خبرگزاری کار ایران

یشنهاد دیدار تدارکاتی فوتبال؛

تشریح دستاوردهای سفر کیومرث هاشمی به قزاقستان برای ورزش ایران

asdasd
کد خبر : ۱۴۸۵۷۳۱

وزیر ورزش و جوانان در بازگشت از قزاقستان، اهداف و دستاوردهای خود را از حضور در اجلاس وزرای ورزش کشورهای عضو پیمان شانگهای و ملاقات با همتایان خود تشریح کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، کیومرث هاشمی در بیان این اهداف و دستاوردها به رسانه قزاقستانی گفت: به طور کلی ما فعال شدن ورزش در چهارچوب سازمان همکاری‌های شانگهای را یک فرصت مناسب برای تبادلات فرهنگی، رشد و ارتقا ورزشهای نخبگان و توسعه ورزشهای بومی و ملی کشورها می‌دانیم و برای آن برنامه‌ریزی بلندمدت و مناسب داریم تا به تدریج آن را گسترده کنیم.

وی افزود: در این اجلاس پیشنهاد برگزاری مسابقات فوتسال بین کشورهای عضو و میزبانی اجلاس وزرای ورزش در سال ۲۰۲۶ را ارائه کردیم. ضمن اینکه با همکاری روسیه پیشنهاد تشکیل انجمن ورزشی کشورهای عضو را هم داشتیم و از آن حمایت می‌کنیم. برای جلسات بعدی و پس از تشکیل انجمن، پیشنهادات بیشتری در زمینه برگزاری مسابقات ورزشی در رشته‌های دیگر را دنبال خواهیم کرد.

وزیر ورزش با اشاره به دیدارهای خود با وزرای ورزش کشورهای مختلف، اظهار کرد: خوشبختانه وزیر ورزش روسیه از قهرمانان بنام بین المللی آن کشور است که نگاه خوبی به ورزش دارد. ما با روسیه تفاهم نامه همکاری مشترک و برنامه اجرایی داریم که بر حسب آن تا کنون ۳۰ رویداد مشترک برگزار کرده‌ایم و مدام درحال توسعه این روابط هستیم. در این جلسه برای شرکت ایران در ۱۰ رشته ورزشی در مسابقات بریکس توافق کردیم و متقابلاً روس‌ها در مسابقات مشترک در ایران حاضر خواهند شد و برای موفقیت ورزش در سازمان همکاری‌های شانگهای به ویژه تشکیل انجمن ورزشی در این سازمان توافق نظر داریم. در خصوص همکاری مشترک در زمینه سیاست‌زدایی از ورزش که متأسفانه در برخی سازمان‌های بین المللی دنبال می‌شود، به راه حل‌های مشترک رسیدیم تا ورزشکاران شایسته کشور به دلایل غیرورزشی از حضور در رویدادهای بزرگ محروم نشوند. وزیر ورزش روسیه در خصوص توسعه ورزش زورخانه ای در روسیه قول همکاری و مساعدت داد و مقرر شد برای بازی دوستانه بین تیم‌های ملی فوتبال دو کشور در سال ۲۰۲۵ (پنجره فیفا) همراهی در مجامع بین المللی و حمایت از مواضع یکدیگر، همکاری در توسعه ورزشهای زمستانی به ویژه هاکی روی یخ در ایران و حضور تیم‌های ایرانی در لیگ روسیه و توسعه شمشیربازی در ایران با یکدیگر همکاری کنیم و از او برای بازدید از ورزش ایران دعوت کردم و منتظر انجام این هستم.

وی با اشاره به دیدار با وزیر ورزش قزاقستان اظهار کرد: دیدار بسیار خوبی داشتیم، با توجه به اینکه بین ایران و قزاقستان یک تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد شده روی اجرایی کردن آن متمرکز شدیم و قرار شد یک کارگروه مشترک تشکیل دهیم تا برنامه اجرایی برای تفاهم نامه تنظیم و به اجرا بگذاریم، در این برنامه اجرایی از توانمندی و ظرفیتٰهای ورزش قزاقستان در رشتهٰ‌های گلف، سوارکاری، بوکس و دوچرخه سواری برای رشد و ارتقا این رشته‌ها در ایران استفاده خواهیم کرد و متقابلاٌ ایران در رشته‌های کشتی، تکواندو و کاراته به طرف قزاقستانی کمک‌هایی را ارائه خواهد کرد. ضمناٌ ایران در جشنواره ورزش‌های سنتی در قزاقستان در ۶ رشته شرکت خواهد کرد. مقرر شد تیم‌های دوچرخه سواری ایران در لیگ قزاقستان شرکت کنند و وزارت ورزش قزاقستان برای راه اندازی رشته زورخانه ای (رشته ملی ایران) در آن کشور برنامه‌ریزی کند و ما در این زمینه کمک و حمایت خواهیم کرد.

وزیر ورزش و جوانان در تشریح دیدارش با همتای چینی خود گفت: این دومین ملاقات ما در یک سال گذشته بود. در این دیدار با تاکید بر اجرایی شدن تفاهم‌نامه دو کشور، بر استفاده از تجهیزات ورزشی این کشور برای به‌روزرسانی تجهیزات در رشته‌های مختلف، توافق برای ترویج رشته‌های ملی دو کشور و همکاری در علوم ورزشی و اتخاذ مواضع مشترک در سازمان‌های بین‌المللی، حمایت از کاندیداهای دو کشور در کسب کرسی‌های بین‌المللی بحث و گفت‌وگو کردیم. همچنین چین حمایت خود را از میزبانی ایران در اجلاس وزرای ورزش عضو شانگهای در سال ۲۰۲۶ اعلام کرد.

هاشمی به دیدار با وزیر ورزش بلاروس اشاره کرد و گفت: استفاده ورزشکاران تیم‌های ملی ایران از امکانات ورزشهای زمستانی و مرکز ورزشهای آبی جدید مینسک و همینطور استفاده از امکانات دوومیدانی این کشور بخشی از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

وی افزود: ارائه برنامه اجرایی تفاهم‌نامه مشترک که بر تشویق تیم‌های دو کشور برای انجام مسابقات رودررو، تبادل تجربیات مربیان، برگزاری کلاس‌های مربیگری و مشارکت باشگاه‌ها و همچنین اتخاذ راهکار مناسب برای مقابله با تحریم ورزشکاران از سوی مجامع بین‌المللی تاکید دارد، مورد بررسی قرار گرفت.

ضمن اینکه پیشنهاد بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و بلاروس در سال ۲۰۲۵ مطرح شد و ایران هم حمایت خود را از عضویت این کشور در سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد.

وزیر ورزش و جوانان ایران با قدردانی از میزبانی قزاقستان از این اجلاس گفت: برنامه تدارک شده برای این اجلاس، حساب شده بود و نظرات همه اعضا در نظرگرفته شد. این یک شروع خوب برای یک دوره طولانی همکاری بین اعضا است. این آغازی است تا ظرفیت‌های ورزشی اعضا که اکثر آنها در سطح ورزش دنیا دارای جایگاه‌های بالا هستند در کنار هم افزایش یافته و ضمن توسعه ورزش در کشورها که برای زندگی و سلامتی جامعه نیاز حیاتی است در سطح ورزش نخبگان هم دستاوردهای خاص داشته باشد و محلی برای رشد ورزشهای ملی کشورها باشد.

هاشمی در پایان با اشاره به انجام یک دقیقه سکوت و ابراز همدردی وزرای ورزش عضو شانگهای به مناسبت شهادت رئیس جمهور و همراهان گفت: از تسلیت همه اعضا در خصوص فاجعه غم انگیزی که برای رئیس جمهور فقید ایران و هیئت همراه رخ داد تشکر و از اینکه این کشورها در این شرایط برادری و دوستی خود را نشان دادند قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز