کد خبر: 641701 A

توپ عجیبی که گلرهای جهان را تسلیم کرد؛

تل استار بعد از دخیا و کورتوا، موسلرا را هم به دردسر انداخت و حالا گلر قهرمان اروگوئه‌ای ها در دور گروهی، این روزها مقصر باخت تیمش محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، شب گذشته اروگوئه هم با شکست برابر فرانسه از دور رقابت‌های جام جهانی کنار رفت تا جام برای یک تیم دیگر هم تمام شود.

یکی از  نکات این دیدار که خیلی به چشم آمد و سوژه رسانه‌ها شد، گل دوم فرانسه بود که با شوت گریزمان و اشتباه فاحش موسلرا به ثمر رسید و به نوعی امیدهای اروگوئه را برای برگشت به بازی از بین برد.

موسلرا در دور گروهی با بسته نگه‌داشتن دروازه‌اش در هر 3 بازی بهترین عملکرد را داشت و برابر پرتغال در یک هشتم نهایی هم عملکرد خوبی داشت و مقابل حملات حریف تنها یک بار مغلوب شد تا با تنها یک گل خورده در 4 بازی با یک آمار خوب با تیمش به یک چهارم نهایی برود ولی در این مرحله 2 بار برابر حملات فرانسوی‌ها مغلوب شد و روی گل دوم مقصر صد در صد بود.

GRIEZMANN-KESAVAN

در چنین موقعیتی محکوم کردن دروازه‌بان ساده‌ترین و دم دست ترین کار ممکن است که به ذهن هرکسی خطور می‌کند ولی با بررسی اینکه این جام و توپ طراحی شده برای آن پیش از این 2 گلر مطرح جهان را به دردسر انداخته بود می‌توان احتمالات جدیدی را هم بررسی کرد.

IMG19061705

جابولانی معروف را احتمالاً فوتبالدوستان و البته بازیکنان حاضر در جام جهانی 2010 به یاد دارند. توپ مشکل‌داری که به گفته اکثر بازیکنان حاضر در جام مسیر حرکت نرمالی نداشت و به دلایلی که ایرادهای ساختاری و البته وزن پایین توپ برشمرده می‌شد، تغییر جهت می‌داد و به مقصدی که باید می‌رسید نمی‌رفت. این توپ بازیکنان زیادی را ناکام گذاشت و البته یکی مثل دیه‌گو فورلان را که ظاهراً کار با آن را به خوبی یاد گرفته بود به مسیر خوشبختی رساند. حالا بعد از 8 سال توپ دیگری در مسابقات پدیدار شده که به نظر بازهم کمر به قتل چند بازیکن بسته است. بازیکنانی این بار در پست دروازه‌بانی.

 

آواری که بر سر دخیا خراب شد

حساس‌ترین بازی هفته اول جام را می‌توان تقابل اسپانیا - پرتغال دانست. بازی مهمی که البته پرگل و تماشایی هم بود. یک طرف رونالدو بود و هتریک برابر مدعی قهرمانی جام و یک طرف اسپانیای پرمهره که هرگز نمی‌خواست تسلیم شود و حاصل این کش‌مکش به ثمر رسیدن 6 گل و تساوی 3-3 بود.

دو گل رونالدو در این بازی از روی نقطه پنالتی و ضربه ایستگاهی به ثمر رسید که هواداران خشمگین اسپانیا آنها را به ضعف گلر خود نسبت دادند و نه مهارت ستاره پرتغال ولی نکته اصلی گل دوم رونالدو بود که به شکلی عجیب از بین دستان دخیا سُر خورد و راهی دروازه شد.

fbl-wc-2018-match3-por-esp_f507357c-714b-11e8-823f-c9ca3542d80c

de-gea

 دخیا در روسیه عملکرد خوبی نداشت. نه مقابل پرتغال و رونالدو، نه برابر مراکش و نه حتی برابر ایران که قانون آفساید گل دریافتی‌اش را مردود اعلام کرد و نه در نهایت برابر روسیه در یک هشتم نهایی. دخیا یکی از عوامل کنار رفتن اسپانیا از جام بود ولی بزرگ ترین اشتباهی که از او در ذهن مانده همان گل دوم بازی نخست بود.

 

وقتی شانس با کورتوا همراه بود

یکی دیگر از گلرهای مطرح دنیا هم فاصله‌ای تا مغلوب شدن و حتی نابود شدن توسط تل استار نداشت. اگر دخیا از دوران اوج آمادگی خود فاصله داشت، کورتوا در بهترین شرایط خودش بود و عملکرد مناسبی در دیدارهای بلژیک داشته است. شب گذشته نمایش درخشان او را مقابل حملات برزیلی‌ها دیدیم، خصوصا روی شوت استثنایی کوتینیو که می‌توان گفت کورتوا دروازه تیمش را نجات داد و زمینه صعود به جمع 4 تیم پایانی را فراهم کرد.

کورتوا در بازی برابر ژاپن روی یک صحنه فاصله‌ای تا یک گل شبیه آنچه پیشتر در بازی پرتغال - اسپانیا و پس از آن در دیدار اروگوئه - فرانسه دیدیم نداشت. توپی که اگه وارد دروازه می‌شد شاید هم سرنوشت بلژیک تغییر می‌کرد و هم جام.

در یک صحنه توپ آسانی به آغوش کورتوا رفت و به نظر می‌رسید همه چیز تحت کنترل است ولی تل استار مثل ماهی از دستان گلر بلژیک سُر خورد و اگر فاصله‌اش با خط دروازه زیاد بود هرگز به گلر بلژیک فرصت جبران نمی‌داد.

4DDB684E00000578-5909595-image-a-1_1530558125739

4DDB683600000578-5909595-image-a-4_1530558167210

4DDB685E00000578-5909595-image-a-3_1530558135472 (1)

تل استار را هم می‌توان یکی از توپ‌های بی‌رحم جام قلمداد کرد. البته هنوز کسی شکایتی از آن نداشته ولی اشتباهات سریالی از سوی کسانی که انتظار این اشتباهات را نداشتیم می‌تواند شاخک‌ها را تیز کند. جام هنوز تمام نشده است و حساس‌ترین مراحل آن هنوز در پیش است ولی خدا را چه دیدید، شاید همین تل استار قهرمان 2018 را تعیین کند.

جام جهانی 2018 داوید دخیا تیبو کورتوا فرناندو موسلرا تل استار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر