کد خبر: 637080 A

صعود 7 تیم قطعی است

در سیزدهمین روز جام جهانی روسیه شرایط قرارگیری 32 تیم حاضر در هشت گروه را بررسی می‌کنیم و اینکه کدام تیم‌ها صعود یا سقوطشان قطعی شده است.

به گزارش ایلنا، تیم‌های فرانسه، مکزیک، کرواسی، روسیه، اروگوئه، انگلستان و بلژیک تا به امروز به جمع 16 تیم برتر جام جهانی روسیه صعود کرده‌اند اما هنوز اول یا دوم بودن آنها در مرحله گروهی مشخص نیست.

در ادامه نحوه قرار گرفتن تیم‌ها در هشت گروه را بررسی می‌کنیم:

گروه A

با حذف مصر و عربستان صعودی، تیم‌های روسیه و اروگوئه از ساعت 18:30 امروز مشخص می‌کنند که کدام تیم به عنوان سرگروه به دور بعدی راه پیدا می‌کند. یک تساوی برای میزبان مسابقات کافی است تا سرگروه باقی بماند. برنده این بازی باید تا ساعت 22:30 شب صبر کند تا حریفش در دور بعدی را بشناسد.

 

گروه B

اسپانیا و پرتغال که به عنوان تیم‌های از پیش صعود کننده در این گروه شناخته می‌شدند باید منتظر نمایش ایران بمانند تا تکلیفشان برای راهیابی به دور بعدی مشخص شود. اگر اسپانیا یا پرتغال برابر حریفان به برتری دست پیدا کنند آن زمان تفاضل گل میان این دو تیم هفت امتیازی تصمیمی گیرنده خواهد بود. اگر آنها برنده نشوند آن زمان رتبه اول تا سوم می‌تواند در انتظار آنها باشد. تیم ملی کشورمان که با برتری برابر مراکش سه امتیاز اندوخته در صورتی که پرتغال را شکست بدهد می‌تواند جواز صعود به دور بعدی را کسب کند.

 

گروه C

حذف پرو قطعی است و آنها با دو شکست امیدی برای صعود ندارند. به نظر می‌رسد شاگردان دیدیه دشان با دو امتیاز برتری نسبت به دانمارک همراه دیگر نماینده اروپا به دور بعدی راه پیدا کنند. البته اگر فرانسه موفق به شکست دانمارک شود و استرالیا نیز پرو را از پیش رو بردارد آن زمان تفاضل گل تکلیف دومین تیم صعود کننده را بین استرالیا و دانمارک مشخص می‌کند. 

 

گروه D

وضعیت یاران لیونل مسی بسیار دشوار شد. آنها مقابل ایسلند متوقف شدند و از کرواسی با نتیجه سه بر صفر شکست خوردند تا اکنون تمام نگاه‌های به معجزه ساق‌های لیونل مسی باشد. در آخرین هفته مرحله گروهی اگر آلبی سلسته نیجریه را شکست بدهد و در طرفی دیگر کرواسی بر ایسلند غلبه کند، آن زمان یاران مسی می‌توانند جشن صعود بگیرند که چندان دور از تصور نیست.

 

گروه E

کاستاریکا با دو شکست پیاپی برابر صربستان و برزیل امیدی برای صعود ندارد و دیداری تشریفاتی مقابل سوئیس خواهد داشت. امید صرب‌ها که یک امتیاز از سوئیس عقب‌تر در وهله اول شکست دادن برزیل صدرنشین است و آنها باید از طرف دیگر برتری کاستاریکای حذف شده مقابل سوئیس را تصور کنند تا راهی دور بعدی شوند. می‌توان گفت صربستان تا به اینجا شرایط مبهم‌تری نسبت به چهار گروه قبلی دارد.

 

گروه F

مکزیک با دو برد به دور بعدی راه پیدا کرده اما سه تیم دیگر این گروه همچنان شانس صعود دارند و همچنین سوئد و آلمان می‌توانند صدر جدول را از مکزیکی‌ها تصاحب کنند. تنها راه صعود کره جنوبی از این گروه شکست صعود مقابل مکزیک و برتری برابر آلمان مدعی خواهد بود که در این صورت تفاضل گل تکلیف همراه مکزیک به دور بعدی را تعیین می‌کند.

 

گروه G

شاید جالب باشد اما طبق قوانین فیفا انگلیس به دلیل کارت زرد و قرمز کمتر با وجود هم امتیاز بودن با بلژیک در صدر این گروه حضور دارد. نبرد پاناما و تونس اهمیتی ندارد و صرفا یک بازی تشریفاتی است. تقابل ستاره‌های بلژیک و انگلیس سرنوشت صدرنشین گروه G را مشخص می‌کند.

 

گروه H

لهستان حذف شده، اما ژاپن، سنگال و کلمبیا برای یک جایگاه در دور بعدی مبارزه می‌کنند. ژاپن و سنگال در صورت رضایت به تساوی برابر حریفان هم به دور بعدی راه پیدا می‌کنند اما کلمبیا فقط به پیروزی نیاز دارد تا به جمع 16 تیم برتر راه پیدا کند.

منبع مارکا

جام جهانی 2018 مرحله گروهی جام جهانی 2018
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر