کد خبر: 518850 A

تاریخچه دیدار سرخ‌های تبریز و تهران؛

آمار دیدارهای دو تیم تراکتورسازی و پرسپولیس گواه از برتری تیم تبریزی دارد.

به گزارش ایلنا و به نقل از سایت رسمی تراکتورسازی، تیم‌های تراکتورسازی و پرسپولیس تاکنون 18 بار در لیگ برتر به مصاف یکدیگر رفته‌اند که تراکتورسازی 8 بار و پرسپولیس 7 بار به پیروزی رسیده‌اند و 3 دیدار به‌تساوی انجامیده است

 

دول اول لیگ برتر

نخستین مصاف دو تیم در رقابت‌های لیگ برتر یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۸۰ در تبریز رقم خورد. تراکتور که در این سال آخرین سال حضور خود را در لیگ برتر پشت سر می‌گذاشت در تبریز با یک گل مغلوب پرسپولیس شد.

در دیدار برگشت نیز دو تیم در ورزشگاه آزادی مقابل هم صف‌آرایی کردند. سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۰ تیم میزبان موفق شد با نتیجه دو بر یک میهمان خود را با شکست بدرقه کند تا تراکتورسازان بعد از یک‌فصل نتایج ضعیف با رقابت‌های لیگ برتر خداحافظی کنند

این دوشکست در حالی رخ داد که تراکتورسازی در نیم‌فصل نخست این رقابت‌ها مقابل تیم‌های سپاهان اصفهان، پاس تهران، استقلال رشت، پیکان تهران، سایپا، فجر سپاسی شیراز به‌تساوی بدون گل دست‌یافته و از تیم‌های پرسپولیس، استقلال تهران، ذوب‌آهن اصفهان، ابومسلم مشهد، ملوان بندر انزلی، برق شیراز و فولاد خوزستان شکست خورد.

 

دور نهم لیگ برتر

تراکتور بعد از ۸ سال دوری از لیگ برتر توانست با هدایت فراز کمالوند سرمربی جوان خود به لیگ برتر بازگردد. دوشنبه ۴ آبان ۸۸ دو تیم تراکتورسازی و پرسپولیس بار دیگر به مصاف یکدیگر رفتند.

در این دیدار با قضاوت هدایت ممبینی و با حضور ۶۰ هزار هوادار در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد.

در این دیدار مجتبی زارع در دقیقه ۶۰ بازی دروازه سفید پوشان میهمان را باز کرد و هوار ملأ محمد در دقیقه ۸۶ تیر خلاص میزبان را به ثمر رساند.

فرهاد خیرخواه در دقیقه ۹۳ توانست یکی از گل‌ها را جبران کند تا بازی با نتیجه دو بر یک به پایان برسد. مصطفی اکرامی و امیر محبی از تراکتور و وسلی برازیلیا، مجتبی زارع و هوار ملأ محمد از پرسپولیس در این دیدار با کارت زرد داور جریمه شدند.

جمعه ۲۷ فروردین سال ۸۹ دو تیم در تبریز مقابل یکدیگر صف‌آرایی کردند. این دیدار با قضاوت سعید مظفری زاده در ورزشگاه مملو از هوادار یادگار امام تبریز برگزار شد.

شاگردان فراز کمالوند در این بازی توانستند با حمایت هواداران توپ و میدان را در دست بگیرند و در دقیقه ۳۸ توسط فرهاد خیرخواه گل نخست این دیدار را وارد دروازه حریف کنند تا نیمه نخست به سود تیم میزبان پایان پذیرد.

ولی در نیمه دوم این دیدار پرسپولیس برای جبران نتیجه وارد میدان شد در دقیقه ۵۶ توسط هادی نوروزی گل تساوی را به ثمر رساند. در این دیدار فرهاد خیرخواه و کرار جاسم محمد از تراکتور و حسین بادامکی از پرسپولیس کارت زرد دریافت کردند.

 

دور دهم لیگ برتر

سه‌شنبه ۵ مرداد ۸۹ دو تیم این بار در ورزشگاه آزادی گام به میدان گذاشتند. این دیدار که آغازگر اختلاف علی دایی با هواداران تراکتور بود حواشی زیادی در پی داشت. شاگردان علی دایی توانستند با تک‌گل غلامرضا رضایی در دقیقه ۴۶ بازی از سد رقیب خود بگذرند و پیروز این مصاف حساس باشند.

غلامرضا رضایی، کریم باقری و جلال اکبری اخطاری‌های پرسپولیس در این دیدار بودند و عرفان اولروم نیز از تراکتور کارت زرد دریافت کرد.

در دیدار برگشت همین فصل پنجشنبه ۱۸ آذر تراکتور نخستین پیروزی خود را در لیگ برتر مقابل تیم دایی کسب کرد. در این مصاف کرار جاسم محمد بازیکن پرحاشیه تراکتور در دقیقه ۲۷ و از روی نقطه پنالتی دروازه سرخ پوشان را از هم گشود.

در نیمه دوم بازیکنان پرسپولیس بارها روی این بازیکن تکنیکی مرتکب خطا شدند که سبب عصبانیت این بازیکن شد.

بازیکن عراقی تراکتور که از کوره دررفته بود با بازیکنان پرسپولیس درگیر شد و با کارت قرمز داور از زمین مسابقه اخراج شد. مجتبی شیری، مازیار زارع، حسین بادامکی و امیرحسین فشنگچی از تیم میهمان در این دیدار کارت زرد دریافت کردند.

 

دور یازدهم لیگ برتر

 

دیدارهای تراکتور و پرسپولیس در فصل ۹۰-۹۱ لیگ برتر برای سرخ پوشان دیار آذربایجان خاطره‌انگیز و رؤیایی بود. ۱۱ آذرماه و در یک روز تعطیل آخر هفته دو تیم در ورزشگاه آزادی مقابل یکدیگر صف‌آرایی کردند.

 

در این دیدار شاگردان امیر قلعه نوعی در دقیقه ۴۹ قفل دروازه میزبان را از هم گشودند تا نیمی از ورزشگاه غرق در شادی شود. پس‌ازاین گل حملات دامنه‌دار میزبان نتیجه‌ای در پی نداشت تا تراکتورسازان سه امتیاز خارج از خانه این دیدار را نصیب خود کنند.

سیاوش اکبرپور در نخستین دقیقه این دیدار به دلیل تک‌گل خطرناک خود از محمود رفیعی کارت زرد دریافت کرد و محمد نوری، مهرداد اولادی، غلامرضا رضایی و علیرضا نور محمدی اخطاری‌های میزبان بودند.

پنجشنبه ۷ اردیبهشت در دیدار برگشت از ساعت ۱۶ و ۳۰ فوتبال دوستان هوادار تراکتور روز به‌یادماندنی تجربه کردند. هرچند نیمه نخست این دیدار چنگی به دل نزد و گلی از دروازه تیم‌ها ردوبدل نشد ولی نیمه دوم شور و هیجان کافی داشت تا بازی نیمه اول این دیدار را جبران کند.

هواداران تراکتور که به‌شدت منتظر به ثمر رسیدن گل تیم خود بودند در حال تشویق تیم خود بودند که فلاویو امانوئل لوپز پیکاسو در دقیقه ۵۰ نخستین گل تیمش را وارد دروازه پرسپولیس کرد. در ادامه فرزاد حاتمی موفق شد در دقیقه ۵۷ دومین گل سرخ‌پوشان را وارد دروازه پرسپولیس کند.

اما این پایان کار نبود و فلاویو لوپز بار دیگر در دقیقه ۶۳ سومین گل تیمش و دومین گل خود را وارد دروازه حریف کرد و بلافاصله دو دقیقه پس‌ازآن محمد ابراهیمی تیر خلاص را بر قلب پرسپولیس زد تا این تیم در تبریز ۴ تایی شود و ۴ خاطره ساز در تبریز به یادگار بماند. البته علیرضا نورمحمدی در دقیقه ۷۹ یکی از گل‌های خورده را جبران کرد تا شاهد شعار «عیبی یوخ» هواداران تراکتور باشیم.

احسان حاج صفی از تراکتور و امیرحسین فشنگچی، آمون زاید و مهدی مهدوی کیا اخطاری‌های این دیدار پر گل بودند.

 

دور دروازدهم لیگ برتر

 

پیروزی ۴ بر ۱ تراکتور مقابل پرسپولیس پایان روزهای خوش این تیم مقابل پوشان پایتخت نبود. دوشنبه ۱۳ آذر سال گذشته دو تیم در ورزشگاه آزادی تهران به مصاف یکدیگر رفتند و این دیدار با پیروزی یک بر صفر تیم میهمان به پایان رسید.

 

شاگردان تونی اولیویرا توانستند در ورزشگاه آزادی با ارائه یک دیدار منطقی میزبان خود را با شکست روبه‌رو کنند.

در دیدار برگشت همین فصل تراکتور در حالی به مصاف پرسپولیس می‌رفت که سرمربی خود را اخراج شده می‌دید.۲۰ اردیبهشت تراکتور در روزهای بحرانی خود به مصاف پرسپولیس رفت ولی بازهم سرخ پوشان پایتخت را با شکست بدرقه کرد.

تراکتور با هدایت حسن آذرنیا توانست نتیجه‌ای مشابه پیروزی فصل قبل را رقم بزند با این تفاوت که این بار یک گل کمتر به ثمر رساند.

در این دیدار تیم میزبان با نتیجه سه بر یک میهمان خود را با شکست بدرقه کرد تا چهارمین شکست پیاپی سرخ پوشان پایتخت مقابل نماینده فوتبال آذربایجان رقم بخورد و عدد ۴ در میان هواداران تراکتور فراموش‌نشدنی بماند.

 

دور سیزدهم لیگ برتر

چهارشنبه ۲ مرداد سال بعد تراکتور در نخستین دیدار نیم‌فصل اول در حالی به مصاف پرسپولیس می‌رفت که هیچ‌یک از دو تیم آماده این مصاف حساس نبودند. هر دو تیم از بدن‌سازی نیم‌فصل خارج‌شده بودند و خود را برای شروع لیگ آماده می‌کردند.

شاگردان جلالی با برگزاری چند دیدار دوستانه سبک گام به این مصاف گذاشته بودند و شاگردان دایی نیز هنوز به آمادگی کامل نرسیده بودند.

از سوی دیگر این دیدار حساسیت‌های زیادی به دلیل حضور برخی بازیکنان در تیم‌های مقابل داشت. حضور کریمی، کاظمیان، نصرتی و احمدزاده در مقابل پرسپولیس و حضور دهنوی، صادقیان، پولادی و سید صالحی مقابل تراکتور حساسیت‌ها را فراتر برده بود.

استقبال بی‌نظیر هواداران دو تیم از این مسابقه در ابتدا سبب شد تا محسن قهرمانی به مدت ۵ دقیقه دیرتر از زمان موردنظر سوت بازی را به صدا درآورد.

سفید پوشان تراکتورسازی از همان دقایق اولیه نبض کامل توپ و میدان را در تسلط خود درآورند.

اما در آخرین دقایق نیمه نخست محسن قهرمانی در یک اقدام تعجب‌برانگیز یک ضربه پنالتی به نفع پرسپولیس اعلام کرد ولی این پنالتی با واکنش خوب حامد لک مهار شد.

در نیمه دوم اخراج کاپیتان تراکتورسازان توسط قهرمانی در کنار چندین سوت مشکوک دیگر باعث شد تا تراکتورسازان تا ماه‌ها بعدازاین بازی معتقد باشند داور در این دیدار به سمت پرسپولیس «غش» کرد. اصطلاحی که بعدها توسط علی دایی در فوتبال ایران باب شد.

سید مهدی سید صالحی در دقایق پایانی این دیدار دروازه تیم سابق خود را گشود و سبب پیروزی یک بر صفر سرخ پوشان تهرانی شد.

نیم‌فصل دوم لیگ در حالی پیگیری شد که در یکی از حساس‌ترین مسابقات تیم تراکتورسازی و پرسپولیس در ورزشگاه یادگار امام تبریز و در حضور بیش از 50 هزار تماشاگر به مصاف یکدیگر رفتند که بازی با نتیجه یک بر صفر به سود تراکتورسازی به پایان رسید تا این تیم به‌طور موقت صدرنشین لیگ برتر شود.

کریم انصاری‌فرد در دقیقه 41 گل تراکتورسازی را به ثمر رساند. مهاجم تراکتورسازی از فرصتی که روی یک کرنر ارسالی نصیبش شد با یک ضربه آرام دروازه پرسپولیس را باز کرد. در دقیقه 70 مسابقه شوت محسن مسلمان به تیرک عمودی دروازه تراکتورسازی خورد.

 

دور چهاردهم لیگ برتر

هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر باید در ورزشگاه آزادی و مابین تیم‌های پرسپولیس و تراکتورسازی برگزار می‌شد که 40 هزار هوادار در این ورزشگاه حاضر شدند که سفید پوشان فوتبال آذربایجان پیروز از زمین مسابقه خارج شدند.

دو تیم در نیمه اول بازی نمایشی محتاطانه داشتند و توپ بیشتر در میانه میدان قرار داشت. درحالی‌که این نیمه بدون موقعیت جدی رو به پایان بود و اخطار محسن شفیعی تنها اتفاق مهم بازی تا دقیقه 38 بود، ارسال اوت دستی حسین ماهینی بر روی سر محسن بنگر نشست تا این بازیکن گل نخست پرسپولیس را وارد دروازه تراکتورسازی و حامد لک کند و این نیمه با برتری یک بر صفر پرسپولیس به پایان برسد.

نیمه دوم با حضور میرهانی هاشمی بجای احمد آل نعمه در ترکیب تراکتورسازی آغاز شد و درحالی‌که محسن دلیر دقیقه 48 در مصاف تک‌به‌تک با سوشا مکانی توپ را از دست داد در ادامه توپ و میدان در اختیار پرسپولیس قرار گرفت. دقیقه 66 مهدی کیانی دومین بازیکن تراکتورسازی بود که کارت زرد گرفت.

دقیقه 69 ارسال فرشاد احمدزاده با ضربه سر بنگر به تیر دروازه برخورد کرد و در ادامه با برخورد به سوشا مکانی وارد دروازه شد تا بازی به‌تساوی کشیده شود. مکانی پیش‌ازاین و در مسابقه پرسپولیس برابر نفت نیز با یک گل به خودی دو امتیاز از سرخ‌پوشان گرفته بود.

دقیقه 81 در ادامه موج حملات پرسپولیس پاس احمد نوراللهی در محوطه جریمه به افشین اسماعیل‌زاده رسید که شوت او به تیر دروازه برخورد کرد و در دقیقه 85 درحالی‌که حملات پرسپولیس ادامه داشت، فرشاد احمدزاده با پاسی دقیق توپ را به ادینیو فرستاد تا او با ضربه‌ای دقیق گل دوم تراکتورسازی را به ثمر برساند.

دقیقه 2+90 سامان نریمان جهان گل سوم را وارد دروازه پرسپولیس کرد تا شاگردان علی دایی در خانه 3 بر یک مغلوب تراکتورسازی شوند و سومین شکست‌شان را در هفتمین بازی تجربه کنند.

با این نتیجه پرسپولیس 8 امتیازی ماند و در رده نهم جدول ایستاد و تراکتورسازی با 16 امتیاز در تعقیب استقلال و رده دوم جدول باقی ماند

این اولین شکست خانگی پرسپولیس در ورزشگاه آزادی پس از 17 ماه بود.

در دیدار برگشت 2 تیم در ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز به مصاف یکدیگر رفتند که در نیمه نخست این دیدار دو تیم علی‌رغم بازی زیبایی که به نمایش گذاشتند موفق به گلزنی نشدند و دست‌خالی و با تساوی بدون گل راهی رختکن شدند.

در نیمه دوم تراکتورسازی طوفانی بازی کرد و بارها روی دروازه سوشا مکانی موقعیت ایجاد کرد که بیشتر این موقعیت‌ها توسط دروازه‌بان پرسپولیس مهار شد.

اما در دقیقه 62 شاهین ثاقبی روی اشتباه بابک حاتمی موفق شد دروازه پرسپولیس را باز کند تا نخستین گل این دیدار به ثمر برسد.

پس‌ازاین گل که هواداران تراکتورسازی به‌شدت از تیم خود حمایت می‌کردند شاگردان تونی اولیویرا بارها روی دروازه حریف خلق موقعیت کردند ولی بی‌دقتی‌هایی که داشتند موفق به گلزنی بیشتر نشدند.

در پایان تراکتورسازی 3 امتیاز از این دیدار کسب کرد تا از قافله مدعیان عقب نماند.

 

دور پانزدهم لیگ برتر

پرسپولیسی‌ها که آخرین پیروزی‌شان در تبریز برابر تراکتورسازی به لیگ اول برتر مربوط می‌شد این بار موفق به طلسم شکنی شدند و با گل بنگستون تیم میزبان را با شکست مواجه کردند.

پرسپولیس مزد برتری خود در نیمه دوم را گرفت و هجوم‌های پیاپی این تیم نتیجه داد و توانستند به هدف خود برسند.

برانکو ایوانکوویچ که دوست نداشت تیمش با شکست به تعطیلات برود نیمه دوم را هجومی آغاز کرد و فرصت‌های خوبی نیز توسط طارمی، بنگستون و کامیابی نیا به دست آورد اما درنهایت این مهدی طارمی بود که به داد این تیم رسید و روی حمله‌اش با خطای مدافع حریف سرنگون شد و یک ضربه پنالتی برای پرسپولیس گرفت.

این ضربه را بنگستون با حرفه‌ای گری تمام به‌جایی زد که اخباری تصور آن را نیز نمی‌کرد و درنهایت پرسپولیس طلسم 14 سال پیروز نشدن در تبریز را شکست و برانکو نیز دومین پیروزی خود در خارج از خانه این فصل را در برابر مربی خارجی جشن گرفت.

در دیدار برگشت تراکتورسازان تغییراتی را روی نیمکت مربی‌گری خود می‌دیدند و تونی اولیویرا جای خود را به امیر قلعه‌نویی داده بود.

شاگردان قلعه‌نویی برای کسب 3 امتیاز به تهران آمده بودند تا از با کسب امتیازات این دیدار خود را به جمع بالانشینان برسانند و برانکو هم به چیزی کمتر از 3 امتیاز راضی نبود تا همچنان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی باشد.

تیم میزبان در همان دقایقی نخست موقعیت‌های خوبی ایجاد کرد که گل علی علی پور آفساید اعلام شد و 3 دقیقه بعد رامین رضاییان روی اشتباه مدافعان تراکتور گل نخست مسابقه را به ثمر رساند.

پس‌ازاین گل تراکتوری‌ها جلو کشیدند و جذابیت‌های مسابقه بیشتر شد تا اینکه روی ضربه ایستگاهی بختیار رحمانی کافی بود با دفع ناقص سوشا مکانی توپ مقابل دروازه به محمد ایران پوریان برسد و او گل تساوی را به ثمر برساند تا دو تیم با نتیجه یک‌بریک به رختکن بروند.

در نیمه دوم محمدرضا اخباری مرد شماره یک میدان بود و با سوپر واکنش‌های خود بارها دروازه تیمش را نجات داد و در سوی دیگر نیز سفید پوشان تراکتوری فرصت‌های خوبی برای گلزنی داشتند که در آخرین دقایق مسابقه بختیار رحمانی و ایوب کلانتری می‌توانستند گل برتری تیمشان را به ثمر برسانند.

هر 2 تیم در این دیدار فرصت‌ها را یکی پس از دیگری خراب کردند تا از دست دادن 2 امتیاز بعدها برایشان گران تمام شود و ناراضی زمین مسابقه را ترک کنند.

 

دور شانزدهم لیگ برتر

 

دیدار رفت تیم‌های تراکتورسازی و پرسپولیس تهران در فصل 95-96 با نتیجه تساوی بدون گل خاتمه یافت.

 

2 تیم شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ در ورزشگاه اختصاصی تراکتورسازی به مصاف یکدیگر رفتند که در این دیدار پرسپولیس در حالی به این تساوی دست‌یافت که درخشش دروازه‌بان ملی‌پوش این تیم تأثیر به سزایی در کسب یک امتیاز خارج از خانه این تیم داشت و شاید اگر عملکرد فوق‌العاده دروازه‌بان این تیم نبود تراکتورسازی با گل‌های پرتعداد به برتری دست می‌یافت.

در دیدار برگشت تیم تراکتورسازی با کوه باری از مصدوم و محروم گام به این دیدار گذاشت و در روزی که 8 بازیکن اصلی خود را در اختیار نداشت نتوانست همچون گذشته مقابل رقیب خود پرفروغ ظاهر شود و پرسپولیس با استفاده از این فرصت توانست با 3 گل به پیروزی برسد و جایگاه خود را در صدر جدول محکم‌تر کند.

 

 

تراکتورسازی تبریز لیگ برتر فوتبال پرسپولیس تهران پرسپولیس - تراکتورسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر