کد خبر: 709612 A

از نیاکانی تا قایقران و سیدجلال حسینی؛ عزت ‌اللهی بدشانس بزرگ

اتفاق تلخ برای انزلی‌چی‌ها در امارات؛ بعد از سه دوره نماینده در جام ملت‌ها ندارند

انزلی را با فوتبال می‌شناسیم و باشگاهی به نام ملوان. از دیرباز -اواخر دهه 40- امکان نداشت تیم ملی تشکیل شود و بازیکنی از انزلی یا ملوان عضوش نباشد؛ باشگاهی بازیکن‌ساز با 5 دهه فعالیت در این بخش حساس و نفسگیر. نمونه‌اش را در ایران ندیده‌ایم که این تعداد بازیکن کشف شود، پرورش یابد و دودستی به باشگاه‌های مهم و حتی تیم ملی تقدیم شود.

اتفاق تلخ برای انزلی‌چی‌ها در امارات؛ بعد از سه دوره نماینده در جام ملت‌ها ندارند

به گزارش ایلنا، در ادوار مختلف جام ملت‌های آسیا، بازیکنان بزرگی از انزلی و باشگاه ملوان در عضویت تیم ملی بوده‌اند. اوایل دهه 50 شمسی، عزیز اسپندار که آقای گل جام تخت‌جمشید بود بارها به اردو دعوت شد اما نتوانست در جام ملت‌های آسیا برای تیم ملی بازی کند، درست مانند علی نیاکانی که جزو هافبک‌های مطرح فوتبال ایران بود اما هرگز شانس بازی در مهم‌ترین تورنمنت فوتبال آسیا را پیدا نکرد. نخستین‌بار این غفور جهانی بود که از انزلی آمد و بازی در جام ملت‌های آسیا در سال 1976 را تجربه کرد. او یکی از بازیکنان منتخب حشمت مهاجرانی برای حضور در این تورنمنت بود و البته بعدها همراه همین مربی حضور در جام جهانی 1978 را هم تجربه کرد.

بعد از غفور جهانی، در حضور بازیکنان ملوان و انزلی 12سال وقفه افتاد اما سیروس قایقران این طلسم را شکست.

 قایقران یکی از بازیکنان ثابت ایران در جام ملت‌های آسیا در سال 1988 بود؛ تورنمنتی که با کسب عنوان سوم توسط تیم ملی به پایان رسید. قایقران در آن مقطع، بهترین هافبک فوتبال ایران بود که حتی حضور او در ملوان هم باعث نشد از چشم مربیان تیم ملی دور بماند و بازی در بالاترین سطح فوتبال در قاره آسیا را تجربه نکند.

قایقران بعد از قهرمانی ایران در بازی‌های آسیایی پکن که با گل زیبای او رقم خورد، برای حضور در جام ملت‌های آسیا در سال 1992 هم یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی بود. او در این مسابقات که با حذف ایران همراه شد، در تمام بازی‌ها حضور داشت و البته بازوبند کاپیتانی را نیز بر بازو بست.

با خداحافظی قایقران از فوتبال، وقفه‌ای 15ساله در حضور بازیکنان ملوان در جام ملت‌های آسیا پیش آمد.

جلال حسینی و البته پژمان نوری این طلسم را شکستند و در فهرست امیر قلعه‌نویی برای حضور در جام ملت‌های آسیا در سال 2007 و به میزبانی مالزی حضور داشتند. جلال حسینی در این تورنمنت نخستین بازی‌های ملی خود را انجام داد، هر چند ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل کره‌جنوبی شکست خورد و از صعود به نیمه‌نهایی باز ماند.

3 بازیکن از ملوان و انزلی برای حضور در جام ملت‌های آسیا در سال 2011 انتخاب شدند؛ جلال حسینی و پژمان نوری، درست مثل جام ملت‌های قبلی در مالزی و البته محمد غلامی که در ترکیب استیل‌آذین یکی از بهترین مهاجمان لیگ برتر بود.

 این‌بار افشین قطبی از هر 3 در ترکیب ثابت استفاده کرد اما باز هم کره‌جنوبی اجازه پیشروی به ایران نداد تا تیم ملی در حسرت صعود به نیمه‌نهایی باقی بماند.

جلال حسینی در این تورنمنت زوج هادی عقیلی در مرکز خط دفاع بود، پژمان نوری همراه جواد نکونام و آندرانیک تیموریان، مثلث خط میانی را تشکیل دادند و محمد غلامی هم مهاجم نوک بود.

جلال حسینی تنها نماینده انزلی در جام ملت‌های 2015 در استرالیا بود؛ جایی که بازی سعید عزت‌اللهی هنوز گل نکرده و پژمان نوری هم از تیم ملی دور شده بود.

 حسینی در این تورنمنت باز هم یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی بود اما آن بازی عجیب مقابل عراق و حذف با ضربات پنالتی باعث شد سیدجلال هرگز بازی در نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا را تجربه نکند.

سعید عزت‌اللهی می‌توانست رکورد انزلی در جام ملت‌های آسیا را حفظ و آن را ارتقا بدهد اما آسیب‌دیدگی امان او را برید تا در آخرین لحظات اعلام فهرست نهایی تیم ملی، کارلوس کی‌روش برخلاف میل باطنی قلم قرمز روی نام عزت‌اللهی بکشد و او را در حسرت بازی در جام ملت‌های آسیا بگذارد.

در میان بازیکنانی که از انزلی و ملوان رشد کرده‌اند، جلال حسینی آمار بیشترین تعداد بازی و تداوم را در اختیار دارد و بعد از او سیروس قایقران قرار دارد.

روی هم 5 بازیکن از کشف‌های ملوان و فوتبال انزلی در جام ملت‌ها بازی کرده‌اند؛ هر چند برای ششمی هم زمان کافی وجود دارد؛ ششمین بازیکن که نامش سعید عزت‌اللهی است.

 

انتهای پیام/
ایران تیم ملی فوتبال ملت ملوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر