کد خبر: 311380 A

می‌خواهم از روبین کازان جدا شوم؛

دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به اینکه بازی سختی برابر عمان پیش‌رو داریم، گفت: الان متوجه نمی‌شویم کارلوس کی‌روش چه مربی بزرگی است.

به گزارش ایلنا، علیرضا حقیقی دروازه‌بان تیم ملی ایران، درباره آخرین وضعیت این تیم پیش از دیدار برابر عمان و همین‌طور وضعیتش در روبین کازان، با سایت فدراسیون فوتبال گفتگو کرد که متن این مصاحبه را در زیر می‌خوانید:

* اگر موافق هستید ابتدا درباره اتفاقی صحبت کنیم که هفته گذشته رخ داد و آن هم درگذشت ناگهانی هادی نوروزی بود...

از اول باید بگویم که همه ما از این اتفاق شوکه شدیم. من هنوز باور نمی‌کنم چنین اتفاقی افتاده است. باید به خانواده‌اش، به پرسپولیسی‌ها و همینطور استقلالی‌ها که سنگ تمام گذاشتند و روحیه واقعی فوتبالی را نشان دادند، تسلیت بگویم.

* شما تقریبا با هادی نوروزی در پرسپولیس هم بازی بودید.

بله من در خیلی از اردوها با هادی هم اتاق بودم. هیچ وقت روز اولی که برای تست به پرسپولیس آمد را فراموش نمی‌کنم. من درون دروازه بودم و آنقدر خوب بازی کرد که همه تحت تاثیر قرار گرفتیم. او بازیکن بسیار محجوبی بود. حالا که حرف هادی به میان آمده من از هواداران خواهش می‌کنم آنقدر روی بازیکنان فشار نگذارند. بازیکن‌ها هم آدم هستند و خانواده‌های‌شان هم چشم انتظارشان. من دکتر نیستم و نمی‌دانم در زندگی هادی چه گذشته اما مطمئن هستم یکی از دلایل این اتفاق فشار و استرس بوده است.

من از کسانی که برنامه ساز هستند یا تریبون در اختیار دارند می خواهم پول بیت‌المال را خرج فرهنگ سازی تماشاگران کنند. این از همه چیز بهتر است. در اروپا بزرگترین تیم‌ها هم شکست می‌خورند اما وقتی بازی تمام می شود هواداران به احترام بازیکنان‌شان دست می‌زنند. نکته دیگری هم که باید به آن اشاره کنم این است که امیدوارم خانواده هادی هیچ وقت تنها نمانند و مسئولان پرسپولیس به تعهدات‌شان نسبت به هادی پایبند باشند.

* شما دوشنبه بعدازظهر به اردوی تیم ملی اضافه شدید و خیلی زود به تمرین گروهی آمدید.

بله، یکشنبه شب آخرین بازی‌مان را قبل از روزهای فیفا انجام دادیم و متاسفانه باختیم. ما در این فصل برنامه شلوغی داریم. هم در لیگ برتر حضور داریم و هم در لیگ اروپا، اخیرا هم که از جام حذفی کنار رفتیم اما همانطور که شما گفتید من خودم را زود به اردوی تیم ملی رساندم تا بتوانم برای بازی با عمان سرحال باشم و بتوانم بهترین عملکردم را ارائه کنم.

* شرایط متفاوت آب و هوایی روسیه با دوبی و مسقط کار را برای شما سخت نمی‌کند؟

درست است که روسیه سرد است و اینجا هوا گرم اما به لحاظ آب و هوایی خدا را شکر مشکلی ندارم. دوشنبه که تازه از سفر آمده بودم و خستگی سفر را به همراه داشتم به نظرم خیلی سرحال بودم و هیچ مشکلی نداشتم و آماده ام که با تمرینات این یکی، دو روز به بهترین شرایط برسم.

* پیش بینی می‌شود با توجه به سابقه رویارویی‌های ایران و عمان، بازی سختی روز پنجشنبه داشته باشیم.

به هر حال همه بازی‌های ما سخت است و در این گروه محکوم به شکست دادن همه تیم‌ها هستیم. عمان هم در این گروه بین حریفان ما از همه سرشناس تر و بهتر است. شرایط میزبانی و رویارویی با تیم‌های عربی را هم که همه ما به خوبی می‌دانیم. بازی برای ما سخت است ولی امیدوارم همه بازیکنان سرحال باشند و بتوانیم دست به دست هم بدهیم و با پیروزی از میدان خارج شویم.

* در دیداری که سه سال پیش با عمان داشتیم و سه بر یک باختیم، شما حضور نداشتید. تا به حال سابقه بازی با تیم عمان را داشته‌اید؟

من تا به حال مقابل عمان بازی نکرده‌ام اما فوتبال برد و باخت دارد. درست است که در بازی قبلی شکست خوردیم اما دلیل نمی‌شود آن بازی بخواهد روی ما فشار بیاورد. هر بازی شرایط خودش را دارد. آن بازی به تاریخ پیوسته است و ما الان بازی دیگری پیش رو داریم. همه بازیکنان هم دل و با انگیزه هستند که بتوانیم این بازی را ببریم و خودمان را در صدر جدول نگه داریم.

* کارلوس کی‌روش برای حریفان مرحله بعدی از تعبیر «کوسه‌های بزرگ» استفاده کرد. فکر می‌کنید تیم ملی با تغییراتی که به لحاظ نفرات داشته می‌تواند از پس این کوسه‌ها بر بیاید؟

تا الان خوشبختانه این جوانگرایی نتیجه داده است. این تیم ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه است. البته تعدادی از بازیکنان جوان مثل خود من تجربه نسبتا خوبی داریم و می‌توانیم به تیم ملی کمک کنیم. باید با قدرت به جلو برویم تا اول از این مرحله عبور کنیم و بعد به مرحله سخت‌تر می‌رسیم. امیدوارم که آنجا هم بتوانیم با یک قرعه خوب به جام جهانی صعود کنیم.

* فکر می‌کنید بازیکنان جوان تیم ملی برای پخته شدن به چه چیزی نیاز دارند؟

فکر می‌کنم اول از همه بازیکنان جوان باید تفکر حرفه‌ای داشته باشند. متاسفانه در فوتبال ایران این تفکر خیلی جا نیفتاده اما در تیم ملی با تجربه‌ای که کی‌روش و دستیارانش دارند این تفکر در اردوهای تیم ملی به خوبی دیده می‌شود. کی‌روش در تمرین و بیرون از زمین به همراه دستیارانش مرتب با بازیکنان صحبت می‌کند و در این شرایط بازیکنان در تیم ملی می‌توانند با تلاش جای بزرگترهای تیم ملی را پر کنند.

* فصل خوبی را در فوتبال پرتغال پشت سر گذاشتید اما مجبور شدید به خاطر اتفاقی که همه می‌دانیم دوباره به روسیه برگردید. این موضوع انگیزه تان را کم نکرده است؟

من کارم با دو تیم لیگ برتری و یک تیم لالیگایی تمام شده بود اما متاسفانه با لجبازی مسئولان وقت روبین کازان این انتقال صورت نگرفت. البته این موضوع را من دست تقدیر و سرنوشت می‌دانم. ضمن اینکه طبیعتا تلاشم چند برابر می‌شود تا بتوانم در نیم فصل یا آخر فصل تیمم را عوض کنم. همه می‌دانند دروازه‌بان تیم ملی روسیه دروازه بان تیم ماست. او کاپیتان تیم و رهبر بازیکنان است و سخت است که من بعد از دو سال دوری بخواهم نظر آنها را عوض کنم. البته خدا را شکر شرایط عوض شده و من توانستم در جام حذفی برای روبین کازان بازی کنم.

* پس انگیزه‌تان بیشتر هم شده است؟

صددرصد. من از فوتبال حرفه ای یاد گرفته ام کار، کار و کار بدون اعتراض. الان هم به من بگویند باید بازی کنی، بازی می‌کنم، اگر از من بخواهند به روی نیمکت بروم، می‌روم و اگر بخواهند روی سکو بنشینم، این کار را انجام می دهم. اما مطمئن باشید تلاشم را می کنم که بتوانم از حقم دفاع کنم و برای روبین بازی کنم.

* در این مدت سخت تا به حال نشده تصمیم بگیرید که دوباره به ایران برگردید؟

می‌خواهم برای‌تان مثالی بزنم. من مثل دانشجویی می مانم که می توانم در ایران درس بخوانم یا به دانشگاهی مثل آکسفورد بروم. من اگر مدرک متوسطی از آکسفورد بگیرم، اگر قرار باشد این مدرک به ایران بیاید و ترجمه شود بالاترین امتیاز را می‌گیرد.

برای من کاری ندارد و خیلی راحت می توانم به ایران بیایم و بدون دردسر کار کنم اما همه این سختی‌ها را به جان خریده‌ام که اول به آنچه در ذهنم است برسم و دوم اینکه به عنوان یک ایرانی در فوتبال اروپا بازی کنم. با بازی‌هایی که در پرتغال کردم، شاید کسی از من خوب نگوید اما کسی از من بد هم نمی‌گوید و این برایم ارزش دارد که به عنوان یک بازیکن ایرانی توانستم آنجا بازی کنم. من همه سختی‌ها را به جان خریدم که بتوانم در یک دانشگاه خیلی سخت و معتبر کار کنم.

* ممکن است نیم فصل از روبین کازان جدا شوید؟

صددرصد چنین تصمیمی دارم اما متاسفانه پیشنهادهایی که قبل از شروع فصل به دستم رسید فعلا مطرح نیست. تمام تلاشم را می‌کنم از روبین کازان جدا شوم. دیگر برای آنها فرقی نمی‌کند که من نیم فصل جدا شوم یا آخر فصل. آنها در فصل نقل و انتقالات تابستانی رقم خیلی سنگینی را برای جدایی من طلب کردند که واقعا پرداختش توسط باشگاهی که من را می‌خواست امکان پذیر نبود و بعد از آن پیشنهاد دیگری دادند که قرارداد سه ساله ببندم که باز هم این موضوع شدنی بود. به هر حال تمام تلاشم را می کنم که از روبین جدا شوم.

* همانطور که برای مهاجمان آقای گلی مهم است، برای دروازه‌بان‌ها هم کلین شیت کردن خیلی اهمیت دارد. فکر می‌کنید در بازی با عمان در صورت حضور در میدان بتوانید کلین شیت کنید؟

ببینید من اصلا به این قصد درون دروازه قرار نمی‌گیرم. مهم نتیجه گرفتن تیم ملی است. شاید 4 بر یک بردیم و من هم مانند بقیه بازیکنان از این موضوع خوشحال می‌شوم. همانطور که گفتم مهم برد تیم ملی است اما دروغ هم نمی‌توانم بگویم که از کلین شیت کردن بدم نمی‌آید.

* در چند بازی ملی کلین شیت کرده‌اید؟

- من 19 بازی ملی دارم و فکر کنم در 12، 13 بازی کلین شیت کردم اما واقعا برایم این موضوع‌ها خیلی مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد موفقیت تیم ملی است که امیدوام با دعای خیر مردم و لطف خدا بتوانیم عمان را شکست دهیم.

* حتما دومین حضور در جام جهانی برای خود شما اهمیت زیادی دارد؟

دقیقا همینطور است. یکی از اهدافم این است که دوباره در جام جهانی بازی کنم و برای تیم ملی مثمرثمر باشم.

* بعد از بازی برابر سوئد بازیکنان تیم ملی از کی‌روش خواستند در تصمیمش برای جدایی از تیم ملی تجدیدنظر کند. اکنون فکر می‌کنید این اتفاق چه قدر برای فوتبال ملی ایران موثر بوده است؟

ما الان متوجه نمی‌شویم کی‌روش چه مربی بزرگی است. متاسفانه خصلت بعضی از ما ایرانی‌ها این است که تا وقتی چیزی را داریم قدرش را نمی‌دانیم اما وقتی از دستش می‌دهیم ارزشش را متوجه می‌شویم. مطمئن هستم چند سال دیگر که کی‌روش از ایران برود، آن موقع می‌گوییم چه مربی بزرگی را از دست دادیم. من در فوتبال اروپا حضور داشته‌ام. باید باشید و ببینید که مثلا در پرتغال چه احترامی برای او قائلند اما فلان برنامه یا فلان آدم حرف‌هایی درباره کی‌روش می‌زند که اصلا باورکردنی نیست.

الان قدر این مربی را نمی‌دانیم و زمانی که از فوتبال ایران رفت افسوس می خوریم.  چه بهتر است اکنون که در فوتبال ایران حضور دارد قدرش را بدانیم و امکاناتی که می خواهد را فراهم کنیم. او این امکانات را برای خودش یا خانواده اش نمی خواهد بلکه برای فوتبال ایران می خواهد. شاید بعضی از ما ایرانی‌ها وقتی پایمان را از مملکت بیرون می‌گذاریم، جوری رفتار می‌کنیم که انگار ملیت دیگری داریم اما کی روش با افتخار ساعتی را به دست می‌کند که بندش پرچم سه رنگ ایران است به همین خاطر فکر می کنم عرق و تعصب کی‌روش به این مملکت مثال زدنی است.

علیرضا حقیقی
نرم افزار موبایل ایلنا