کد خبر: 598715 A

تقابل با رونالدو روی نیمکت ایران؟ فوتبال تیم برنده را مشخص می‌کند

سرمربی تیم ملی کشورمان در گفتگو با سایت فیفا درباره آخرین شرایط تیم ملی ایران پیش از حضور در جام جهانی صحبت کرد.

به گزارش ایلنا، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران هم اکنون در سوچی روسیه به سر می برد و در کارگروه ترتیب داده شده توسط فیفا در حضور مربیان تیم های حاضر در جام جهانی شرکت کرده است.

بعد از 8 سال غیبت در جام جهانی، ایران 4 سال قبل موفق به راهیابی به این تورنمنت شده و این دوره نیز به عنوان اولین تیم آسیایی بعد از سپری کردن موفقیت آمیز مرحله گروهی راهی جام جهانی شد.

حالا سرمربی تیم ملی ایران در گفت و گویی اختصاصی با سایت فیفا در مورد چالش های جدید پیش روی تیمش و امتحان دشوار آنها در گروه دوم، برابر هموطنان کی‌روش که خود او در سال 2010 هدایت آنها را بر عهده داشت صحبت کرده است.

هدف تیم ملی ایران در روسیه چیست؟ ایران برای دومین با متوالی راهی جام جهانی شده و این به منزله فشار بیشتر روی این تیم خواهد بود.

با توجه به تجربه حضور در برزیل در سال 2014 و بازیکان زیادی که در اروپا شاغل هستند، ما تیمی قابل رقابت تر و محکم تر شده ایم. بازی کردن در آسیا مانند حضور در رقابت های اروپایی نیست و ایران تبدیل به تیم بهتری شده است. ما بهترین تیم آسیا در رده بندی فیفا بوده و شکستی در مرحله مقدماتی نداشتیم و تنها 2 گل دریافت کردیم. پس ایران با رویایی روشن در ذهن خود راهی روسیه خواهد شد.

این رویا چیست؟

ما می خواهیم به دور دوم صعود کنیم اما بدیهی است که این کار بسیار دشوار خواهد بود. همه قبول دارند که ما در سخت ترین گروه در جام جهانی قرار داریم و باید برابر 2 مدعی قهرمانی یعنی اسپانیا و پرتغال بازی کنیم. اما وظیفه ما این است که پیشرفت گذشته را ادامه داده و نه تنها در سال 2018، بلکه در مسابقات آتی آسیایی و دور بعدی جام جهانی این روند را استمرار بخشیم. هدف ما صعود به مرحله بعد است گرچه برای تحقق یافتن این هدف ما نیاز آماده سازی مناسب داریم.

آیا رویارویی با پرتغال برای شما عجیب نیست؟ 

به عنوان مربی پرتغالی، من فکر می کنم که بازی برابر پرتغال یک فرصت و یک لحظه ویژه برای من و بازیکنانم است. البته بازی مقابل اسپانیا و مراکش نیز هیجان انگیز است و ما در گروه جذابی در جام حهانی قرار داریم.

منظور شما از لحظات خاص، حضور کریستانو رونالدو در ترکیب تیم مقابل است؟

همیشه رویارویی با بازیکنان بزرگ جذاب است. رونالدو بهترین بازیکن جهان است اما زمانی که مسابقه شروع شود، هر 2 تیم در تلاش برای پیروزی خواهند بود و فوتبال تصمیم خواهد گرفت که چه تیمی برنده شده و نمایش بهتری در زمین مسابقه ارائه داده است.

چه خاطراتی از کریستیانو دارید؟ مسیر شما بارها تغییر پیدا کرد.

خاطرات خصوصا در پروژه های مشترک مانند دوران حضور در تیم ملی یا منچستریونایتد همیشه در اذهان باقی خواهند ماند. آن اتفاقات و جام جهانی آفریقای جنوبی مربوط به سالها پیش بود. حالا زمانه عوض شده و من رونالدوهای زیادی را کنار خودم می بینم. بازیکنانی مانند جهانبخش، گوچی، علی کریمی و ... حالا رونالدوهایی هستند که من باید از آنها مراقبت کرده و توجه خودم را برای کسب موفقیت با آنها جمع کنم.

 

کی-روش

شما در سال 2014 در مقابل ستاره بزرگ دیگری مانند لیونل مسی بازی کردید و می دانید که چگونه ستاره های بزرگ با توانایی هایشان قادر به مجازات رقبا هستند ....

من همیشه گفته ام که مسی بازیکن فوق العاده و فرا زمینی است زیرا اگر او یک انسان عادی بود خلق به خلق چنین معجزه ای برابر ایران در جام جهانی نبود. من هیچگاه به شکست علاقه نداشته ام اما نگاهی منفی نسبت به آن مسابقه ندارم. این اتفاق زمانی رخ می دهد که لحظه ای جادویی در فوتبال خلق شود و به همین دلیل فوتبال ورزشی سرزنده بوده که تماشاگران زیادی دارد و آن لحظه توسط بازیکنی خلق شد که به نظر من تا زمانی که ثابت نشد انسان است، نباید مجوز بازی کردن او از سوی فیفا صادر شود.

سوال آخر در این خصوص است که چقدر روی بازیکنان شاغل در روسیه مانند سردار، عزت اللهی و میلاد محمدی حساب کرده اید؟

بدون شک این موضوع برای من مهم است و این بخشی از روند توسعه بازیکنان ایرانی است. در سال 2011، ما تنها یک بازیکن در اسپانیا داشتیم، اما در حال حاضر نزدیک به 60 درصد از ترکیب اصلی در اروپا شاغل بوده و 3 نفر در لیگ روسیه حضور دارند. این امر برای تیم بسیار مهم است زیرا باعث بنای دانش و ارتباط بیشتری با روسیه بوده و این نیز یکی از راه های تشخیص اینکه فوتبال ایران چقدر طی 8 سال گذشته پیشرفت کرده، خواهد بود.

کارلوس کی روش لیونل مسی سردار آزمون مهدی طارمی تیم ملی اسپانیا کریستیانو رونالدو جام جهانی 2018 روسیه علیرضا بیرانوند سایت فیفا تیم ملی پرتغال انتخابی جام جهانی تیم ملی مراکش تیم ملی فوتبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر