کد خبر: 666904 A

فوتبالیستهای ازبکستانی قابل توجهی در ده سال گذشته به فوتبال ایران آمده اند.

به گزارش ایلنا، تیم ملی فوتبال ایران سه شنبه شب باید به مصاف تیم ملی ازبکستان برود و نخستین بازی تدارکاتی خود را پیش از جام ملت ها در تاشکند به انجام برساند. شاگردان کی روش به مصاف تیمی می روند که در این سال ها چند ستاره را به فوتبال ایران فرستاده اند تا برای تیمهای ایرانی بازی کنند. بازیکنانی که در مجموع عملکرد متوسطی داشتند. برخی از آنها مانند جپاروف خوش درخشیدند و برخی دیگر مانند لوبانوف نتوانستند انتظارات را برآورده کنند.

 جواهری به نام سرور

آخرین بازیکنی که در فوتبال ایران از ازبکستان حضور داشت بهترین آنها هم بود. سرور جپاروف کاپیتان اسبق ازبک ها که دو بار هم بهترین بازیکن آسیا شد نیم فصل در سپاهان و یک فصل در استقلال بازی کرد و نمایش فوق العاده ای هم داشت. او در نهایت جایزه بهترین پاسور لیگ را هم مال خود کرد اما به خاطر مسائل مالی در تیم آبی پوش تهرانی نماند.

لوبانوفی که عقاب نشد

لوبانوف

دیگر بازیکن ازبکستانی شناخته شده ای که به فوتبال ایران آمد الکساندر لوبانوف بود. دروازه بان اول ازبکستان که جای نستروف را گرفته بود اما در پرسپولیس یک گلر نا اماده بیش نبود. او نتوانست آنطور که باید و شاید بدرخشد و سرانجام هم در پایان لیگ چهاردهم از این تیم جدا شد. این دروازه بان در کنار سوشا مکانی روزهای متزلزلی را برای دروازه تیم سرخپوش تهرانی ساختند.

پدیده، علاقمند به ازبک ها

پدیده مشهد هم در این سال ها دو بازیکن ازبکستانی داشته است. یوروسلاو کروشلینتسکی در خط دفاع بازی می کرد و سال 2012 عضو پدیده بود. دو سال بعد هم بهادر نسیموف در خط حمله جذب شد و گل های حساسی را هم به ثمر رساند و نمایش بدی نداشت اما عمر حضورش در فوتبال ایران دوام نداشت. اوج درخشش او در جام حذفی و دیدار با تراکتورسازی بود که موفق شد دو گل بزند و مقدمات پیروزی 3-1 تیمش را فراهم کند.

موسایف، به کار طلایی پوشان نیامد

139412211022571287316854

فوزیل موسایف دیگر بازیکنی بود که با سابقه حضور ملی به فوتبال ایران آمد و راهی سپاهان اصفهان شد. او نتوانست توانایی خود را به نمایش بگذارد و با بازی هایی متوسط بعداز یک سال جدا شد. بازی های متوسط این بازیکن مسئولان باشگاه را برای نگه داشتنش مجاب نکرد و به همین دلیل او خیلی زود کوله بارش را بست و رفت.

بادوام ترین ازبکستانی فوتبال ایران

شهباز ارکینوف از سال 2008 تا 2010 برای پاس همدان بازی می کرد و مدت حضور جالب توجهی در فوتبال ایران داشت. زایناتدین تادجیف در سال 2007 برای صبای قم بازی می کرد و اولین ازبکی فوتبال ما به حساب می آمد.

و در نهایت تنها ازبکستانی شهر اولین ها

روسلان ملزیدینوف هم دیگر بازیکنی بود که در سال 2015 برای نفت مسجد سلیمان به میدان رفت اما دوام چندانی نداشت و به کشورش بازگشت.

57541079

تیم ملی ایران تیم ملی ازبکستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر