کد خبر: 693833 A

اتهام رنگی بودن به وزیر غیرمنصفانه است

مدیرعامل اسبق استقلال در مورد شرایط این تیم صحبت کرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا،  ایلنا، امیررضا واعظ آشتیانی با انتقاد از مدیران سابق استقلال معتقد است که انتقادی به امیرحسین فتحی ومدیران جدید باشگاه وارد نیست. مدیر عامل سابق استقلال اتهام حمایت رنگی به وزیر ورزش را ادعایی غیرمنطقی و غیرمنصفانه می‌داند و معتقد است کسانی به چنین بحث‌هایی دامن می‌زنند که دست‌شان از استقلال کوتاه مانده و به دنبال تسویه حساب با وزارتخانه هستند. به نظر واعظ آشتیانی مشکل اصلی آبی‌پوشان فشار روحی و روانی است که روی کادر فنی و بازیکنان سنگینی می‌کند. گفتگوی او با ایلنا را می‌خوانید:

چند درصد از مشکلات امروز باشگاه استقلال به مدیران باشگاه بر می‌گردد؟

متاسفانه در کشور ما مدیریت سلیقه‌ای است و اغلب مدیران ما با علم و فن مدیریت آشنا و آگاه نیستند. بنابراین اگر کاری که مدیران ما انجام می‌دهند را سلیقه رفتاری بگذاریم بهتر و درست‌تر است. اگر مدیریتی وجود داشت وضعیت ورزش و فوتبال کشور بهتر از این‌ها بود. وقتی مدیران ما حرفه‌ای‌گری و علم مدیریت را نمی‌دانند در نتیجه ورزش ما هم در گرداب و سردرگمی اجرایی گرفتار می‌شود. بنابر این بهتر است کلمه مدیر را برای آنها اطلاق نکنیم. البته منظورم تمام مدیران نیست و در بین آنها افراد کاربلد هم پیدا می‌شود اما تعدادشان خیلی کم است و در اقلیت قراردارند. اما به‌طور مشخص در مورد استقلال باید بگویم تا آنجا که رصد کردم و اطلاع دارم مدیران جدید باشگاه هر آنچه که نیاز بوده را انجام داده و خواسته‌های کادر فنی را فراهم کرده‌اند. مابقی چیزها به کادر فنی  بر می‌گردد و آنچه که در مستطیل سبز اتفاق می‌افتد.

پس به نظر شما انتقادی متوجه فتحی و معاونانش نیست؟

در فوتبال ما وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد مدیران باشگاه باید پاسخگو باشند و مدیرعامل مورد انتقاد قرار می‌گیرد. اما وقتی تیم می‌برد و موفق است همه چیز به نام سرمربی و بازیکنان تمام می‌شود. این موضوع و نگرش منصفانه نیست اگر موفقیتی هست برای همه است و اگر ناکامی رخ می‌دهد همه عوامل در آن سهیم هستند.

البته بیشتر انتقادها از مدیران قبلی یعنی رضا افتخاری و پندار توفیقی است؟

همه نشانه‌ها از عدم آگاهی مدیران قبلی به علم و فن مدیریت حکایت دارد. یک پله بدتر از ندانستن، این است که ادعای دانستن هم داشته باشی! آقای افتخاری مدعی بود همه چیز را بلد است. عاقبت این طرز تفکر هم قراردادهای غیرمنطقی و غیراصولی بود که بسته شد و  یکسری اتفاقاتی بود که در باشگاه استقلال شاهد آنها بودیم. قراردادها طوری بسته شده بود که بازیکن بتواند یک پولی بدهد و جدا شود یا  وقتی جدا شد، برود شکایت کند و کلی غرامت بگیرد. بدتر از آن بدون اینکه قراردادی ببندد برود شکایت کند و به دنبال گرفتن پول از باشگاه باشد! تمام اینها نشات گرفته از همان مواردی که در ابتدا اشاره کردم، نبود علم و فن مدیریت و عملکرد براساس میل و سلیقه شخصی! اگر علم و آگاهی مدیریتی وجود داشت چنین قراردادهایی بسته نمی‌شد که بازیکنان خیلی راحت بتوانند در آخر فصل با وجود داشتن قرارداد و مخالفت‌های باشگاه جدا شوند.

بسیاری از طرفداران استقلال وزارت ورزش را مقصر شرایط بد تیم‌شان می‌دانند و وزیر را به حمایت از باشگاه رقیب و تضعیف تیم‌شان متهم می‌کنند؟!

این حرف‌ها خیلی غیرمنصفانه است. این چیزها از طرف کسانی به هواداران استقلال القا شده است که دست‌شان از باشگاه کوتاه شده و به دنبال تضعیف تیم هستند. آنها مدام القا می‌کنند مدیرعامل یا سرمربی ضعیف است تا جا برای خودشان باز شود. آنها فراموش کرده‌اند که در دوران حضورشان چه بلاهایی جبران‌ناپذیری بر سر استقلال آوردند و چه خسارت‌های هنگفتی زدند. من منتقد وزارت ورزش هستم اما در این مورد خاص می‌گویم متهم کردن وزیر به حمایت از پرسپولیس و تضعیف استقلال کاملا غیرمنطقی است. یک وزارتخانه 2 تیم دارد و هر دو را سرحال و موفق می‌خواهد. مگر می‌شود به یکی برسد و دیگری را رها کند! خب  وقتی پرسپولیس توانسته به نیمه‌نهایی و فینال برسد طبیعی است که حمایت و توجه وزارتخانه به این تیم بیشتر شود. نمی‌شود انتظار داشت برای اینکه هواداران استقلال ناراحت نشوند وزارتخانه به پرسپولیس بی‌توجهی کند. برعکس این موضوع هم وجود دارد. اگر استقلال به مراحل بالایی برسد این توجه برای این تیم خواهد بود و کسی نمی‌تواند بگوید به استقلال بی‌توجه باشید تا هواداران پرسپولیس ناراحت نشوند. در دوره مدیریت خودم هم این موضوع وجود داشت. هر وقت استقلال موفق‌تر بود توجه به تیم ما بیشتر می‌شد و برعکس. تصور من این است کسانی که وزارتخانه را متهم به حمایت رنگی می‌کنند افراد فرصت‌طلبی هستند که دست‌شان از استقلال کوتاه شده و به دنبال تسویه حساب و فشار آوردن برای گرفتن پست و مقام هستند.

مشکل استقلال در این روزها چیست که خوب نتیجه نمی‌گیرد؟

 من در مسایل فنی صاحب نظر نیستم و استقلال باید آسیب‌‌شناسی شود. اما تصور و برداشتم این است که قبل از شروع بازی‌ها روی استقلال فشار بود و این فشار روحی و استرس همچنان در تیم و روی کادر فنی و بازیکنان دیده می‌شود. وقتی تلویزیون چهره بازیکنان و مربیان را نشان می‌دهد از همان شروع مسابقه استرس و نگرانی در چهره تک‌تک آنها دیده  شده و احساس می‌شود. به نظرم اگر قرار است که تیم شرایط  بهتری پیدا کند اول باید این فشار روحی از روی تیم برداشته شود. مدیریت باشگاه، کادر فنی و همین طور هواداران باید کاری کنند که این بار روانی از روی بازیکنان برداشته شود.  هواداران استقلال کم‌طاقت و بی‌حوصله هستند. حتی وقتی تیم نتیجه نگرفته و می‌بازد هم هواداران باید تیم را تشویق کنند و حامی کادر فنی و بازیکنان باشند نه اینکه علیه آنها شعار بدهند. تا وقتی که این فشار روانی برداشته نشود هرکاری که انجام بدهیم تیم درست نمی‌شود. این وسط نقش هواداران پررنگ است. 

استقلال امیررضا واعظ آشتیانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر