کد خبر: 1126458 A

یازدهمین طلا بر دستان والیبالیست‌ها

تیم ملی والیبال نشسته ایران با شسکت روسیه قهرمال پارالمپیک شد.

به گزارش ایلنا، تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی 3 بر یک برابر تیم والیبال نشسته کمیته پارالمپیک روسیه موفق شد به مدال طلا برسد تا یازدهمین مدال طلای ایران در پارالمپیک توکیو رقم بخورد.

 در آخرین شب بازی های پارالمپیک، فینال مسابقات والیبال بین تیم های ایران و روسیه برگزار شد.  سالن A  تالار بزرگ" ماکاهاری مسه" محل مصاف دو تیم مدعی عنوان قهرمانی بود. تیم همیشه فینالیست والیبال نشسته ایران و پر افتخارترین تیم جهان که در هشت دوره حضور قبلی خود در بازی های پارالمپیک ، همیشه فینالیست بوده و جز در بازی های آتن و لندن در ۶ دوره دیگر قهرمان بازی ها را به خود اختصاص داده و مدال طلا را مال خود کرده ، برای رسیدن به فینال بازی های توکیو در بازی های قبلی با قدرت نمایان و انگیزه کامل ظاهر شده و همه حریفان(آلمان ،برزیل ، چین و بوسنی و هرزگوین) را شکست داده بود . تیم ایران همه حریفان حتی بوسنی را ۳- ۰ شکست داده بود. تیم روسیه هم جز یک دست باخته مقابل برزیل ، دیگر تیم های مقابل خود را تا رسیدن به فینال(ژاپن، بوسنی هرزگوین، مصر) ۳-۰ مغلوب کرده بود. بعد از ترنم سرود ملی دو کشور، دو تیم با فضاوت توماس مورولو( داوراهل استونی) و کمک داور هلندی (بنو میجر)در برابر یکدیگر صف آرایی کردند. تیم ایران با پیراهن سفید و حریف روسی با پیراهن قرمز مقابل یکدیگر صف آرایی کردند. ایران شروع کوبنده ای داشت و با یک اسپک از میثم علی پور و یک سرویس موثر با حساب ۲-۰ پیش افتادند. اما روس ها زود جبران کردند و تا امتیاز ۵-۵ با تیم ما شانه به شانه پیش آمدند. معلوم بود آنها حریف قدرتمند خود را جد ی گر فته و حاضر نیستند به راحتی پاپس بکشند و یک از پیش باخته باشند. این هشداری بود برای بچه های ما که حریف را دستکم نگیرند و به ورطه غرور دچار نشوند. وقتی علی رغم پیش افتادن موقت تیم ایران در امتیاز ۱۲ به تساوی کشیده شد معلوم شد که این هشدار واقعا جدی است. گویا بچه ها این هشدار را دریافتند چون بعد از این جدی تر و کوبنده تر ادامه دادند و با حضور موثر مرتضی مهرزاد جلوی تور خود را تا امتیاز ۱۶ بالا کشیدند. روس ها به خود آمدند و به ویژه با سرویس های خوب ویکتور میلینین یار با تجربه خود تا یک قدمی ایران پیش آمدند(۱۷-۱۶). ملی پوشان ایران نیز با درک این که حریفی مصمم پیش رو دارد دوباره پیشروی آغاز کرد و چهار امتیاز حاشیه امنیت را حفظ کرد ۲۲-۱۸. بعد از یک تایم اوت بچه ها یا علی گویان به میدان آمدند تا کار را تمام کنند. آنان علی رغم سماجت حریف این کار را انجام دادند و ۲۵-۲۱ ست اول را به نفع خود پایان بردند. در پایان ست اول به خوبی معلوم شد که حریف روسی بی جهت تا این مرحله بالا نیامده و کاملا استحقاقش را داشته است. علیپور(با ۸) و مهرزاد( با۶) امتیاز آورترین ملی پوشان ما در ست اول بودند.

ست دوم را روس ها با زدن سرویس شروع کردند اما وقتی ضربه ساویچف یکسره به بیرون رفت امتیاز اول به نام تیم ایران ثبت شد .در این ست پیشروی تیم ما از همان ابتدا رقم خورد.۴-۱، اما باز روس ها نشان دادند کوتاه بیا نیستند و در امتیاز ۵ به تیم ایران رسیدند. اسپک های بابادی و علیپور دوباره چهار امتیاز فاصله را برای ایران ایجاد کرد۱۰-۶. و بعد ۱۶-۱۱. از شواهد چنین برمی آمد که اگر بچه ها همینطور ادامه دهند این ست را هم می توانند به نفع خود به پایان برسانند. پیشروی وبرتری تیم ایران از همین نقطه آغاز شد و وقتی بر تابلو نتیجه ۲۰-۱۲ نقش بست برتری تیم ایران در این ست هم قطعی به نظر می رسید. سرانجام ست دوم هم با نتیجه۲۵-۱۴ به نفع ملی پوشان ایران تمام شد تا آنها یکقدم به مدال طلا و جشن هفتمین قهرمانی پارالمپیکی خود نزدیکتر شوند. در این ست هم علاوه بر مهرزاد و علیپور، بابادی هم جزو امتیازآورترین بازیکنان ما به حساب می آمد. ضمن اینکه علیپوریان هم حضور موثری در دفاع داشت و چند امتیاز گره گشا به نام تیم ایران ثبت کرد. ست سوم را روس ها با توپ پر شروع کردند و خیلی زود۳-۰ پیش افتادند. بچه ها کاملا متوجه شدند حریف منتظر غفلت و عدم تمرکز آنهاست پس به خود آمدند و ابتدا امتیازات را در عدد ۳ مساوی کردند بعد پیشروی را با اسپک مهرزاد آغاز کردند. اما روس ها اجازه ندادند این پیشروی  مثل ست های قبلی به ایجاد فاصله منجرشود. دوتیم تا پوئن ۱۱ پایاپای پیش رفتند. در اینجاویکتور ملینین بهترین یار حریف با همکاری یارانش حساب کار را ۱۱- ۱۴ به نفع تیم روس رقم زدند. یک " تایم اوت" از رضایی سرمربی تیم ملی تاثیرگذار بود و تیم ایران را درراین لحظات حساس ۱۶-۱۵ پیش انداخت. اما روس ها تمام توان خود رابه کاربسته بودند که کاری سخت را شدنی کنند چرا که خیلی زود ۱۶-۱۹ جلو افتادند. آنها قدر این برتری را تا پایان ست دانستند و دست سوم را به ۱۹-۲۵ به نفع خود تمام کردند تا هم کار به ست سرنوشت ساز چهارم بکشد و هم تیم والیبال اولین ست باخته را در این مسابقات تجربه کند.

ست چهارم را تیم ایران در همان شروع ۴-۰ پیش افتاد و مربی روس را وادار به گرفتن یک تایم اوت زودهنگام کرد. وقتی ایران ۵-۰ پیش افتاد روس ها تازه اولین امتیاز را دشت کردند. بچه ها گویا می خواستند ست سرنوشت را به نفع خود تمام کنند و اجازه قدرت نمایی مجدد را به حریف ندهند. برتری بافاصله ایران وقتی به امتیاز ۱۶ رسید روس ها در امتیاز ۵ متوقف بودند. این نوید پیروزی و قهرمانی تیم ایران را می داد. روس ها تلاش می کردند خود را جمع و جور کنند اما گویا یک ست پیروزی در برابر پرافتخار ترین تیم جهان آنها را هم راضی کرده بود! در ادامه کار بچه ها به روس ها فرصت بازیابی ندادند و سرانجام با نتیجه ۲۵-۱۷ این ست را به نفع خود تمام کردند

 بنابراین ملی پوشان ما با  قدرت و شایستگی وبا نتیجه ۳-۱  هم برتری خود را بر حریف دیکته کردند و هم مدال طلای والیبال نشسته در پارالمپیک را قطعی ساختند.

انتهای پیام/
والیبال نشسته تیم ملی والیبال نشسته ایران پارالمپیک 2020 توکیو پارالمپیک توکیو 2020
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر