کد خبر: 659081 A

قصه تلخ سپیدرود رشت همچنان ادامه دارد و مدیران، مسوولان و تصمیم گیران استانی و ورزشی هنوز نتوانسته‌اند از پتانسیل بزرگ این تیم محبوب سود ببرند.

به گزارش ایلنا، شاید اگر امروز به ملاعبداللطیف طسوجی، مترجم زمان محمدشاه در سال 1259 هجری قمری که کتاب قصه‌های هزار و یک شب را به زیبایی ترجمه کرده بود پیشنهاد مکتوب کردن اتفاقات همین چند ماه باشگاه سپیدرود رشت را می‌دادند قیدش را می‌زد. باشگاهی که یک مالک دارد که نیست. یک مالک از قبل دارد که به تعهداتش عمل نمی‌کند و اما همچنان ادعای مالکیت دارد اما در حال حاضر یک چیز مهم ندارد که آن هم سرمربی است. خلاصه اینکه نوشتن درباره این تیم شاید تکرار مکررات باشد اما باید نوشت.

 

از محمد نوین آخرین مالک باشگاه سپیدرود خبری نیست. شاید او خیلی زود متوجه شده که در این فوتبال نمی‌توان درآمدزا بود و اندک سرمایه‌اش هم از دست می‌رود. البته اگر سرمایه‌ای بود که خرج تیم می‌شد و آن فاجعه هتل بازیکنان این تیم قبل از بازی با ماشین سازی تبریز به وجود نمی‌آمد.

حالا از رشت خبر می‌رسد که صحبت‌هایی با مالک جدید آغاز شده است. مالکی که هواداران سپیدرود امیدوارند مثل قبلی بی‌پول یا بهتر بگوییم کم پول نباشد. اصلا فرض محال که محال نیست و با نگاه خوشبینانه می‌توان مدعی شد که مالک جدید با پول می‌آید. اما چرا هیچکس پاسخ نمی‌دهد که مالکان قبلی بر چه اساسی و از سوی چه کسانی انتخاب شدند.

تیمی که بخشی از زندگی مردم رشت است حالا در انتهای جدول خود را به‌عنوان یکی از کاندیداهای سقوط معرفی می‌کند. امروز هیچ مسوولی اتفاقات رخ داده را گردن نمی‌گیرد. قربانعلی الماسخاله رییس هیات فوتبال استان گیلان مدعی است که این باشگاه مالک دارد. او حتی واگذاری تیم به هیات فوتبال را هم تکذیب می‌کند: «باشگاه سپیدرود مالک و مدیرعامل دارد و آنها همه کارهای این باشگاه را انجام می‌دهند. اینکه می‌گویند مالکیت باشگاه دوباره به هیات فوتبال پس داده شده، دروغ محض است. همین‌جا این موضوع را تکذیب و اعلام می‌کنم، هیات فوتبال به هیچ عنوان دیگر هیچ باشگاهی را تحت پوشش قرار نخواهد داد. اگر قرار باشد هیات فوتبال اینطور حمایت کند و در نهایت هم تحت فشار قرار بگیرد، دیگر دنبال کار هیچ باشگاهی نخواهیم رفت. ما این باشگاه را پس از 50 سال از لیگ دسته دوم به لیگ دسته اول و بعد به لیگ برتر آوردیم، حالا هم باید اینطور به ما بد و بیراه بگویند. آن موقع ما زحمت نکشیدیم اما حالا ما تیم را به این روز انداختیم. فشار روی بازیکنان و کادرفنی باعث شده تیم ضربه ببیند»

 

رییس هیات فوتبال استان گیلان انتظار دارد که هواداران سپیدرود صبوری پیشه کنند: «الان نساجی می‌برد یا می‌بازد، هواداران تیمشان را تشویق می‌‌کنند. سپیدرود هم هواداران فهیمی دارد و صبر و تحملشان زیاد است، این هواداران از 50 سال پیش در کنار تیم بوده‌اند و همواره از سپیدرود حمایت کرده‌اند. افرادی که شعار می‌دهند سپیدرودی نیستند و می‌خواهند به این تیم لطمه بزنند. اینها می‌خواهند بازیکنان در زمین استرس داشته باشند و هیچ مربی هم با این وضعیت بالای سر تیم نیاید و در نهایت سپیدرود نابود شود. این تیم باید در آرامش کار خود را انجام دهد. سپیدرود فراز و نشیب زیاد داشته و این نخستین‌ بار یا آخرین ‌بار آن هم نیست.»

الماسخاله ادعای قابل تاملی را مطرح می‌کند: «به من به‌عنوان متولی فوتبال گیلان می‌گویند که شما هیچ دخالتی در امور سپیدرود نکنید. این‌ افراد این کار را می‌کنند تا ما کمک نکنیم و این تیم سقوط کند. اتفاقات اخیر اصلاً ربطی به هیات فوتبال ندارد. اگر با آدم‌های فنی صحبت کنید، متوجه می‌شوید که ناکامی‌های اخیر اصلاً به هیات فوتبال ربطی ندارد. آیا این درست است چون ما دل می‌سوزانیم مورد انتقاد قرار بگیریم؟ من مدیر بحرانم و از این شعارها نمی‌ترسم، اگر نیاز هم باشد با عاملان آن برخورد می‌کنیم. برای آخرین‌بار می‌گویم، هیات فوتبال استان گیلان متولی نتایج هیچ باشگاهی نیست و هیچ تیمی به هیات فوتبال واگذار نشده است، به جز در زمانی که سپیدرود در لیگ دسته اول حضور داشت و آقای پورمحسن (مالک پیشین سپیدرود) اعلام کرد نمی‌تواند این تیم را نگه دارد و بعد از آن هیات فوتبال مسوولیت این باشگاه را بر عهده گرفت. پس از آن هم مالکیت این باشگاه را به اداره کل ورزش و جوانان واگذار کردیم.

حالا می‌گویند الماسخاله دخالت می‌کند، با این شرایط لال می‌شوم اصلاً حرف هم نمی‌زنم. من فقط کمک می‌کنم اما تصمیم را کسانی دیگر می‌گیرند، اگر می‌خواهند کمک نکنم، دیگر حرف هم نمی‌زنم. انتظارات باید معقولانه باشد. مگر من بودجه دارم که آن را به کسی نمی‌دهم؟ من مسوول هیات فوتبالی هستم که باید خودش درآمدزایی و هزینه کند. ما سال‌های گذشته هزینه زیادی برای تیم‌ها کرده‌ایم، دیگر باید چه کار کنیم؟»

حرف‌های الماسخاله تا آنجا که هیات فوتبال نباید در امور باشگاه‌ها دخالت کند، درست است اما سوال این است که چرا هیات فوتبال وارد این بازی شد و چرا همین چندی پیش در آخرین انتقال سپیدرود، نایب رییس هیات فوتبال مالک شده بود؟

گزارش: عرشیا آرین

سپیدرود رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر