کد خبر: 683784 A

همانطور که مهدی رحمتی بی‌دلیل نیمکت‌نشین شد و وینفرد شفر ناگهان تصمیم گرفت از حسینی استفاده کند، همان گونه نیز امکان دارد پژمان منتظری در هفته‌های آتی روی نیمکت استقلال بنشیند.

به گزارش ایلنا، احتمال نیمکت‌نشینی منتظری اما به دلیل فقدان گزینه‌های ایده‌آل در قلب خط دفاع استقلال کم است و اگر محمد دانشگر در ترکیب استقلال بدرخشد یا پروژه جذب مدافع جدید در نیم فصل قطعی شود آنگاه منتظری هم آرام آرام از ترکیب اصلی استقلال خارج خواهد شد تا شفر هم به اهداف پنهانش در جوان‌تر کردن ترکیب استقلال دست یابد. منتظری فعلا در حاشیه امنیت کامل قرار دارد. حاشیه امنیتی که البته دوام آنچنانی هم نخواهد داشت و نباید به آن اطمینان کرد

وینفرد شفر پروژه جوانگرایی در استقلال را کلید زده و قصد دارد آرام آرام چهره تیمش را تغییر دهد. بخشی از دلایلی که موجب نیمکت‌نشینی رحمتی در بازی با سایپا شد، همین تفکر بود.

شفر می‌خواهد استقلال را به این سمت و سو ببرد. گرچه رحمتی هرگز شایسته نیمکت‌نشینی نبود و این دروازه‌بان در هفته‌های گذشته نمایش مطلوبی در ترکیب استقلال داشت اما سرمربی استقلال بعد از نشست‌هایی که با اعضای کادرفنی و کمیته فنی داشته به این تصمیم اشاره کرده و می‌خواهد طی فرآیندی نرم آبی‌ها را به تیمی جوان‌تر بدل کند.

پیرمرد فصل پیش نیز با میدان دادن به برخی چهره‌های جوان مانند سیدمجید حسینی، فرشید اسماعیلی و آرمین سهرابیان نشان داد که بی‌میل نیست در تیمش از چنین نیروهایی بیشتر بهره ببرد و وارث جوانگرایی و تغییر نسل در استقلال لقب بگیرد. او درعین حال رویکردی منفی نسبت به باتجربه‌ها هم ندارد اما بر این باور است که باید برخی بازیکنان را به مرور زمان از ترکیب اصلی دور کند تا گرفتاری‌های بیشتری در آینده نصیبش نشود.

خسرو حیدری یکی دیگر از این دست بازیکنان بود که اکنون جایی در ترکیب اصلی تیمش ندارد. شفر بر این باور است که باید استقلال را از وابستگی به این بازیکنان که به خط پایان دوران حرفه‌ای خود نزدیک می‌شوند، خارج کند.

 در نتیجه حیدری اکنون جزو گزینه‌های اصلی استقلال محسوب نمی‌شود و زمانی می‌تواند به بازی برای استقلال امیدوار باشد که هم‌پستی‌هایش به هر دلیل در ترکیب حضور نداشته باشند.

خسرو برای بازی به‌عنوان بازیکن تعویضی هم شانس‌های خود را کمرنگ‌تر از هر زمان دیگری می‌بیند و بعید است با رویه‌ای که شفر در پیش گرفته در دایره بازیکنان قرار داشته باشد.

حتی احتمال اینکه حیدری در پایان فصل هجدهم از فوتبال خداحافظی کند وجود دارد. حیدری دیگر آن بازیکن چالاک روزهای اوج نیست و از آن مهم‌تر اینکه در پست او وریا غفوری درخشش محسوسی دارد و شفر در عین حال تلاش می‌کند تا دوباره عرصه را برای فرشاد محمدی‌مهر باز کند تا این بازیکن جوان بازی کردن در ترکیب اصلی استقلال را از یاد نبرد. حال تصور کنید در نیم فصل دوم عناصر هجومی بیرون مانده‌ای همچون شجاعیان، آقاخان و کریمی نیز به استقلال ملحق شوند که آنگاه اقبال شماره 2 استقلال برای حضور در پست‌های هجومی نیز کاهش خواهد یافت.

پژمان منتظری دیگر عنصر پا به سن گذاشته استقلال است که شفر تمایل دارد او را هم از ترکیب اصلی دور کند. سرمربی استقلال اما تا امروز نتوانسته چنین هدفی را در تیمش پیاده کند. در پست منتظری برخلاف پست رحمتی و حیدری گزینه‌های آنچنانی وجود ندارد که شفر ریسک بازی دادن به آنها را به جان بخرد. اگر به فهرست بازیکنان استقلال در خط دفاع بنگریم به این نتیجه می‌رسیم که دست سرمربی استقلال چندان باز نیست. در بازی با سایپا محمد دانشگر بعد از مدت‌ها در ترکیب اصلی استقلال قرار گرفت.

 این بازیکن در میدان بازی با شاگردان دایی نمایش بدی نداشت و نسبت به چند بازی ابتدای فصل که صدای اعتراض همه را در آورده بود، مسلط‌تر جلوه کرد. دانشگر با این حال و روز و با این نوسانات نزدیک‌ترین بازیکن به منتظری است اما باید دید که آیا او می‌تواند در هفته‌های آتی چنان بدرخشد و نمایش اطمینان‌بخشی از خود برجا بگذارد که شفر را به تغییرات تازه در خط دفاع تیمش ترغیب کند؟ اگر دانشگر در قلب خط دفاع استقلال جواب دهد زوج او و سهرابیان می‌توانند در دفاع میانی قرار بگیرند و میلاد زکی پور و وریا غفوری در پست دفاع چپ و راست. این ترکیب منوط به نمایش ایده‌آل دانشگر در بازی‌های آتی است.

راه دیگر برای خارج کردن نرم منتظری از ترکیب اصلی استقلال خرید مدافع جدید در نیم فصل است. پرونده‌ای که در باشگاه استقلال باز شده و آنها به جذب مدافع دیگری فکر می‌کنند. البته خرید مدافع جدید تنها به ماجرای منتظری ارتباط ندارد.

کادرفنی استقلال در آنالیز بازی‌های استقلال به این نتیجه رسیده که روزبه چشمی نمی‌تواند مدافع مسلطی برای استقلال باشد و لازم است که این بازیکن در همان پست تخصصی بازی کند و یک مدافع به خدمت گرفته شود تا هم استقلال از داشتن دفاع تخصصی محروم نباشد و هم دست سرمربی استقلال برای اعمال تغییرات باز باشد.

بدون شک اگر منتظری همچون رحمتی و حیدری هم‌پستی‌های آماده‌ای داشت تا الان او هم از ترکیب استقلال کنار گذاشته شده بود و احتمالا بیشتر به‌عنوان بازیکن تعویضی در ترکیب تیمش قرار می‌گرفت اما پژمان اکنون در امنیت کامل قرار گرفته و هیچ گزینه‌ای وجود ندارد که شفر را متقاعد به اعمال تصمیمی قطعی در قبال این بازیکن باتجربه کند.

منتظری با این مزیت شانس‌هایش برای حضور دامنه‌دار‌تر در تیم ملی را افزایش داده است. هرچند که در آن نقطه هم زمزمه‌های حذف او شنیده می‌شود.

تصمیمی مشترک که هم ذهن کی‌روش را درگیر خود کرده و هم شفر را اما مگر بدون گزینه امکانش هست؟

استقلال سایپا قلب نیم فصل دوم کمیته فنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر