خبرگزاری کار ایران

تغییر نسل در تیم ملی از شعار تا عمل؛ جوان‌هایی که به میدان نرفتند

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۳۲۳۴

با وجود دعوت بازیکنان جدید و جوان به تیم ملی در اردوی اخیر، در ترکیب اصلی تغییرات محسوسی در دو دیدار با ترکمنستان مشاهده نشد.

به گزارش ایلنا، امیر قلعه‌نویی بعد از جام ملت ها مدعی شد قصد جوان‌کردن این تیم را دارد و‌ در جدیدترین اردوی تیم ملی ایران هم از چند بازیکن جوان‌دعوت کرد. 

با این حال سهم بازیکنان جوان از ۲ بازی تیم ملی برابر ترکمنستان بسیار ناچیز بود؛ حسین پورحمیدی، آرشا شکوری، ابوالفضل جلالی، حسین گودرزی، مهدی لیموچی، جواد آقایی پور و سعید سحرخیزان که به اسم جوان‌گرایی توسط قلعه‌نویی به تیم ملی دعوت شدند، در دو بازی رفت و برگشت مقابل ترکمنستان، یک دقیقه هم به میدان نرفتند و سهم اللهیار صیادمنش، سامان فلاح و محمدرضا آزادی هم تنها چند دقیقه بازی بود و امین خزباوی تنها بازیکنی بود که در بازی رفت در ترکیب تیم‌ ملی به میدان‌رفت.

پروسه جوان‌گرایی که اصلی‌ترین مستمسک امیر قلعه‌نویی برای ابقا روی نیمکت تیم ملی بود با حضور 276 دقیقه‌ای جوانان در ترکیب اصلی برابر ترکمنستان، چه در بازی رفت و چه در بازی برگشت، به پایان رسید. 

در این قاب، تنها امین حزباوی (70 دقیقه)، سامان فلاح (20 دقیقه)، اللهیار صیادمنش (20 دقیقه)، صالح حردانی (90 دقیقه)، محمد قربانی (70 دقیقه) و محمدرضا آزادی (6 دقیقه) فرصت حضور در این دو بازی را پیدا کردند و امثال آرشا شکوری، مهدی لیموچی، جواد آقایی‌پور، ابوالفضل جلالی، حسین گودرزی و سعید سحرخیزان به زمین نرفتند.

به نظر می‌رسد آنچه قلعه‌نویی و کادر فنی‌اش را به این نتیجه رساند که همچنان با همان ترکیب جام ملتها برابر این رقیب بازی کند، رنکینگ فیفا و حفظ رتبه فعلی تیم ملی است. قرعه‌کشی و سیدبندی مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی براساس رتبه تیمهای ملی انجام می شود و حفظ همین پله در رده‌بندی یعنی فرار از رویارویی با ژاپن و یکی از بین کره جنوبی و استرالیا.

مرحله بعدی بازیهای مقدماتی در قاره آسیا با حضور 18 تیم برگزار خواهد شد. 3 گروه 6 تیمی تشکیل می‌شود و از هر گروه، 2 تیم اول به طور مستقیم راهی جام جهانی 2026 در قاره آمریکا خواهند شد. تیم ملی در حال حاضر، تیم دوم آسیاست بعد از ژاپن. چند پله پایین‌تر از ما، کره جنوبی و استرالیا قرار دارند. تیم ملی برای حفظ فاصله با این دو رقیب (که خودشان 12 امتیاز با هم اختلاف دارند) باید بدون ریسک در مرحله مقدماتی جام جهانی به میدان برود و برنده از زمین خارج شود چراکه حتی مساوی هم، احتمال سقوط را افزایش داده و با توجه به اختلاف حدود 50 امتیازی، جایگاه تیم ملی را متزلزل خواهد کرد.

حفظ رنکینگ در حال حاضر اصلی‌ترین هدف باید برای تیم ملی باشد. با این اتفاق، قطعا برابر ژاپن در مرحله بعدی قرار نخواهیم گرفت. و البته دور از کره جنوبی هم خواهیم بود. با این روند، تیم ملی صدرنشین یکی از گروه‌های 3گانه است و از بین استرالیا، عربستان و قطر فقط با یکی روبرو می‌شود. اما ریسک در بازیهای پیش رو و از دست دادن نتیجه یعنی سقوط در رنکینگ و رقابت با یکی از بین ژاپن یا کره جنوبی یا استرالیا و فرار از رویارویی با عربستان و قطر.

این نشان می دهد جوانگرایی در تیم ملی بیشتر شبیه به شعار است و در ترکیب اصلی تیم ملی تغییر چندانی حاصل نشده است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز