان اتفاقی که در جام جهانی افتاد. در سال 98 اگر تعداد تیم ها به 32 تیم نرسیده بود ما هرگز به جام صعود نمی کردیم. اما سهمیه آسیا بیشتر شد ، ما ایران را مغلوب کردیم و به جام جهانی رفتیم. از آن دوره همیشه در جام جهانی حاضر بودیم و این اتفاق تاثیری تاریخی در فوتبال ژاپن داشت. بدون تردید افزایش تیم ها در جام ملت ها هم تاثیر زیادی در آینده فوتبال آسیا خواهد داشت.

رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن در پاسخ به سوال خبرنگار اماراتی پیرامون پافشاری این فدراسیون بر استفاده از مربیان داخلی اظهار داشت: ما از دو سال پیش تصمیم گرفتیم که به مربیان داخلی اعتماد کنیم. بررسی های ما نشان داد که مربی داخلی از نظر روانی و برقراری ارتباط همچنین تفکر ، فرهنگ و روحیات به بازیکن نزدیک تر است و ارتباط بهترین با بازیکنان ما برقرار می کند.بسیاری از مربیان شایسته و توانمند ما در باشگاههای ژاپنی فعالیت می کنند. گزینه های مختلف داخلی و خارجی را همیشه مورد بررسی قرار می دهیم و بهترین ها را انتخاب می کنیم اما بعد از انتخاب حمایت و صبر کافی داریم. جایگاهی را برای 4 سال آینده تعریف می کنیم و تلاش می کنیم تا به آن جایگاه برسیم. موفقیت در فوتبال به زمان نیاز دارد و ما گام به گام در این مسیر حرکت می کنیم.

وی همچنین در خصوص احتمال ناکامی مربی ژاپن در جام ملت ها گفت:هر احتمالی در فوتبال وجود دارد، ما از تیم و کادر فنی حمایت می کنیم چرا که هدفمان فقط قهرمانی در جام ملت ها نیست. این پرژه ای است که تا جام جهانی 2022 دنبال م شود. باید صبور باشیم و در همین مسیر به راهمان ادامه بدهیم. در جایگاه رئیس فدراسیون فکر می کنم تصمیماتی گرفتیم که مصالح فوتبال ژاپن را تضمین می کند. حتی اگر رسانه های ژاپنی روی ما فشار بیاورند بر تصمیم و اراده ای که داریم تاثیری نمی گذارد.

Saeid Razipour, [۲۷.۰۱.۱۹ ۱۱:۲۵]

تاشیما در خصوص نقش خودش در تشویق و روحیه دادن به اعضای تیم نیز اظهار داشت:من از راه دور همه چیز را دنبال می کنم. با بازیکنان صحبت نمی کنیم. به هیچ وجه با آنها جلسه نمی گذارم. این کار و وظیفه من نیست. من امور اداری و استراتژیک را دنبال می کنم. مسائل فنی به کادر فنی مربوط است. هیچ گاه در جمع اعضای تیم و بازیکنان سخنرانی نمی کنم و به دنبال ایجاد انگیزه برای آنها نیستم و این کار من نیست. بعد از بازی به بازیکنان دست می دهم و از آنها تشکر می کنم اما هیچ گاه وارد رختکن تیم نمی شوم تا برایشان صحبت کنم. از نظر ما این یک قانون و قاعده است. اگر قرار باشد من به بازیکنان انگیزه و نیرو بدهم و برای آنها سخنرانی کنم باید جای خودم را با سرمربی عوض کنم. این مسئله ای است که از جانب من قابل پذیرش نیست و طبیعتا کادر فنی هم به هیچ وجه نمی پذیرد.  

رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن در خصوص مراحل پیشرفت فوتبال در این کشور نیز گفت:ما محبوب ترین رشته ورزشی در ژاپن نیستیم اما از نظر تعداد اعضاء رتبه یک را در اختیار داریم. در حال حاضر نام یک میلیون بازیکن به عنوان بازیکنان فعال در بخش های مختلف ثبت است. این البته جدای از بازیکنان شاغل در سطح لیگ حرفه ای است. در بخش پایه ها سرمایه گذاری قابل توجهی انجام داده ایم و البته باشگاهها هم توجه خوبی به این بخش دارند. نقطه قوت فوتبال ژاپن مدارس است. ما لیگ قدرتمند مدارس را برگزار می کنیم که تاریخ آن به بیش از 100 سال می رسد. پیش از این به صورت سنتی برگزار می شد اما از سال 1993 این لیگ هم به شکل حرفه ای دنبال می شود. در ترکیب تیم فعلی مل بیش از 60% محصول خروجی مدارس هستند و نه محصول باشگاهها. همه شما ماجرای سوباسا و داستان هایش را  به یاد دارید. سوباسا معروف ترین کارتون ژاپن است. او رویای همه کودکان ژاپنی است. همه بچه های ژاپن می خواهند مثل سوبا باشند. فوتبال ژاپن به این شکل توجهات و استعدادها را شناسایی و جذب کرد. بعد از لیگ مدارس و سریال سوباسا سومین عامل تلاش باشگاهها برای ورود به خانه های مردم بود. باشگاهها خودشان را وارد زندگی مردم کردند و آنها را جذب کردند تا فوتبال را به یک ورزش محبوب و مردمی در ژاپن تبدیل کنند.

وی پیرامون میزبانی ژاپن از جام باشگاههای جهان نیز گفت: ما موافق برگزاری مسابقات به شکل فعلی نیستیم. ژاپن علاقه خاصی به برگزاری این جام دارد مشروط بر اینکه هر 4 سال یک بار با حضور 24 تیم و به شکل دیگری برگزار شود. ما پیشنهاد خودمان را ارائه داده ایم اما اگر قرار باشد با روال فعلی ادامه پیدا کند ژاپن دیگر تمایلی به میزبانی از این رقابت ها نخواهد داشت و امارات باز هم می تواند میزبانی را کسب کند. در خصوص جام ملت های آسیا هم فعلا برنامه ای برای میزبانی نداریم. کره جنوبی و چین خواستار میزبانی مسابقات هستند. تمرکز ما فعلا روی برگزاری المپیک است. شاید دو دوره بعد به میزبانی جام ملت ها فکر کنیم.

کوزو تاشیما در خصوص هزینه و بودجه سالیانه فدراسیون فوتبال ژاپن نیز اظهار داشت:هزینه و بودجه سالانه فدراسیون در حدود 200 میلیون دلار است. تقریبا 200 میلیون دلار هم بودجه سازمان لیگ است. مجموع گردش مالی فدراسیون در سال 400 میلیون دلار می شود. طبیعتا دولت هیچ گونه حمایت و پشتیبانی مالی نمی کند. حمایت دولت تنها به شکل تامین زیرساخت ها و لوجستیکی است. البته دولت کمک هایی هم برای تیم های ملی در نظر می گیرد که کمتر از 2% هزینه سالانه فدراسیون است. طبیعتا هیچ پرداختی از سوی دولت به باشگاهها صورت نمی گیرد. یکی از اصول فوتبال ژاپن همین است که دولت به باشگاهها پولی پرداخت نمی کند و هیچ باشگاهی حمایت دولت را به همراه ندارد. حتی در شرایط اضطراری هم دولت به برخی باشگاهها وام های خاصی پرداخت می کند. آنچه که به عنوان حمایت مالی دولت از باشگاهها در غرب آسیا دیده می شود برای ما قابل پذیرش نیست. هر باشگاهی با یک شرکت مالی و اقتصادی در ارتباط است که از طریق درآمدزایی و حامیان مالی منابع لازم را تامین می کند. خود ما هم در فدراسیون درآمد قابل توجهی از قراردادهای تبلیغاتی و فروش پیراهن داریم. همچنین کلیه حقوق حق پخش تلویزیونی مسابقات ملی و باشگاهی از طریق فدراسیون فروخته می شود. طبیعتا بخش های مارکتینگ و بازاریابی هم درآمد قابل توجهی در هر سال برای فدراسیون ایجاد می کنند.

 

فدراسیون فوتبال ژاپن تیم ملی ژاپن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر