کد خبر: 643732 A

بعد از 12 سال بازهم یک داور آرژانتینی دو دیدار افتتاحیه و فینال جام جهانی را سوت می زند.

به گزارش ایلنا، دیشب بود که به صورت رسمی از داوران دو بازی فینال و رده بندی جام جهانی پرده برداری شد. خیلی ها منتظر بودند تا تیم داوری ایران بتواند افتخار آفرینی خود را به بهترین شکل تمام کند و با توجه به قضاوت های بی نقص در مراحل قبلی، قضاوت فینال را هم به عهده بگیرند اما اینطور نشد و مسئولین انتخاب داوران، به سراغ تیم داوری آرژانتین و نستور فابین پیتانا رفتند و این داور 43 ساله را برای فینال انتخاب کردند و فغانی و تیمش، قاضی بازی رده بندی شدند.

 

پیتانا در حالی داور بازی فینال شد که بازی افتتاحیه را هم سوت زده بود و حالا بعد از دوازده سال بار دیگر یک داور صاحب سوت دو بازی افتتاحیه و فینال در یک دوره شد. هوراسیو الیزتوندو هم در جام جهانی 2006 بعد از قضاوت بازی تیمهای آلمان و کاستاریکا، فینال را هم بین ایتالیا و فرانسه سوت زد و آن کارت قرمز معروف را به زیدان داد. حالا باید دید پیتانا در این بازی حساس که بازهم پای فرانسه در میان است چه می کند و چه عملکردی دارد.

pitana_0

 

redgol-assets.s3.amazonaws

 

پیتانای 43 ساله دومین و آخرین جام جهانی خود را تجربه می کند. از همان دوره قبل مشخص بود که یکی از بهترین داوران‌آمریکای جنوبی است. او دوره قبل 4 بازی را سوت زد و حالا 5 دیدار را در این دوره قضاوت می کند و شاید سوت فینال مسابقات، بهترین حسن ختام برای این داور خوش استایل باشد. او چند سال قبل یک بازیگر و مربی ژیمناستیک بود اما از سال 2007 تبدیل به یک داور حرفه ای شد و حالا باید بازی پایانی را قضاوت کند.

پیش از این در جام های جهانی 54 و 2006 داور و یا داورانی از یک کشور باز یهای افتتاحیه و اختتامیه جام جهانی را سوت زده بودند و حالا این اتفاق برای سومین بار تکرار می شود. پیتانا در این دوره بازی تیمهای روسیه-عربستان، مکزیک-سوئد، کرواسی-دانمارک و اروگوئه-فرانسه را قضاوت کرده بود و حالا در فینال دومین داوری او برای دو تیم فینالیست رقم می خورد.

2337156_xbig-lnd

 

فرانسوی ها از داوران‌آرژانتینی در فینال خاطره خوشی ندارند. 12 سال قبل بود که با الیزتوندو به ایتالیا باختند و دستشان به جام نرسید. آنها همچنین به این معترض بودند که چرا بعد از حذف آرژانتین به دست فرانسه، سوت فینال به یک داور از این کشور رسیده است.

پیتانا در 4 بازی قبلی، 12 کارت زرد داد و دو پنالتی هم گرفت. در باز یهایی که او قضاوت کرد 12گل زده شد و میانگین سه کل در هر مسابقه به ثبت رسید.

علیرضا فغانی و کوبلش هم در حالی صاحب بازی رده بندی شدند که برای چهارمین بار در این جام سوت می زنند. آنها پیش از این نه برای انگلیس داوری کرده اند و نه برای بلژیک. فغانی در سه بازی قبلی 15 کارت زرد داده و یک پنالتی هم گرفته است. در بازی هایی که او قضاوت کرده ده گل به ثمر رسیده است.

 

11

 

علیرضا فغانی جام جهانی 2018 تیم ملی کرواسی تیم ملی فرانسه تیم ملی انگلیس تیم ملی بلژیک نستور پیتانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر