خبرگزاری کار ایران

| 10:39   
کد خبر : ۱۳۸۸۱۹۹

نکونام: مشکلات ما همچنان ادامه دارد / غرق شده‌ایم و امیدوارم قایق نجاتی به ما برسد

سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: مشکلات ما همچنان پابرجاست و نتوانستیم مشکلات‌مان را برطرف کنیم.

نکونام: مشکلات ما همچنان ادامه دارد / غرق شده‌ایم و امیدوارم قایق نجاتی به ما برسد

به گزارش ایلنا، جواد نکونام در نشست خبری پیش از دیدار تیم فوتبال استقلال مقابل ملوان بندر انزلی در هفته دوم لیگ برتر فوتبال، اظهار داشت: خیلی خوشحالم که در خدمت دوستان اصحاب رسانه هستم. همه از اینکه ما پیش‌فصل‌مان را با تغییرات و حواشی متعددی شروع کردیم اطلاع دارند و نمی‌خواهم صحبتی درباره آن داشته باشم. در بازی اول بچه‌ها خیلی زحمت کشیدند و تیم ما بهترین عملکردش را داشت و توانستیم سه امتیاز را بگیریم. ما یادمان نمی‌رود و من با فوتبال زندگی کردم و فریب نتیجه را نمی‌خوریم و مشکلاتی را که داریم، کماکان می‌دانم و نیازی به صحبتی نیست که باعث غرور ما و بازیکنان ما شود، چون مشکلات ما همچنان پابرجاست و نتوانستیم مشکلات‌مان را حل کنیم.

سرمربی استقلال تاکید کرد: ملوان هم تیم خوبی است. با وجود اینکه بازی اول‌شان را باختند اما واقعا تیم خوب و سختکوشی هستند. در فاز دفاعی تیم فوق‌العاده خوبی هستند و در فاز حمله نیز در بازی قبلی، موقعیت‌های خوبی داشتند. با وجود آن بازی خوب، با باخت مقابل ذوب آهن به مصاف استقلال می‌آیند و ما هم می‌دانیم بازی سختی داریم زیرا حریف همیشه تیم خوب و ریشه‌داری در فوتبال ما است. امیدوارم فردا بازیکنانم با تمرکز کامل و تمام تلاش خود بازی را خوب شروع کرده و خوب هم ادامه بدهند.

نکونام درمورد انتشار لیست نفرات مدنظر وی برای حضور در استقلال، جذب کمتر از 20 درصد نفرات حاضر در آن لیست ، علنی شدن زوایای اختلاف او با علی خطیر که به این باشگاه ضربه می‌زند، زمان تداوم این اختلافات و اینکه اگر در ادامه بازیکن جدیدی به جمع آبی‌پوشان اضافه نشود، تیم به مشکل خواهد خورد، توضیح داد: آن لیستی بود که من به حجت کریمی دادم و از او تشکر می‌کنم که تا روزی که در استقلال بود، برای این باشگاه بزرگ زحمت کشید و کارش را انجام داد. من دوست نداشتم در این برهه تنها بمانم.

وی اضافه کرد: آن زمان اوج نقل و انتقالات بود و شاید 2 بازیکن خوب را در آن چند روز از دست دادیم اما تصمیم کریمی برای جدایی از تیم قابل احترام است. اینگونه نبود که من همه نفرات آن لیست را بخواهم. گفتیم ببینید می‌توانید کدام بازیکنان را جذب کنید که باز هم خدا را شکر 2 بازیکن را جذب کردیم. لیست‌های دیگری هم بود که من دادم و برای جذب بازیکنان دیگری هم درخواست داشتم اما مشکلات که کنار هم بوده است، باعث شد بازیکن نگیریم.

سرمربی استقلال خاطرنشان کرد: من هیچ مشکل شخصی با هیچ‌کسی ندارم. من برای منافع تیم و باشگاه بزرگ استقلال و هواداران دعوا می‌کنم و می‌جنگم که تیمم بهترین امکانات و زمین را داشته باشد و شرایطی را فراهم کنیم که هواداران و بازیکنان با هم لذت ببریم. این وظیفه من است. من هیچ خصومتی با کسی ندارم، ولی در کارم و در هر تیمی که باشم مخصوصاً الان در استقلال وظیفه‌ام است که از حقوق تیم و بازیکنان دفاع کنم. تمام صحبت‌هایی هم که هست به جذب بازیکن ختم می‌شود و خواسته دیگری ندارم.

نکونام در ادامه یادآور شد: با شرایطی که ما داشتیم همه دیدند که در بازی اول چه بازی کردیم. لیگ امسال فرسایشی است و بازی‌های تیم ملی و تیم امید را داریم و باید بازیکنان را سرحال نگه داریم و همین‌طور مصدومیت‌ها وجود دارد. قطعاً شرایط سختی داریم، ولی آخرین صحبتی که داشتم چون نگفتم الان می‌گویم که همه بدانند. بازیکنانی که قرار بود از لیست کنار بگذاریم گفتیم که برگردند چون تصمیم بر آن شد که تمام بازیکنان سال گذشته را نگه داریم و بازیکن جدیدی هم نگیریم و اگر تیمی بخواهد در سطح مدعی قهرمانی باشد باشگاه باید بازیکن جذب کند، ولی صحبتی کردیم این بود که با همین نفرات به کار ادامه دهیم و بازیکنانی که جدا شدند به تیم برگردند. ما بازیکن جدیدی هم نمی‌توانیم اضافه کنیم و من این را قبول کردم، دیدید که بازیکنان را برگرداندیم.در بازی اول دیدید آرمان رمضانی با 2 جلسه تمرین کردن با استقلال، برای ما بازی کرد و بهترین عملکرد را هم داشت.

سرمربی استقلال تصریح کرد: همین تیم و بازیکنان برای من بهترین هستند و این را نشان دادند. تا جایی هم که بتوانیم زحمت می‌کشیم و تلاش می‌کنیم تا بهترین جایگاه را برای باشگاه استقلال داشته باشیم. به بازیکنان هم گفتم و آنها نیز مثل من قول دادند تا جایی که توان داریم بجنگیم و برای استقلال زحمت بکشیم. درمورد سایر موارد باید به لیگ برویم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. خودتان مصاحبه سرمربی تراکتور را دیدید که  مثلث مدعیان قهرمانی را به درستی اعلام کردند. یک ضلع این مثلث، این تیم است اما استقلال را در این قاب نیاوردند. با این وجود می‌جنگیم و زحمت خود را برای هر بازی می‌کشیم.  هر اتفاقی افتاد، باید دید در ادامه چه تصمیماتی گرفته می‌شود.

 

جواد نکونام در پاسخ به این سؤال که استقلال در چه پست‌هایی مشکل دارد، گفت: لیست اولیه من زمان آقای کریمی بود و لیست بعدی در زمان جابه‌جایی بازیکنان. لیست بعدی در زمان آقای خطیر به او داده شد و موجود است. بازیکنانی که در پست‌های مختلف درخواست کردم، اسامی‌شان موجود است. به هر حال من می‌توانم درخواست خودم را داشته باشم، اما به هر حال باید آخر این صحبت‌ها باشگاه باید به هواداران جواب بدهد، کسانی که صاحب و مالک اصلی باشگاه هستند. متأسفانه باشگاه نتوانست و نمی‌تواند این کار (جذب نفرات موردنظر کادر فنی) را انجام بدهد.

وی افزود: چهار نفر بازیکن فیکس تیم (در فصل گذشته) که جزو 10 بازیکنی بودند که در لیست اصلی حضور داشتند، نیستند. این می‌شود 40 درصد تیم. من حق این را دارم که سه بازیکن جدید هم بخواهم، یعنی حداقل هفت بازیکن جدید نیاز دارم، ولی ما سه بازیکن گرفتیم.

بازیکنان تیم ملی امید را گرفتیم که واقعا برای آینده استقلال خوب هستند.کیفیت‌شان را در آینده خواهید دید اما شرایطی است که درمورد آن تصمیم‌گیری شده و نسبت به آن صحبت کردیم. همین تیم و بازیکنان برای من بهترین هستند و به خودشان گفته‌ام مطمئن باشید اگر به این نفرات اعتقاد نداشتم، خیلی با صراحت، راحت و شفاف می‌گفتم نیازی به آنها ندارم. البته خودشان می‌دانند و هم قسم شده‌ایم بهترین تلاش و انگیزه را در هر مسابقه داشته باشیم تا موفق باشیم.

سرمربی تیم فوتبال استقلال در پاسخ به این سؤال که هواداران تیم باید چه انتظاری از آبی‌پوشان داشته باشند، تصریح کرد: مدیریت باشگاه گفت حتی با عنوان چهاردهمی نیز پشت من است اما هوادار دوست دارد تیمش مدعی باشد. ما در بین این هواداران زندگی می‌کنیم و با آنها هستیم. خانواده، دوست و آشنا همه دوست دارند استقلال قوی باشد تا دست کم سربلند باشند. آن هم در این جنگ نابرابری که الان وجود دارد اما تصمیم‌گیرنده و کسی که کار انجام می‌دهم، من نیستم و فقط می‌توانم خواسته‌هایم را بگویم.

وی اضافه کرد: وقتی چنین اتفاقی می‌افتد از دست و چارچوب کاری من خارج است و نمی‌توانم کاری بکنم. از همین الان بگویم اگر استقلال مدعی قهرمانی باشد، حاصل تلاش و زحمت بازیکنان است و من هیچ نقشی در این مورد ندارم. اگر هم این اتفاق نیفتد، چیزی از ارزش‌هایشان کم نمی‌کند زیرا تمام تلاششان را می‌کنند هر روز بهترین باشند، بهترین نتیجه را بگیرند، گل بزنند، ببرند و بهترین بازی را بکنند. اگر هم این اتفاق نیفتد، به آنها گفتم تمام تلاش خود را بکنند تا در نهایت خیال ما نزد وجدان خودمان و هواداران راحت باشد که تلاش کردیم. این کار را هم تا روز و ثانیه آخر انجام می‌دهیم.

سرمربی استقلال درواکنش به این موضوع که آیا بازیکنی به نام رانگلو جانگا که در تست‌های پزشکی ایفمارک شرکت کرده مورد تایید او است،  توضیح داد: هفته قبل هم گفتم اگر بازیکن مورد تایید من بوده و به تهران آمده باشد، قطعا سر تمرین می‌آید.  گفتم نمی‌دانم این بازیکن در تهران هست یا نیست، به تست ایفمارک رفته یا نرفته اما قطعا سر تمرین نمی‌آید زیرا نمی‌توانیم بازیکن بگیریم. خودشان اعلام کرده‌اند نمی‌توانید بازیکن بگیرید و ما هم نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم. به همین دلیل بازیکن عراقی از استقلال جدا شد زیرا گفتند پول نیست. وقتی بودجه‌ای وجود ندارد، دیگر نمی‌توان بازیکن گرفت. جذب سایر بازیکنان هم به شکل خودکار منتفی می‌شود.

وی ادامه داد: در لیستی که من دادم از روز اولی که شروع کردیم زمان آقای حجت کریمی، شاید با 10 بازیکن صحبت کردیم، اما توانستیم دو بازیکن جذب کنیم. ما کلاً سه بازیکن توانستیم جذب کنیم. مهرداد محمدی، آرمین سهرابیان و ایمان سلیمی که جایگزین بازیکنان خروجی فصل گذشته شدند. اینها بازیکنان باکیفیتی هستند، غیر از آن بازیکنی جذب نشده است.

سرمربی تیم فوتبال استقلال راجع به مصدومیت آرمین سهرابیان و اینکه دست وی در چینش ترکیب بسته می‌شود، گفت: اولین نکته این است که خیلی جالب است که خبر این موضوع بیرون آمده است. جای تعجب دارد! در تیم‌هایی که من قبلاً در آن کار کردم تلاش کردیم اخبار و اطلاعات درون تیم باشد و مثل یک خانواده برخورد کنیم. این موضوع به ضرر استقلال است و به تیم ضربه می‌زند. از خبرنگاران و دوستانی که در رسانه هستند خواهش می‌کنم و از طرفداران استقلال  می‌خواهم از اخباری که بیرون می‌آید خوشحال نشود.

وی تأکید کرد: وقتی خبر مصدومیت بیرون می‌آید، خوب نیست. وقتی بازیکن روز بازی، بازی نکند همه متوجه می‌شوند. این کار درستی نیست. اگر کار درستی باشد خودم اعلام می‌کنم. خودم که مسئول فنی و همه چیز تیم هستم وقتی اعلام نمی‌کنم، بقیه هم نباید اعلام کنند. امیدوارم مجبور نشوم صحبتی علیه کسی داشته باشم که فردا بگویند علیه کسی صحبت کردم!

نکونام در مورد رعایت سقف قرارداد توسط باشگاه استقلال و ضرر کردن این تیم در جنگ با دیگر تیم‌ها گفت: یک زمانی گفتم غرق می‌شویم، حالا که دیگر غرق شده‌ایم! الان که دیگر کشتی قشنگ راحت پایین می‌رود. امیدوارم یک قایق نجاتی به ما برسد و ما را به ساحل برساند. فکر می کنم قایق نجات هواداران هستند که حضورشان و وجودشان به ما روحیه می دهد این شرایط سخت را دنبال کنیم. علاوه بر این قانون، در آینده خواهید دید. من به عنوان کسی که سال‌ها فوتبال بازی کردم و در این حوزه کار کردم می گویم خیلی از قوانین است که به یک سال نمی کشد که عوض می شود.

وی افزود: شما ببینید در اثر این قانون چند بازیکن فوتبال شان نابود می شود. چند بازیکن زیر 23 سال، بر اثر بالا رفتن سن و حضور در لیست بزرگسالان، فوتبالشان نابود شد. شرایطی شده که سقف قرارداد برای ما شده و ما می‌خواهیم رعایت کنیم. این موضوع شرایط را برای استقلال سخت کرده است. ما خودمان می خواهیم اولین نفر این قانون باشیم. در مورد هیچ تیمی صحبت نمی شود. جالب است مسئول فدراسیون درباره هیچ تیمی صحبت نمی کند اما در مورد استقلال از ب، بسم الله تا ق صدق الله صحبت می کنند. همه چیز را از مربی تا بازیکن می گوید. خیلی جالب است که در باشگاه ما کسی چیزی نمی گوید شما چه کاره هستید که درباره استقلال صحبت می کنید.

سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: ریز صحبت‌های تیم ما بیرون می آید. فلان فرد قراردادش ثبت نشد. فلان بازیکن ایفمارک نرفت. آقا بروید به وضعیت فدراسیون رسیدگی کنید. این وضعیت فوتبال ما است. کار استقلال را استقلالی ها انجام می دهند. پیشکسوتان، بزرگان و مسئولین این تیم انجام می دهند. شما دلتان به استقلال می سوزد بروید کار خودتان را انجام بدهید.

نکونام تصریح کرد: بروید دنبال تیم ملی کشورمان و برای آنها بازی تدارکاتی خوب فراهم کنید که در جام ملت‌ها نتایج خوبی کسب کند. بروید در فوتبال کارهایی کنید که نیاز است. قرارداد بیرون می آید از تیم استقلال است. مربی نمی تواند ثبت کند از استقلال بیرون می آید.  ایفمارک درباره استقلال می گویند بعد باشگاه ما هیچ واکنشی نشان نمی دهد. هیچ کس هیچ واکنشی نشان نمی دهد. هوادار می بیند و توقع دارد از تیم و باشگاهش دفاع کند.

وی درباره اینکه همه غرق پیروزی هفته اول استقلال شدند، گفت: صد هزار مرتبه شکر که بازی هفته اول را با پیروزی پشت سر گذاشتم. اما هنوز غرق برد شدند. فوتبال اینجوری نیست. من اهل فوتبالم، کارم این است و گمراه نمی‌شوم و غرق این برد نمی‌شوم. وظیفه باشگاه روشن است. چه با برد 10 بر صفر چه با نتیجه 3 بر صفر. کار هر کسی روشن است. وظیفه مربی هم روشن است.

سرمربی تیم فوتبال استقلال در پاسخ به صحبت‌های خبرنگاری که معتقد بود بعضی باشگاه‌ها با ثبت قراردادهایی دو ساله و رقم قرارداد بالاتر در فصل دوم مشغول دور زدن قانون سقف قرارداد هستند، گفت: آنهایی که این کار را انجام دادند، توانستند و تیم قوی‌تری بستند. دم آنهایی که تیم قوی بستند گرم، به هواداران و تیم‌شان احترام گذاشتند. گفته بودم ما می‌خواهیم بچه‌ خوب داستان باشیم و وقتی همه خرید می‌کنند ما از پشت ویترین آنها را تماشا می‌کنیم. این اتفاقی است که برای استقلال افتاده است.

نکونام درباره این موضوع که آیا برای پیشنهاد قرارداد سال دوم با باشگاه صحبت می‌کند، گفت:  یکسری چیزها را اجازه بدهید باز بماند. اگر در آینده دیدیم شرایط تغییر نمی‌کند و بهتر نمی‌شود بهتر و راحت‌تر می‌شود صحبت کرد. بگذارید درون خودمان آرام باشد.

وی راجع به عدم حضور تماشاگران در بازی میزبانی استقلال به دلیل بازسازی ورزشگاه آزادی، یادآور شد:  تمام آرزوی من این بوده است که در حضور هواداران استقلال بازی کنم. اولین روز حضورم در باشگاه استقلال و اولین تمرینم در این تیم جلوی هواداران بوده است. دوست داشتم اولین حضورم در ورزشگاه آزادی و اولین مربیگری‌ام در روز میزبانی استقلال با حضور تماشاگران باشد. با کسانی که این همه مشکل هست، اما واقعاً به خاطر آنها تحمل می‌کنم. وقتی فوتبال بازی می‌کردم هم اینقدر حواشی را در فوتبالم ندیده بودم. به عشق این هواداران و محبتی که از آنها می‌بینم، خستگی‌ام در می‌رود.  

سرمربی تیم فوتبال استقلال ادامه داد: وقتی این همه محبت و علاقه را می بینم واقعاً من در مقابل آنها با این شرایط بد پادشاه هستم. چون که آنها سختی زیادی را تحمل می کنند تا سر یک بازی یا تمرین حاضر شوند. این برای من خیلی ارزش دارد ولی متاسفم که فردا نمی توانند بیایند و حضور داشته باشند. این یکی از جرایمی است که فیفا برای تیم‌های خاطی در نظر می گیرد. هنوز فوتبال شروع نشده جریمه آن را می بینیم. این برای هر تیمی است که هوادارانش حضور نداشته باشند، جریمه است. فارغ از هر نتیجه ای از حضور آنها و بازی در کنار آنها لذت می بردیم. ولی متاسفانه از نعمت حضور آنها فردا محروم هستیم.

نکونام در پاسخ به سؤال خبرنگاری که گفت بازیکن بعضی تیم‌ها برای حضور هواداران‌شان مستقیماً با مسئولان فدراسیون صحبت می‌کنند، آیا قصد ندارد خودش به این مسئله ورود کند یا از کسی انتظار انجام این کار را ندارد، عنوان کرد: انتظار؟ همین که از حق ما دفاع کنند، راضی هستیم. ما انتظار زیادی هم نداریم. وقتی بازیکن ملی هستید و چند سالی در تیم ملی بازی می‌کنید این ارتباط بین فدراسیون و بازیکن بوده است و خواهد بود. خودم هم بازیکن بودم و این ارتباط را داشتم. به این موضوع ایرادی وارد نیست که مشکلات به مسئولان منتقل شود.  اگر دخالت بی‌جایی در امور باشگاه استقلال صورت می‌گیرد انتظار ما این است که عکس‌العملی نشان بدهیم و از حق هواداران دفاع شود.

وی افزود: تیم استقلال به‌صورت امانت در دستم است. الان من سرمربی استقلال هستم، دو فردای دیگر می‌روم، اما باید از باشگاه با هم دفاع کنیم. تمام ما در کنار یکدیگر باید از آن دفاع و تا روزی که هستیم برای موفقیت آن باید تلاش کنیم. در ادامه توقعم این است هر کسی مربی، مدیر یا مسئولیتی داشت از این باشگاه دفاع کند. این باشگاه بزرگ است و هواداران زیادی دارد که از حق آنها باید دفاع کرد. این هواداران به عشق این تیم زنده هستند. این هواداران می‌توانند وجه‌ای را به استقلال و ما بدهند که در تمام طول فوتبال‌مان کسب نکردیم. کنار نام استقلال و هواداران می‌توانیم این شخصیت را کسب کنیم.

سرمربی تیم فوتبال استقلال در واکنش به اظهارنظر هاشمی‌نسب که گفته است نمی‌داند در هفته دوم روی نیمکت تیم می‌نشیند یا خیر، گفت: تا الان نمی‌دانیم چه کسی فردا روی نیمکت است یا خیر.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز