کد خبر: 645088 A

جام جهانی 2018 در دل خود کم سورپرایز و اتفاق تاریخی نداشت.

به گزارش ایلنا، جام جهانی 2018 روسیه با تمام زشت و زیباهایش به اتمام رسید و به خاطره ها پیوست. این جام هم پر بود از اتفاق و حادثه. در ادامه نگاهی آماری به اتفاقات این جام خواهیم داشت و از زاویه ای جدید به همه حوادث شگفت انگیز جام روسیه توجه می کنیم:

×یوری گازینسکی به دومین بازیکن بعد از فیلیپ لام تبدیل شد که توانست در اولین بازی جام اولین ضربه اش به چارچوب را گل کند و گل نخست جام را به ثمر برساند.

×بعد از 21 ژوئن 1986 که دو بازی فرانسه برزیل و مکزیک دانمارک به ضربات پنالتی کشیده شد، در تاریخ یک جولای 2018 نیز برای دومین بار دو بازی جام جهانی به ضربات پنالتی کشیده شد(اسپانیا روسیه و دانمارک کرواسی)

×رونالدو با گلزنی در جام جهانی روسیه در کنار اووه زیلر، پله و کلوزه به چهارمین بازیکنی تبدیل شد که در چهار جام جهانی مختلف گل می زند.

×جام 2018 اولین جامی بود که همه تیمهای حاضر در مسابقات موفق شدند حداقل دو گل را به ثمر برساننند.

×بعد از آلن شیرر در جام جهانی 98 که 11 خطا بر رویش در یک بازی انجام شد نیمار با گرفتن 10 خطا از سوئیس از این حیث رکورد دار شد.

×43 درصد از گل های این جام از روی ضربات ایستگاهی زده شد. یعنی 73 گل از 169 گل. این آمار بیشترین آمار ممکن از بعد از جام جهانی 1966 بود.

×رونالدو با به ثمر رساندن 85 گل در رده ملی بهترین بازیکن از این حیث در نزد بازیکنان حاضر در قاره اروپا به حساب می آید.

12

×22 پنالتی در جام بیست و یکم تبدیل به گل شد؛ بیشتر از هر جام دیگری در طول تاریخ.

×کیلین امباپه با 19 سال و شش ماه به جوان ترین بازیکن تاریخ فرانسه تبدیل شد که در یک تورنمنت اصلی موفق به گلزنی شده است.

×به استثنای وقت های اضافی، 9 گل در این جام از دقیقه 90 به بعد زده شد. بیشترین آمار ممکن در طول تاریخ.

×بعد از مکزیک 1986، روسیه به دومین میزبانی تبدیل شد که در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی حذف می شود.

×برزیل برای دهمین بار پیاپی موفق شد در گروهش به عنوان تیم نخست صعود کند. آخرین باری که چنین نشد سال 1978 بود.

×بعد از سال 1998، فرانسه بیشتررین حضور را در فینال جام جهانی با سه حضور داشته است.

×بعد از هلند 1974، فرانسه به دومین تیمی تبدیل شد که در یک جام سه نماینده از آمریکای جنوبی را شکست می دهد.

×بعد از آرژانتین 1998، اروگوئه به دومین تیمی تبدیل شد که سه بازی گروهی خود را بدون دریافت گل می برد.

×مکزیک 57 بازی را در جام جهانی انجام داده است و تنها تیمی است که علی رغم این تعداد بازی هیچ وقت برنده این سمباقات نشده است.

×بعد از سال 1938، آلمان برای دومین بار موفق نشد از مرحله اول جام جهانی صعود کند.

×پرو بعد از 40 سال و 15 روز موفق شد دوباره در جام جهانی به برتری برسد. آنها بعد از برد ایران حالا موفق شدند استرالیا را ببرند. با این حال ثبت کنننده پنجمین اختلاف بین دو برد در طول تاریخ جام جهانی نام گرفتند.

×بعد از فرانسه 1982 و ایتالیای 2006، بلژیک به سومین تیمی تبدیل شد که در جام جهانی 10 گلزن متفاوت داشت.

×عربستان بعد از برد 1-0 بلژیک در جام 94 دیگر در 12 بازی بعدی خود در 24 سال اخیر جام جهانی به پیروزی نرسید تا اینکه توانست با نتیجه 2-1 از سد مصر بگذرد.

×بعد از هت تریک راب رنسنبرینک هلندی مقابل ایران در جام جهانی 1978 با سی سال سن، رونالدو با سی و سه سال سن به مسن ترین هت تریک کننده تاریخ جام جهانی تبدیل شد.

×بعد از آنتونیو کارباخال و لوتار ماتیوس، رافائل مارکز به سومین بازیکنی تبدیل شد که در 5 جام جهانی پیاپی توپ زده است.

×بعد از اولگ سالنکو دنیس چریشف به گلزن ترین بازیکن تاریخ روسیه در یک دوره از جام جهانی نام گرفت.

×سرگی ایگناشویچ با 38 سال و 352 روز به مسن ترین زننده گل به خودی در جام جهانی تبدیل شد.

×مسی تنها بازیکن تاریخ جام جهانی است که در 4 جام جهانی اخیر خود موفقف به دادن پاس گل شده است.

9

×کارت زرد که خسو گایاردو در ثانیه 15 بازی مکزیک و سوئد گرفت سریع ترین کارت زرد تاریخ جام جهانی بود.

×بعد از گرگورتز لاتوی لهستانی در سال 1974، هری کین به دومین بازیکنی تبدیل شد که در دو بازی نخست جام جهانی موفق به دبل کردن می شود.

×ایوان پریشیچ روی 11 گل کرواسی در تورنمنت های معتبر تاثیر داشته است؛ بیش از هر بازیکن دیگری در طول تاریخ.

×کیسوکه هوندا با زدن 4 گل بهترین گلزن تاریخ آسیایی ها در جام جهانی به حساب می اید. او در سه جام جهانی اخیر هم گل زده است.

×بعد از مارکو ماتراتزی در سال 2006، ایوان پریشیچ به دومین بازیکن در فینال جام جهانی تبدیل شد که هم یک گل زد و هم مرتکب پنالتی شد.

×بعد از هلموت شون(25 بازی)، کارلوس آلبرتو پریرا(23)، فیلیپه اسکولاری(21)، بورا میلوتینوویچ و ماریو زاگالو(20) اسکار تابارز هم به جمع سرمربیانی تبدیل شد که 20 بازی در جام جهانی سرمربی گری کرده اند.

×تیته پانزدهمین سرمربی برزیل در تاریخ جام جهانی بود؛ بیشترین تعداد مربی در طول تاریخ جام جهانی.

×ایج هاریدی اولین سرمربی تاریخ دانمارک شد که تیمش بدون باخت از گردونه رقابت ها حذف شد.

×گل فخرالدین بن یوسف به پاناما 2500 امین گل تاریخ جام جهانی بود.

×گرانیت ژاکا به دومین بازیکن تاریخ سوئیس تبدیل شد که توانست در دو جام جهانی مختلف برای تیمش گلزنی کند. فاتون در جام های 1950 و 54 توانسته بود برای قرمز سفیدها گلزنی کند.

×بعد از جام جهانی 54 که هیچ مسابقه ای بدون گل نشد؛ جام جهانی 2018 دومین جام کم صفر صفر تاریخ بود که فقط یک بازی بدون گل به اتمام رسید.

×تونی کروس با به ثمر رساندن گل در دقیقه 94:42 در بازی برابر سوئد دیرترین گل تاریخ آلمان در جام های جهانی به استثنای اوقات اضافه را زد.

×از جام جهانی 1966 تنها زوج گرگورز لاتو و آندری ژارماش و همچنین بالاک و کلوزه با 5 گل توانستند بیشتر از زوج کاوانی و سوارز در یک جام گلزنی کنند. این دو بازیکن اروگوئه ای 4 گل به ثمر رساندند.

×رافائل واران به پنجمین فرانسوی تاریخ تبدیل شد که در همان سالی که لیگ قهرمانان را می برد برنده جام جهانی نیز می شود. پیش از او تیری آنری، زین الدین زیدان، کریستین کارمبئو و دیدیه دشامپ موفق به چنین افتخاری شده بودند.

×رافائل مارکز با 39 سال و 139 روز به دومین بازیکن مست تاریخ تبدیل شد که در جام جهانی به میدان می رود.و پیش از او سر استنلی متیوز با 39 سال و 145 روز در جام 54 به میدان رفته بود.

×عصام الحضری با 45 سال و 5 ماه به پیرترین بازیکن تاریخ جام جهانی تبدیل شد. او یک بازی برای مصر در این جام انجام داد.

×نیمار با 9 موقعیت سازی برای کوتینیو در این جام از این حیث اول شد. تیریپر هم 7 بار مگوایر را صاحب موقعیت کرد؛ دبروین هم 6 بار برای هزارد ایجاد موقعیت کرد.

×اسکار تابارز به پنجمین مربی تاریخ جام جهانی تبدیل شد که یک کشور را 4 بار در جام جهانی هدایت می کند. پیش از او والتر وینتر بوتوم(انگلیس)، زپ هربرگر و هلموت شون(آلمان) و لاجوس باروتی از مجارستان موفق به انجام این کار شده بودند.

×دیدیه دشام بعد از ماریو زاگالو و فرانتس بگن باوئر به سومین نفری تبدیل شد که جام جهانی را هم به عنوان بازیکن و هم مربی بالای سر برده است. او در 4 فینال از 6 فینال تاریخ فرانسه در تورنمنت های مهم حاضر بوده است. جام 98 و یورو 2000 به همراه یورو 2016 و جام 2018.

×23 سرمربی در این جام اولین حضور خود را در جام جهانی با این عنوان تجربه می کردند که دالیچ با رسیدن به فینال بهترین عملکرد را به نام خود به ثبت رساند.

17

×یواخیم لو بعد از دل بوسکه 2014 و لیپی سال 2010 به سومین سرمربی به صورت پیاپی تبدیل شد که بعد از قهرمانی در یک دوره در مرحله بعد از دور گروهی حذف می شود.

×برد روسیه مقابل عربستان باعث شد تا رکورد نباختن تیمهای میزبان در اولین بازی خود در جام جهانی به قوت خود باقی بماند. (16 برد و 6 مساوی)

×بعد از برد 5-3 پرتغال مقابل کره شمالی در جام 66، بلژیک به دومین تیمی تبدیل شد که در مرحله حذفی بعد از عقب افتادن با فاصله 2 یا سه گل توانست بازی را در نهایت در همان 90 دقیقه ببرد.

×مکزیک در هشت دوره پیاپی حضور اخیر خود در مرحله یک هشتم نهایی حذف شده است.

×سوئیس هیچ وقت در مرحله حذفی جام جهانی نبرده است. آنها در هفت حضور خود شکست خورده اند و در 4 دوره اخیر هم به صورت پیاپی به یک هشتم رسیده اند و در همان مرحله با جام  وداع داشته اند.

×انگلیس مانند سال 1966 در یک جام 9 گل خود را از روی ضربات شروع مجدد به ثمر رساند.

×هری کین به دومین انگلیسی تاریخ جام جهانی تبدیل شد که آقای گل می شود. پیش از او لینه کر در سال 1986 با 6 گل به این عنوان رسید و حالا مهاجم تاتنهام بعد از 32 سال با همین تعداد کل به این مهم دست پیدا کرد.

×پوگبا به اولین بازیکن منچستریونایتد در طول تاریخ تبدیل شد که در فینال جام جهانی گل می زند. او همچنین بعد از 20 سال و پس از هموطنش امانوئل پتی تونست یک بازیکن شاغل در لیگ جزیره رد رفینال جام جهانی به گل برساند.

×ادن هازارد با زدن 3 گل و دادن 4 پاس گل تاثیرگذارترین بازیکن تیم ملی بلژیک در این جام شد و به رکورد جان کولمانس رسید.

×لیونل مسی موفق شد صدمین گل جام جهانی 2018 را به ثمر برساند و دروازه را نیجریه را باز کند.

×4 تا از 5 قهرمان اخیر جام جهانی در دوره بعداز قهرمانی از گروه خود حذف شده اند. این اتفاق این بار هم برای آلمان رخ داد. فقط برزیل در سال 2006 بود که بع از قهرمانی سال 2002 توانست به دور بعدی راه پیدا کند.

×رونالدو در کنار باستین شواناشتایگر با 38 بازی رکورد دار بازی در جام جهانی و جام ملت های اروپا شد.

×بعد از میروسلاو کلوزه در جام جهانی 2002 که 5 گل با سر به ثمر رساند؛ یری مینا با سه گل با سر در رده دم قرار گرفت.

×انگلیس برای اولین بار در تاریخ جام جهانی در ضربات پنالتی به برتری رسید.

×مانژوکیچ به اولین بازیکن تاریخ تبدیل شد که در فینال گل به خودی می زند. او همچنین به دومین بازیکن تاریخ جام جهانی تبدیل شد که در یک بازی هم گل می زند و هم گل به خودی. بعد از ارنی برندتس هلندی در سال 1978 این بازیکن چنین کاری را انجام داد.

×بعد از جام جهانی 1970 فرانسه توانست به اولین تیمی تبدیل شود که در فینال جام جهانی 4 گل می زند. پیش از این در جام های 30، 38 و 66 نیز بازی فینال 4-2 شده بود.

×بعد از هلند 1974، کرواسی به اولین تیمی تبدیل شد که در اولین حضور خود در فینال شکست می خورد.

×بنجامین پاوارد با 100 تاچ و 90 درصد پیروزی در دوئل ها رکورد خارق العاده ای را در یک چهارم نهایی جام جهانی به نام خود ثبت کرد.

×برزیل برای چهارمین بار پیاپی در جام جهانی توسط تیم های اروپایی شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند. فرانسه، هلند، آلمان و بلژیک.

×کرواسی در هر سه بازی مرحله حذفی با یک گل عقب افتاد اما در پایان به برتری رسید و کامبک زد.

×بایرن مونیخ و اینترمیلان تنها تیمهایی هستند که از بعد از جام جهانی 1982 در همه فینال ها نماینده داشته اند.

×کیلین امباپه با 19 سال و 207 روز به دومین بازیکن جوان تاریخ جام جهانی تبدیل شد که در فینال گلزنی می کند. پیش از او پله با 17 سال و 249 روز در فینال جام 58 به سوئد گل زده بود.

×کورنت تولیسو بعد از جورجینیو در جام 94 و لیزارازو در جام 98 به سومین بازیکن خارجی بایرن مونیخ تبدیل شد که توانست برنده جام جهانی شود.

×بعد از فرانتز بکن باوئر 44 ساله در جام 90، دیدیه دشام جوان ترین سرمربی برنده جام جهانی شد با تنها 49 سال.

عربستان کره شمالی لیگ قهرمانان لیونل مسی یورو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر