کد خبر: 594236 A

سطح انتظار از بازیکنانی که گزینه حضور در جام جهانی هستند، بسیار بالا است و مدافعان استقلال که همگی ملی‌پوش هستند باید در بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا لااقل از دعوت خود به تیم ملی دفاع کرده و ثابت کنند که کارلوس کی‌روش بی‌دلیل آنها را به تیم ملی فرا نخوانده است.

به گزارش ایلنا، مدافعان ملی استقلال در ایستگاه اول بسیار ناامیدکننده بودند؛ با این حال انتظار است که آنها در بازی‌های آتی جبران مافات کنند. استقلال هفته آینده با الهلال عربستان بازی دارد و به نظر می‌رسد این بازی محک تازه‌ای باشد بر توانایی‌های بین‌المللی مدافعانی که می‌خواهند مسافر جام جهانی باشند. آیا مردان خط دفاع استقلال می‌توانند در بازی بزرگ هفته آینده با الهلال همانی باشند که انتظارش می‌رود؟

 

از مدافعان استقلال که همگی برچسب ملی‌پوش بر پیشانی‌شان خورده، انتظار می‌رفت در نخستین گام رسوخ ناپذیر باشند اما هیچ یک از آنها نتوانستند وظایف خود را در میدان بازی با الریان به درستی انجام دهند.

این برآیند ضعیف مقابل تیمی بود که بی‌گمان از لحاظ فنی ضعیف‌تر از تیم‌های الهلال عربستان و العین امارات محسوب می‌شود و تردیدی نیست اگر اوضاع فنی مدافعان ملی‌پوش استقلال در بازی‌های آتی مقابل این دو تیم همین باشد، آبی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا ره به جایی نخواهند برد و با این خط دفاع ضعیف از مرحله گروهی حذف خواهند شد.

 کاستی‌های مدافعان استقلال در شرایطی همه را حیران گذاشت که برآیند کار این بازیکنان در لیگ بسیار تحسین برانگیز بوده به طوری که می‌بینیم در 23 بازی، 12 گل خورده به ثبت رسیده است. در واقع یکی از دلایل مهمی که سبب شده استقلال در هفته‌های اخیر، بخصوص از زمان حضور وینفرید شفر در مسیر رشد قرار بگیرد، همین مدافعان هستند؛ مردانی که به واسطه بازی‌های یکنواخت و برجا گذاشتن آماری قابل توجه به تیم ملی هم فراخوانده شدند.

حال همین بازیکنان ملی در لیگ قهرمانان آسیا نتوانستند آن استحکامی که در لیگ داشتند را تکرار کنند و وینفرید شفر تا بازی با الهلال و العین باید ریشه‌های نزول فنی شاگردانش را به خوبی بیابد و به لحاظ ذهنی آنها را آماده و مهیای بازی بعد کند.

 وقتی از مدافعان استقلال حرف می‌زنیم به این معنا نیست که دروازه‌بان از دایره انتقاد خارج باشد. سیدحسین حسینی را هم باید در ردیف همین مدافعان قرار داد.

دروازه‌بانی که نتوانست آن روند شکست ناپذیری که در لیگ برجا گذاشته بود را مقابل الریان تکرار کند. از حسینی انتظار می‌رفت در صحنه گل اول از دروازه خروج کند و توپ را قبل از رسیدن به مهاجم الریان برباید. گل دوم هم در شرایطی به ثمر رسید که شماره 22 قبل از بغل پای تاباتا به سمت دیگری شیرجه رفته بود. دیگر مدافعان استقلال هم در گل‌های به ثمر رسیده کم مقصر نبودند.

پژمان منتظری برخلاف آنچه انتظار می‌رفت شادابی لازم را در این بازی نداشت. مجید حسینی نیز نشان داد وقتی تحت فشار قرار می‌گیرد اشتباه‌های بزرگ مرتکب می‌شود. این بازیکن نیز در دو صحنه‌ای که منجر به گل الریان شد، تنها نظاره‌گر حرکات حریف بود و نتوانست واکنش‌های مناسبی روی هجوم‌های حریف داشته باشد. به طور کلی خط دفاع استقلال در نخستین گام شرایط فنی مطلوبی نداشت و این وضعیت در حرکات وریا غفوری و امید نورافکن که مدافعان راست و چپ استقلال بودند هم مشاهده شد.

در بازی‌های اخیر لیگ، وریا همواره یکی از آماده‌های استقلال بوده اما در بازی با الریان آن نفوذهای سریعی که از این بازیکن در بازی‌های داخلی می‌دیدیم را شاهد نبودیم.

 امید نورافکن هم رو به بازی احساسی آورده بود و زمانی که توپ زیر پایش می‌آمد با پاس‌های بی‌دقت موقعیت را به سادگی از استقلال می‌گرفت. مجموع بازیکنانی که نام‌شان برده شد اکنون در تیم ملی حضور دارند و حتما کارلوس کی‌روش نیز برای جام جهانی روی آنها حساب باز کرده و بی‌میل نیست که از این بازیکنان گزینه‌هایی را با خود به 2018 روسیه ببرد اما با روندی که آنها در لیگ قهرمانان آسیا در پیش گرفته‌اند خیلی بعید است که تعداد ملی‌پوشان استقلال در بازی‌های مهم جام جهانی چشمگیر باشد. بی‌شک سرمربی تیم ملی این بازی‌ها را بیش از بازی‌های داخلی ملاک قرار داده و عملکرد بازیکنان بخصوص آنها که خودش به تیم ملی فراخوانده را زیر ذره‌بین می‌گذارد تا میزان آمادگی آنها را به دقت مورد ارزیابی قرار دهد. با نمایشی که در ایستگاه اول لیگ قهرمانان از استقلال برجا ماند حتی ممکن است پژمان منتظری هم از فهرست نهایی تیم ملی کنار گذاشته شود و مدافع آماده‌تری به جای او راهی جام جهانی شود.

 

استقلال تیم ملی فوتبال ایران کارلوس کی روش لیگ قهرمانان آسیا وریا غفوری پژمان منتظری امید نورافکن سیدحسین حسینی وینفرد شفر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر