کد خبر: 295180 A

منطقه چپ و ابهام سرخ‌ها

ایلنا: پس از مصدومیت شدید اواخر فصل 91-92 پولادی، پرسپولیسی‌ها همواره در جستجوی جانشینی شایسته برای وی بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تیم فوتبال پرسپولیس طی دو سال اخیر همواره با مشکل مدافع چپ مواجه بوده، منطقه‌ای که اکثرا بازیکنان غیر تخصصی برای بازی در آن انتخاب می‌شدند.

پس از اینکه امید عالیشاه جوان 23 ساله ساروی به عنوان یک بال چپ موفق در این تیم نامی برای خودش دست و پا کرد، پرسپولیسی‌ها همواره به دنبال یک زوج مکمل برای او در جناح‌چپ بوده‌اند. پستی که در فصل گذشته بیشترین ضربه را در کارهای دفاعی و حتی هجومی به پرسپولیس وارد کرد.

نگاهی به مدافعان‌چپ سرخ ها

پس از مصدومیت پولادی و با تصمیم علی دایی یک استقلالی‌سابق مدافع چپ سرخ‌پوشان پایتخت شد. میثم حسینی نخستین مدافع چپی بود که برای جایگزینی پولادی ملی‌پوش انتخاب شد. در اینکه حسینی یک مدافع مستحکم و قلدر است شکی نیست اما برای ضعف او در کارهای هجومی همین بس که طی یک فصل و نیم حضور در پرسپولیس حتی یک پاس گل هم نداد و هیچ‌گلی نیز به ثمر نرساند.

دیگر گزینه سرخ‌پوشان پایتخت در این سال‌ها آچار فرانسه همیشگی آنها، حمید علی‌عسگری بود، بازیکنی که همیشه در پست غیر تخصص خود(مدافع‌چپ) برای تیمش بازی کرد و مطابق انتظار بازدهی لازم را نداشت و نتوانست دفاع چپ قابل اطمینانی برای تیمش باشد. البته رضا نورمحمدی و حتی محمدرضا خان‌زاده نیز فصل‌گذشته و با تصمیم حمید درخشان در این پست آزمایش شدند و کارایی لازم را از خود بروز نداند.

گزینه‌های از دست رفته برانکو

جای هیچ‌گونه شک و تردیدی نبود که برانکو ایوانکوویچ سرمربی کنونی سرخ‌پوشان پایتخت در آغاز فصل نقل و انتقالات در پی یک مدافع چپ کلاسیک و قابل‌اطمینان باشد. ایوانکوویچ خواستار جذب جماعتی، حاج‌صفی، ضرغام اسماعیل و حتی حبیب گردانی شده بود که باشگاه‌پرسپولیس موفق به جذب هیچ‌یک از گزینه‌های مد نظر مرد کروات نشد.

حیدریه تنها گزینه موجود

پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات محمد انصاری و وحید حیدریه را به عنوان مدافع چپ به تیم خود اضافه کرد. انصاری مدافع چپ‌پای سابق استقلال‌تهران و فجر سپاسی که یکی از عجیب‌ترین صیدهای پرسپولیس در نقل و انتقالات محسوب می‌شود آنقدر برای اهالی فوتبال ناشناخته است که تقریبا هیچ‌یک از پیشکسوتان پرسپولیس حتی نام او را هم نشنیده بودند. این بازیکن که به صورت تستی و در اردوی ترکیه مورد تایید برانکو قرار گرفت برای اثبات شایستگی‌های خود کار سختی پیش رو خواهد داشت زیرا هواداران این تیم با وسواس خاصی کار او را دنبال خواهند کرد.

دیگر گزینه سرمربی کروات سرخ‌پوشان مدافع ملی‌پوش رده سنی امید است. وحید حیدریه که بازیکن ثابت تیم ملی امید به شمار می‌رود که می‌تواند بهترین گزینه موجود برای پر کردن جای خالی یک مدافع چپ کلاسیک برای این تیم باشد. حیدریه که فصل‌گذشته و از زمان حضور صمد مرفاوی به مهره ثابتی در تیم پیکان تبدیل شد، تبحر خاصی در کارهای هجومی و ارسال از کناره‌ها دارد و می‌تواند در حملات، زوج خوبی را با عالیشاه تشکیل بدهد.

تکرار اشتباهات با گزینه‌سوم

تصمیم عجیب برانکو در دیدار نخست تیمش در فصل جدید لیگ برتر مبنی بر استفاده از یک مدافع راست پا در جناح چپ همه را بهت زده کرد. پس از آنکه خیلی‌ها منتظر حضور حیدریه یا انصاری در ترکیب 11 نفره پرسپولیس بودند، این بابک حاتمی بود که به عنوان مدافع چپ برای تیمش به میدان رفت. تصمیمی که مصداق بارز اشتباهات کادر فنی پیشین پرسپولیس بود و روی هر 2 گل پدیده تاثیرگذار بود.

با همه این تفاصیل به نظر می‌رسد اگر برانکو هم به دنبال استفاده از یک مدافع راست پا در جناح چپ دفاعی تیم خود باشد، باز هم عالیشاه باید به تنهایی بار سنگین حملات پرسپولیس از جناح چپ را به دوش بکشد زیرا نمی‌توان از حاتمی راست پا توقع شرکت در کارهای هجومی را داشت.

باید منتظر ماند و دید آیا پروفسور کروات برای ترمیم این نقطه‌دفاعی خود در بازی‌های آینده چه تصمیمی اتخاذ می‌کند...

پرسپولیس دفاع چپ
نرم افزار موبایل ایلنا