کد خبر: 298880 A

از سوی دبیرکل کمیته ملی المپیک مطرح شد؛

دبیرکل کمیته ملی المپیک ضمن تشریح آخرین وضعیت شهر ریودوژانیروی برزیل برای میزبانی المپیک 2016، روند آماده سازی سالن ها و دهکده بازی ها را مطلوب عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، نشست سرپرستان کاروان های ورزشی شرکت کننده در المپیک 2016 از صبح روز چهارشنبه در شهر ریودوژانیروی برزیل و به منظور بررسی امکانات، تجهیزات و روند آماده سازی دهکده بازی ها در حالی آغاز شده که شاهرخ شهنازی دبیرکل، اصغر رحیمی رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی و عاطفه اسلامیان مدیر بخش روابط بین الملل کمیته ملی المپیک در این نشست حضور یافتند.

شهنازی درخصوص مباحث مطرح شده در این گردهمایی اظهار داشت: معمولا کشورهای میزبان المپیک دو تا سه نشست بزرگ را طی دو تا سه سال قبل از آغاز بازی ها با حضور مسئولان کمیته بین المللی المپیک و همچنین کشورهای مختلف شرکت کننده برگزار می کنند تا ضمن ارائه گزارش از روند اجرایی فعالیت ها و آماده سازی سالن ها و تجهیزات و امکانات، آخرین هماهنگی ها را بعمل آورند.

وی ادامه داد: نشست فعلی آخرین نشست جمعی و بزرگ سرپرستان کاروان های اعزامی است که تقریبا دو تا چهار نماینده از کمیته های ملی المپیک کشورهای مختلف دنیا در آن حضور دارند.

شهنازی با اشاره به روند خوب آماده سازی دهکده و سالن های تمرینی یادآور شد: روند تکمیل سالن ها بسیار ایده آل است به نحوی که فعالیت های عمرانی اکثر سالن ها از 80 تا 100 درصد در فاصله یک سال مانده به آغاز بازی ها انجام شده و وضعیت موجود نشان دهنده آن است که میزبان در این زمینه با مشکل خاصی مواجه نخواهد شد.

سرپرستان کاروان های اعزامی به ریو

دبیرکل کمیته ملی المپیک کشورمان در خصوص فاصله سالن ها از دهکده اصلی و محل اسکان ورزشکاران اظهار داشت: می توان گفت به جز سالن والیبال و دوومیدانی که در داخل بافت شهری قرار دارند و همچنین مرکز ورزشهای آبی که خارج از دهکده است باقی سالن ها در فاصله ای بسیار کم از دهکده و محل اسکان قراردارند و این بدان معنی است که ورزشکاران ما به خصوص در رشته های اصلی مثل کشتی، وزنه برداری و تکواندو ... در کمترین زمان ممکن به سالن های تمرینی و مسابقات خود خواهند رسید.

وی درادامه افزود:در این زمینه سیستم حمل و نقل خوب و پیشرفته ای برای حمل و نقل حاضرین در دهکده درنظر گرفته شده است. ضمنا میزبان دراین دوره دست به ابتکار جالبی زده تا ورزشکاران از ترددهای غیر ایمن خودداری کنند؛ بدین نحو که برای خرید ورزشکاران نیز اتوبوس هایی در نظر گرفته اند تا با استفاده از این اتوبوس ها که به والنتیر و مامور حفاظتی نیز مجهز است خریدی بدون مشکل داشته باشند.ضمن اینکه در ایام برپایی المپیک از روز قبل از افتتاحیه تا روز بعد از اختتامیه لاین و خط ویژه المپیک در تمامی بزرگراه ها و خیابان های منتهی به دهکده و سالن های برگزاری مسابقات از سوی پلیس و راهنمایی رانندگی ریو در نظر گرفته می شود تا ورزشکاران و اعضای کادر فنی و در تمامی المپین ها در کمترین زمان ممکن و بدون حضور در ترافیک سنگین شهری به مقاصد خود برسند.

بازدید شهنازی و رحیمی از ریو

شهنازی به برنامه ریزی خوب میزبان برای ارائه خدمات توسط والنتیرها و داوطلبین اشاره کرد و گفت:طبق گزارش ارائه شده و همچنین بررسی میدانی که بعمل آوردیم شاهدیم که میزبان در این دوره از والنتیرهای بسیار و جوان و آشنا به چند زبان برای تسهیل در خدمت رسانی به شرکت کنندگان استفاده کرده که این موضوع می تواند یکی از بزرگترین نقطعه ضعف های المپیک پیشین را جبران کند. داوطلبین بازی های ریو از ماه ها پیش در کلاسهای آموزشی مختلف در حال آموزش روابط عمومی، نحوه برخورد و ارائه سرویس هستند تا بتوانند بهترین خدمت رسانی را داشته باشند.

وی اضافه کرد: موضوع برخورد مناسب و استقبال خوب از میهمانان در دستور کار تمام بخش ها و سازمان های کشور میزبان از جمله رانندگان تاکسی و اتوبوس قرار گرفته تا در برخورد با میهمانان بهترین استقبال را داشته باشند.

دبیرکل کمیته ملی المپیک در خصوص وضعیت آب و هوایی ریو در ایام برگزاری بازی ها نیز گفت: هوای کنونی شهر میزبان ،تقریبا همان هوایی است که سال آینده و در همین مقطع شاهد آن خواهیم بود. در حال حاضر روزها تقریبا گرم و حدود 28 درجه سانتیگراد و شب هایی خنک را شاهدیم که تا 15 درجه کاهش می یابد، ضمنا هوا نسبتا شرجی است.

وی در ادامه عنوان داشت: می بایست در نشست هایی که با فدراسیون های مختلف داریم با ارائه گزارش های این نشست بزرگ از اعضای کادر فنی بخواهیم که حتما اردوهای پایانی خود را در شرایط آب و هوایی نسبتا هماهنگ و مشابه با ریو در مناطق ساحلی شمال یا جنوب کشور برگزار کنند تا ملی پوشان کشورمان پیش از حضور در ریو بتوانند خود را با شرایط تطبیق دهند.

شهنازی در پایان گفت: با بررسی فعالیت های صورت گرفته و همچنین گزارش هایی که بخش های مختلف ارائه دادند پیش بینی می کنم شاهد المپیک منظم و کم نقصی باشیم که امیدوارم با زحمات مجموعه ورزش از وزارت گرفته تا فدراسیون ها و بویژه کادر فنی و ورزشکاران به کسب نتایجی خوب و مدال های خوشرنگ و ارزشمند بیانجامد.

شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک‌
نرم افزار موبایل ایلنا