کد خبر: 326010 A

رقابت با قهرمانان جهان یک افتخار است

رئیس کمیته بانوان درباره عملکرد تیم ملی فوتسال بانوان در رقابتهای جام جهانی کوچک در گواتمالا، برگزاری دوره های آموزشی و تیم های ملی فوتبال با سایت رسمی فدراسیون فوتبال گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از سایت رسمی فدراسیون؛ دکتر الهه عرب عامری، رئیس کمیته بانوان درباره شرایط حضور تیم ملی فوتسال بانوان در رقابتهای گواتمالا گفت:  از ما دعوت شد که به همراه ژاپن در این مسابقات حضور داشته باشیم. فکر می کنم  این یک افتخار است که تنه به تنه قهرمانان جهان از قاره کهن، بازی کنیم و بدون شک کادر فنی و ملی پوشان تجربه بسیار بالا و گران بهایی از حضور در این رقابتها کسب کردند.

وی در ادامه بیان کرد: تیم ملی فوتسال بانوان با حضور در اردوهای مدون، مسابقات پی در پی و تمرینات مستمر توانست در رقابتهای قهرمانی آسیا عنوان صدرنشینی را به خود اختصاص دهد. اما برای حضور در جام جهانی گواتمالا، 17 ساعت پرواز از ایران، نداشتن اردوی مدون به دلیل شروع لیگ برتر فوتسال و شرایط نامشخص تیم برای اعزام باعث شد تا بازیکنان آمادگی لازم را برای حضور در این مسابقات نداشته باشند. معتقدم باید آزمایش شویم و نباید در باد قهرمانی آسیا بخوابیم. ما باید در مسابقات حضور داشته باشیم و با شکست و پیروزی بتوانیم تجربیات خوبی کسب کنیم.

نایب رئیس فدراسیون در امور بانوان گفت: بانوان ایران به حق در آسیا قهرمان شدند و شکست دوباره ژاپن به تثبیت این قهرمانی صحه گذاشت و از ما این انتظار می رود که در دوره های بعدی پیکارهای قهرمانی در آسیا عملکرد خوبی داشته باشیم.

عرب عامری گفت: اکنون هفتم جهان شدیم و نسبت به دوره قبل که پنجم شده ایم، نزول داشته ایم اما اگر گروه ها را مقایسه کنید پی خواهید برد با تیم هایی همگروه بودیم که بسیار سرسخت و قوی بودند. برزیل که قهرمان جهان است. کاستاریکا و پرتغال و در نهایت ژاپن در کجای دنیا قرار دارند، چه امکانات و شرایطی برای حضور در این بازیها داشته اند که این عنوان هفتمی کسب شد؟ در دوره قبل با برزیل، مالزی، اوکراین و روسیه بازی کرده ایم و این دوره با تیم هایی رقابت کرده ایم که علاوه بر قدرتمند بودن، در شرایط مناسبی قرار داشته اند و اردوها و سفر بسیار خوبی را برای شرکت در این جام جهانی پشت سر گذاشته بودند. پیش از شروع مسابقات روسیه به ایران آمد و دیدار دوستانه با ما برگزار و سه روز بعد به گواتمالا سفر کرد.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه به ازای هر یک ساعت اختلاف ساعت، باید یک روز  زودتر در کشور میزبان اردوی تدارکاتی برگزار شود، گفت: این علم فیزیولوژی است که چنین چیزی را مطرح می کند. تیم ایران با حمایت دولت و شخص محترم رئیس جمهور، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال  در دقیقه 90 به گواتمالا اعزام شد. بازیکنان در شرایط سختی به این کشور سفر کردند. مگر ما چقدر سرمایه گذاری ما برای بانوان محدود است و با این بضاعت در مسابقات حاضر شدیم. ژاپنی ها هزینه های زیادی برای تیم های خود انجام می دهد و در مقابل، ما  با توجه به شرایط خاص و هزینه هایی که داریم عملکرد بهتری نسیت به حریف آسیایی داشته ایم. بودجه ما محدود است و این میزان بودجه در مقابل سایر کشورها اصلا قابل قیاس نیست.تیم ملی ایران با داشته های خود این عناوین به دست می آید. اکنون فوتسال ما جایگاه شناخته شده ای در آسیا دارد و در روی چرخه رشد و موفقیت قرار گرفته است.

وی درادامه در پاسخ به این سوال که برای فوتبال بانوان چه برنامه ای دارید، گفت: در دنیا رنکینگ فیفا با فوتبال است نه فوتسال. باید برای فوتبال بانوان برنامه ریزی دقیق و پیشرفته ای داشته باشیم تا بتوانیم همانند فوتسال موفق شویم. بر همین اساس باید برنامه های خود را از پایه شروع  کنیم که خوشبختانه با برگزاری فستیوال ها و همچنین اردوهای تیم های ملی در رده های پایه تا حدودی پیش رفته ایم اما به دلیل نداشتن کادر مجرب مانند فوتسال، نتوانستیم آنطور که می خواهیم موفق باشیم. نتایج بانوان در چند ماه گذشته نشان داد که نبود کادر فنی قوی و یا تعدادی محدود، باعث شده تا فوتبال بانوان صعود نداشته باشد. البته باید اذعان داشته باشیم که ما علاقه وافری به بودن در میان قدرتهای اول آسیا و جهان دارین و اینکه تیم های ما توانسته اند به مرحله نهایی مسابقات صعود کنند بسیار خوب است. اما من و فدراسیون فوتبال به این موفقیت ها اکتفا نم یکنیم و همیشه به دنبال رشد بیشتر و بودن در جمع تیم های اول آسیا و جهان هستیم.

رئیس کمیته بانوان ادامه داد: از دولت درخواست می کنم از نظر بودجه به ما کمک کنند تا بتوانیم کادر خوبی برای فوتبال بانوان بیاوریم. اگر کادر فنی مطلوبی از خارج از کشور به ایران بیاید علاوه بر جهش تیم های ملی فوتبال ایران در مسابقات و رنکینگ فیفا، می توانیم مربیان خوبی را در کنار این کادر مجرب قرار داده و آنها را تربیت کنیم و نهایت در سالهای آتی بهترین استفاده را ببریم. مشکل اصلی ما نداشتن کادر فنی است که هنوز به نتیجه ای  که مطلوب ما است؛ نرسیده ایم و یکی از دلایل آن بودجه است.

وی با اعلام اینکه رزومه مربیانی از کشورهای آلمان و اسپانیا را بررسی کرده اما به دلیل کمبود بودجه به توافق نرسیده ایم گفت: مربی خانم خوب برای کادر فنی می خواهیم. فروردین ماه به ژاپن سفر داشتم و وضعیت مربیانشان را ارزیابی کردم. آنها مربیان مجرب مرد داشتند و اکنون از فدراسیون آلمان خواسته ایم تا در این زمینه به ما کمک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برگزاری دوره های آموزشی آیا کمک می کند تا یک مربی خوب در سطح ملی داشته باشیم و یا فقط کمک می کند مربیان خوب در سطح باشگاهی داشته باشیم، گفت: برگزاری دوره های آموزشی فیفا، پیشرفته و یا دوره های توجیهی فقط به پیشرفت مربیان آنهم در سطح باشگاهی کمک می کند. ما تا جایی که می توانیم با توجه به شرایط لیگ و وضعیت فوتبال بانوان در ایران، مربیان خوب باشگاهی تربیت می کنیم، اما کادر تیم های ملی فوتبالمان در حد انتظار ما نیستند. بحث من این است چون کادر فنی خوب فوتبال نداریم، به دنبال مربیان خارجی هستیم و باید در این راستا برنامه ریزی کنیم تا همانطور که گفتم انتظار توسعه بیشتر و صعود به مراحل بالاتر مسابقات آسیایی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: همانطور که می دانید در فوتبال پایه، بازیکن تربیت می شود اما  مربی بسیار خوبی که در بخش فوتبال پایه  بتواند یک بازیکن مستعد را تربیت کند، نداریم. تیم های ما در آسیا در رده های سنی زیر 14، زیر 16 و زیر 19 سال برای اولین بار به مرحله نهایی صعود کردند و این در حالی است که در قاره آسیا شاهد حضور تیم  قهرمان جهان هستیم. تیم های ژاپن، کره جنوبی، چین و تایلند در آسیا حرف نخست را می زنند و این در حالی است که تیم های ایرانی در مرحله نهایی رقابتهای قهرمانی آسیا با تیم های فوق که در سطح بسیار بالایی از لحاظ امکانات، مربی و شرایط اردویی هستند، به رقابت می پردازند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمیته بانوان برنامه ای برای ارتقا سطح تیم های ملی دارد یا خیر گفت: همین که تیم ها برای اولین بار به مرحله نیمه نهایی رفته اند، کار بسیار بزرگی است اما الان نیاز داریم کادر مجربی در کنار تیم های ملی پایه بگذاریم تا شاهد ارتقا فوتبال بانوان نیز باشیم. معتقدم اگر کادر فنی خوب در کنار تیم های ملی ما باشند، می توانیم در آینده شاهد فوتبال موفق بانوان باشیم که در این زمینه بودجه، کادر فنی مجرب، اردوهای مدون، بازیهای دوستانه و تمرینات مستمر حرف اول را می زند.

عرب عامری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر