کد خبر: 668809 A

رکورد ایران در مسابقات جهانی

اینبار برای اولین بار در تاریخ توانست به سه پیروزی پیاپی در مسابقات جهانی دست یابد و اینبار کوبا را قربانی جاه طلبی خود کرد.

به گزارش ایلنا، تیم ملی والیبال ایران موفق شد در سومین دیدار خود برابر کوبا نیز به پیروزی دست پیدا کند تا حالا در کنار لهستان، مدافع عنوان قهرمانی، مدعی جدی صدرنشینی در گروه چهارم مسابقات باشد.

شاگردان کولاکوویچ در این دیدار شروع خوبی در ست اول نداشتند و البته در جریان کل مسابقه نیز بارها سرویس های خوب تیم کوبا آنها را به دردسر انداخت اما در نهایت توانستند در روزی که رقابت سختی را داشتند، به یک پیروزی با ارزش و دلچسب دست پیدا کنند.

ست اول: کوبا 25 - 17 ایران

* ترکیب اولیه ایران نسبت به بازی قبلی تغییری نکرده و معروف، معنوی نژاد، عبادی پور، موسوی، شفیعی، غفور و مرندی به میدان رفته اند.

* ایران امروز مثل بازی نخست با پیراهن های سفید مقابل کوبا قرار گرفت.

* مرتضی شریفی که به دلیل مصدومیت 2 بازی قبلی را از دست داده بود، با رفع آسیب دیدگی در این مسابقه در ترکیب قرار گرفت.

*‌ کوبا در امتیازات ابتدایی چند سرویس متوالی را از دست داد.

*‌ 2 تیم در اوایل مسابقه پایاپای پیش رفتند اما کوبا با عملکرد بهتر روی تور 2 امتیاز پیش افتاد.

* وقت استراحت فنی نخست با حساب 8 بر 6 به سود کوبا رقم خورد.

* بعد از وقت استراحت فنی نخست ایران 2 امتیاز متوالی کسب کرد تا 2 تیم در امتیاز 8 برابر شوند.

* چند سرویس خوب از دیوید سوارز باعث شد کوبا 3 امتیاز پیش بیفتد.

* ایگور کولاکوویچ بعد از ثبت نتیجه 12 بر 9 وقت استراحت درخواست کرد.

* سرویس های خوب بازیکنان کوبا، دریافت کننده های ایران دچار مشکل کرد و اختلاف نسبتا زیادی در اواسط ست اول ایجاد شد. 

* وقت استراحت فنی دوم در شرایطی اعلام شد که کوبا 16 بر 12 از ایران پیش بود.

* بعد از بازگشت 2 تیم به زمین کوبا توانست 2 امتیاز دیگر از ایران با دریافت های عقب زمین خود بگیرد.

* کولاکوویچ دومین وقت استراحت خود را زمانی درخواست کرد که نتیجه 18 بر 12 ثبت شد.

* کوبا که به امتیاز 19 رسیده بود، بالاخره توسط محمد موسوی روند امتیازگیری اش قطع شد.

*روند خوب تیم ملی کوبا در امتیازات پایانی این ست نیز ادامه پیدا کرد و در شرایطی که ملی پوشان ایران در دریافت های خود روند خوبی نداشتند، این تیم کوبا بود که توانست در امتیازات پایانی نیز موفق عمل کند در نهایت با نتیجه 25 بر 17 ایران را شکست دهد.

 

ست دوم:  کوبا 18- 25 ایران

*ست دوم با رقابت نزدیک دو تیم آغاز شد اما دفاع خوب موسوی امتیاز سوم را برای ایران رقم زد تا ایران از حریف خود پیش بیفتد. بعد از این امتیاز باز هم دفاع خوب بازیکنان ایران باعث شد تا فاصله امتیازات به دو برسد.

*روند خوب ایران در این ست باز هم ادامه پیدا کرد و معنوی نژاد با یک اسپک زیبا توانست اختلاف امتیاز را به عدد 3 برساند تا شروع طوفانی ایران در ست دوم، ادامه داشته باشد.

*نمایش خوب شاگردان کولاکوویچ ادامه داشت و تیم ایران توانست زودتر از حریف خود به امتیاز 8 برسد تا وقت استراحت فنی اول اعلام شود.

*هر چند تیم ملی کوبا اختلاف امتیاز را با ایران کاهش داده بود اما با شروع دوباره مسابقه، ملی پوشان ایران دو امتیاز دیگر کسب کردند تا اختلاف را به 3 افزایش دهند

*امتیاز یازده برای ایران به سختی به دست آمد. معنوی نژاد با یک ضربه محکم توانست از رفت و برگشت توپ استفاده کند و رالی طولانی این ست را به نفع ایران به پایان برساند.

*نمایش فوق العاده بازیکنان ایران در ست دو همچنان ادامه دارد و این بار محمد موسوی با یک دفاع فوق العاده توانست امتیاز 13 را برای ایران کسب کند.

*یک سرویس اشتباه از بازیکنان کوبا و یک دفاع عالی از موسوی ایران را به امتیاز 16 رساند تا دو تیم با امتیاز 16 به یازده راهی وقت استراحت فنی دوم شوند.

*بازیکنان ایران در ست دوم به فرم ایده آل خود بازگشتند و با استفاده از سرویس های دقیق و البته دریافت های کامل و بی عیب توانستند در شرایطی به امتیاز 20 برسند که کوبا 13 امتیاز کسب کرده است.

*در شرایطی که ایران تنها 3 امتیاز با برد در این ست فاصله داشت، کوبا با چند سرویس خوب مانند ست اول عمل کرد و اختلاف را کاهش داد تا کولاکوویچ در امتیاز 22 بر 17 تقاضای وقت استراحت کند.

*در پایان این ست تیم ایران توانست با حفظ اختلاف خود و با نتیجه 25 بر 18 تیم ملی کوبا را شکست دهد تا بازی به تساوی کشیده شود.

 

ست سوم: کوبا 22- 25 ایران

*ایران ست سوم را نیز بهتر از حریف خود آغاز کرد و توانست خیلی زود با یک دفاع خوب و استفاده از رفت و برگشت های مسابقه از حریف خود پیش بیفتد.

*اشتباه بازیکنان کوبا امتیاز 6 را به ایران رساند تا ایران 6 بر 3 از حریف جلو بیفتد.

*دو آبشار عالی از غفور و موسوی امتیازات را ایران در شرایطی به عدد 8 رساند که تیم کوبا در امتیاز 5 باقی مانده است.

*کوبا بعد از وقت استراحت توانست با سرویس های خوب لوپز خط حمله ایران را به دردسر بیاندازد و بازی به تساوی 8 بر 8 رسید.

*تیم کوبا با سرویس های خود دریافت ایران را دچار اختلال کرده و حالا کوبا در ست سوم از ایران برای اولین مرتبه پیش افتاد اما لحظاتی بعد علی شفیعی بازی را به تساوی کشاند و بازی در امتیاز 10 به تساوی رسید.

*تیم ایران هر چند امتیاز به امتیاز با کوبا پیش می رود اما دریافت های بد بازیکنان ایران باعث شده تا معروف نتواند مانند همیشه مهاجمان را تغذیه کند.

*سرویس موسوی در امتیاز 14 برای ایران یک رالی زیبا را رقم زد و در نهایت شفیعی امتیاز را برای ایران کسب کرد تا حالا از حریف پیش بیفتیم.

*تیم ایران همچنان یک امتیاز از حریف خود پیش است و با امتیاز 16 به 15 به وقت استراحت فنی دوم رفت. با شروع وقت استراحت فنی دوم حضرت پور جانشین مرندی شد و ایران امتیاز 17 را کسب کرد تا اختلاف به دو امتیاز افزایش پیدا کند.

*ایران خیلی زود فاصله را به سه رساند و به امتیاز 19 رسید اما کوبایی ها توانستند باز هم با سرویس های خوب خود امتیاز را کم کنند تا در امتیازات پایانی اختلاف به یک امتیاز کاهش پیدا کند.

*تیم ایران دوباره توانست اختلاف خود را افزایش دهد و به امتیاز 22 بر 20 برسد. در این امتیاز یک رالی جذاب میان دو تیم اتفاق افتاد که در نهایت بازیکن کوبا با اشتباه در ضربه پایانی، امتیاز را به ایران داد.

*سرمربی کوبا با یک وقت استراحت بازی را تغییر داد و تیم تحت هدایت او با کسب 2 امتیاز اختلاف را به یک رساند تا بازی فوق العاده حساس شود.

*تیم ایران با یک آبشار خوب و امتیاز سرویس سعید معروف توانست این ست را با نتیجه 25 بر 22 به سود خود به پایان برساند.

 

ست چهارم: کوبا 19 - 25 ایران

*ست چهارم با اشتباه بازیکنان کوبا در سرویس اول آغاز شد. اشتباه بازیکنان کوبا در سرویس می تواند برد ایران در این ست را آسان کند.

*ملی پوشان ایران در این ست نمایش خوب خود را ادامه دادند و توانستند اختلاف امتیاز قابل قبولی را قبل از وقت استراحت فنی به دست بیاورند. ایران با امتیاز 8 بر 4 توانست راهی وقت استراحت فنی اول شود.

*هر دو تیم امتیازات بعدی خود را با سرویس های اشتباه تیم حریف کسب کردند و بازی بر خلاف ست قبل با آرامش بیشتری در جریان است.

*دو امتیاز دیگر برای کوبا روی سرویس های خوب این تیم به دست آمد. دریافت نا مناسب در زمین ایران این شانس به کوبا داد تا به امتیاز 8 برسد.

*تیم کوبا به عملکرد خوب خود با سرویس های غیر قابل مهار ادامه می دهد و تیم ایران که 8 بر 4 از حریف خود پیش بود، حالا 12 بر 10 عقب افتاده است.

*حالا نوبت تیم ایران است که فاصله را کاهش دهد و از حریف خود پیش بیفتد. تیم ایران با کسب 4 امتیاز پی در پی با حساب 14 بر 12 از حریف خود پیش افتاد.

*تیم ایران بعد از کسب این امتیازات به فرم خود ادامه داد با تیزهوشی قائمی که به تازگی به زمین آمده امتیاز 16 را نیز کسب کرد.

*بازیکنان کوبا رو به سرویس های ریسکی آوردند و همین موضوع باعث شده اشتباهات زیادی در سرویس های این تیم رخ دهد.

***

کوبا که تاکنون 2 شکست را برابر لهستان و فنلاند با نتیجه 3 بر یک متحمل شده، سابقه درخشانی در سطح جهان دارد. این تیم از منطقه آمریکای شمالی 2 بار نایب قهرمان و 2 بار تیم سوم مسابقات قهرمانی جهان شده است. آخرین مدال این تیم هم در سال 2010 با کسب عنوان نایب قهرمانی به دست آمد.

تا پیش از مسابقه امروز تیم های ایران و کوبا 7 بار مقابل هم قرار گرفته بودند که سهم ایران از این تعداد بازی 3 برد در 3 بازی آخر بوده است. در این میان فقط یک بار 2 تیم در چارچوب مسابقات قهرمانی جهان 1998 به مصاف هم رفتند که آن مسابقه هم با حساب 3 بر صفر به سود کوبا به اتمام رسید. آخرین بازی 2 تیم هم به المپیک 2016 برمی گردد که ایران 3 بر صفر مقابل کوبا به برتری دست پیدا کرد.

 

والیبال قهرمانی جهان تیم والیبال ایران تیم والیبال کوبا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر