کد خبر: 258022 A

رضایی تاکید کرد:

سخنگوی فدراسیون‌کشتی بر حمایت کشتی از انجمن‌های فعال در کشتی‌های سنتی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از سایت فدراسیون کشتی، علیرضا رضایی با بیان این مطلب افزود: با توجه به سیاست‌های کمیته بین‌المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی مبنی بر انجام فعالیت کشتی‌های سنتی زیر نظر فدراسیون‌های ملی کشتی کشورها و فراهم کردن شرایط ورود تدریجی کشتی‌های سنتی به بازی‌های آسیایی و رقابت‌های المپیک در کنار کشتی‌های آزاد و فرنگی، فدراسیون‌کشتی ایران پیرو نامه رسمی وزارت‌ورزش درباره تعیین وضعیت انجمن‌های کشتی سنتی فعال در کشور، اعلام آمادگی خود را برای پوشش و حمایت کامل از کلیه انجمن‌های کشتی‌های سنتی در کشور اعلام کرده است.

وی ادامه داد: در صورت اعلام نظر وزارت‌ورزش و جوانان نسبت به واگذاری مسئولیت نظارت بر فعالیت انجمن‌های کشتی‌های سنتی به این فدراسیون، فدراسیون‌کشتی، حمایت‌های مدیریتی لازم خود را از انجمن‌های یاد شده با حفظ استقلال حقوقی آنها اعمال خواهد داشت. البته پذیرش این مسئولیت از سوی فدراسیون کشتی، با توجه به حجم سنگین فعالیت‌های سازمان مدیریت کشتی کشور، این سازمان را با هزینه‌های مدیریتی و مالی جدی روبرو خواهد ساخت، اما به دلیل سیاست‌های فعلی اتحادیه جهانی کشتی، در صورتی که بخواهیم جایگاه فعلی خود را در کشتی دنیا از دست ندهیم، چاره‌ای جز ورود جدی، با برنامه و عاجل به موضوع کشتی‌های سنتی نداریم.

رضایی افزود: از میان رشته‌های کشتی سنتی، کشتی‌های سنتی که مورد نظر ویژه اتحادیه جهانی کشتی هستند و فدراسیون جهانی کشتی برای آنها برنامه فنی سالانه دارد مورد توجه خاص فدراسیون‌های ملی کشتی از جمله فدراسیون کشتی ایران خواهد بود، زیرا ما مجبوریم برای حفظ جایگاه کشتی ایران در جهان با عنایت به محدودیت تدریجی موفقیت کشتی آزاد و فرنگی در المپیک و بازی‌های آسیایی آتی که از سیاست‌های کمیته بین‌المللی المپیک است، در کشتی‌های سنتی مد نظر اتحادیه جهانی، به تدریج به همان جایگاه‌فنی که در کشتی آزاد و فرنگی دارا هستیم، دست یابیم.

دارنده مدال‌نقره المپیک آتن خاطرنشان کرد: در غیر این‌صورت کشتی ایران در آینده نزدیک نخواهد توانست سهم نتایج مورد انتظار مردم عزیزمان را در کسب افتخارات کاروان ورزشی ایران در المپیک‌ها، مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی داشته باشد. از این رو فدراسیون کشتی ایران برای کشتی‌های سنتی که در برنامه‌فنی سالیانه اتحادیه جهانی قراردارند، برنامه ویژه‌ای فنی خود اعم از برگزاری مسابقات داخلی و خارجی، برگزاری اردوهای مقدماتی و تدارکاتی را خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در حال حاضر کشتی ساحلی و کشتی کمربند (شامل 5 نوع کشتی) دو رشته کشتی سنتی مورد توجه اتحادیه جهانی است و فدراسیون‌های ملی مامور به تشکیل تیم ملی و اعزام تیم‌های خود برای رقابت‌های جهانی و آسیایی در این دو رشته شده‌اند.

دارنده مدال برنز جهان تصریح کرد: بدیهی است فدراسیون‌کشتی ایران ضمن حمایت از انجمن‌های کشتی سنتی فعال در این دو رشته، مبنای انتخاب تیم‌های ملی خود را همانند کشتی فرنگی و آزاد، رقابت‌های قهرمانی کشور و انتخابی‌های تیم ملی اعلامی از سوی فدراسیون کشتی قرار خواهد داد و بر این اساس نتایج حاصل از این رقابت‌ها (که در رشته کشتی کمربند 20 تا 22 اسفندماه سالجاری و در کشتی ساحلی دهه آخر فروردین 94  برگزار می شود) استعدادهای برتر به اردوهای مقدماتی ماهانه مورد نظر کمیته کشتی‌های سنتی فدراسیون کشتی دعوت خواهند شد و مانند کشتی آزاد و  فرنگی مورد توجه و حمایت‌های فنی و مدیریتی فدراسیون کشتی قرار خواهند گرفت.

وی گفت: خوشبختانه در کنگره کشتی کمربند آسیا(شامل 5 نوع کشتی) که با حضور لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی برای اولین زیر نظر اتحادیه جهانی و همزمان با جام‌جهانی کشتی‌فرنگی در تهران تشکیل شد، عیسی مومنی از ایران به عنوان رئیس شورای کشتی کمربند آسیا(شامل 5 نوع کشتی) تعیین شد. همچنین مقر اصلی شورای مذکور محل فدراسیون کشتی ایران در تهران تعیین شد.

رضایی در پایان گفت: فدراسیون کشتی ایران ضمن حمایت از رشته‌های کشتی‌های سنتی فوق الذکر در نظر دارد با تعاملات خود شرایط پذیرش سایر کشتی‌های سنتی فعال در ایران را از سوی کمیته کشتی‌های سنتی فدراسیون‌جهانی فراهم کند که البته با رقابت دشواری با روس‌ها، آذربایجانی‌ها، ترک‌ها و برخی کشورهای اروپایی مواجه هستیم. در این ارتباط، کشتی پهلوانی که یکی از 5 نوع کشتی، مرتبط با موضوع فعالیت شورای کشتی‌های کمربند آسیا است، پس از رقابت‌های جام تختی از شرایط مناسب‌تری برای ورود به این عرصه برخوردار شده است.

کشتی‌های سنتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر