کد خبر: 188980 A

وکیل کارگران «۱۱۸» مخابرات بوشهر خبر داد:

۳۴ نفر از کارگران از پیمانکار ۱۱۸ بوشهر به خاطر انعقاد قرارداد غیرقانونی شکایت کردند. اولین جلسه دادرسی این شکایت صبح روز چهارشنبه یکم مرداد ماه برگزار شد / مفاد قرارداد به این صورت بوده که این ۳۴ نفر از حق اضافه کاری، جمعه کاری، تعطیل کاری و مرخصی سالیانه خود بگذرند، در مقابل کارفرما از اخراج ده نفر از این افراد منصرف شود.

جلسه دادرسی هیات تشخیص کارگران «۱۱۸» مخابرات استان بوشهر چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد.

وکیل کارگران ۱۱۸ مخابرات بوشهر با اعلام این خبر به ایلنا گفت: ۳۴ نفر از کارگران از پیمانکار ۱۱۸ بوشهر به خاطر انعقاد قرارداد غیرقانونی شکایت کردند. اولین جلسه دادرسی این شکایت صبح روز چهارشنبه یکم مرداد ماه برگزار شد.

«رضا دیسی» در تشریح موضوع شکایت گفت: این ۳۴نفر خانم، کارگران شیفت صبح و بعدازظهر «۱۱۸» هستند که در مرداد سال گذشته شرکت پیمانکاری «لیان افق نوین» در زمان انعقاد قرارداد، این کارگران را بین دو راهی اخراج ده نفر و یا امضای قراردادی با مفاد غیرقانونی قرارداده است.

وی در تشریح آنچه که دوراهی اخراج یا امضای قرارداد کار نامیده می‌شود، گفت: مفاد قرارداد به این صورت بوده که این ۳۴ نفر از حق اضافه کاری، جمعه کاری، تعطیل کاری و مرخصی سالیانه خود بگذرند، در مقابل کارفرما از اخراج ده نفر از این افراد منصرف شود.

وی ادامه داد: آن زمان این ۳۴ نفر کارگر زن راه اول را انتخاب می‌کنند و این قرارداد را امضا می‌کنند اما بعد از اتمام قرارداد در تاریخ ۳۱ خرداد سال جاری، همه آنها تصمیم به شکایت از پیمانکار در اداره کار استان بوشهر گرفتند.

وی افزود: پیمانکار به صورت شفاهی شرط انعقاد قرارداد را پرداخت دستمزد کارگران به صورت ساعتی تعیین کرده بود. در نتیجه مزد ماهیانه این کارگران زن حدود ۵۰۰ هزارتومان محاسبه می‌شد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در این مرکز علاوه بر ۳۴نفر کارگر زن، ۸ نفر کارگر مرد نیز در شیفت شب مشغول به کار بودند که کارفرمای پیمانکار کارگران مرد را هم تحت فشار امضای چنین شرطی قرارداده است اما آن‌ها زیر بار نرفته‌اند. از طرفی کارفرما که با کمبود نیروی برای شیفت شب مواجه بوده در ‌‌نهایت قرارداد مردان را طبق روال گذشته و بودن شرط منعقد کرده است.

وی ادامه داد: کارگران زن این مرکز پاسخگویی تلفنی، برای حفظ شغل خود حاضر به امضای چنین قراردادی شدند. درحالی که اساسا گذاشتن شروط خارج ازقانون در قرارداد کار ممنوع است.

دیسی با اشاره به ماده ۸ قانون کار تصریح کرد: طبق این ماده شروط مذکور در قرارداد کار و یا تغییرات بعدی آن درصورتی نافذ خواهد بود که برای کارگر مزایایی کمتر از امتیازات مقرر در این قانون منظور ننماید.

وی با بیان اینکه دیروز و امروز جلسه دادرسی این کارگران برگزار شده است، ادامه داد: این کارگران در دو گروه از شرکت پیمانکاری «لیان افق نوین» شکایت کردند. جلسه دادرسی یک گروه در آخرین روز تیر ماه و جلسه گروه دیگر در اولین روز از مرداد ماه امروز برگزار شد.

دیسی درخصوص جزئیات جلسات دادرسی گفت: کارگران کپی قرارداد را که قبلا در جلسه مصالحه از کارفرما گرفته بودند در اختیار دادگاه قرار دادند، در مقابل کارفرما لیستی از محاسبه مزد کارگران ارائه داد. در این لیست پرداختی کارگران با ارقامی خلاف واقعیت ارائه شده بود.

وی افزود: لیست کارفرما شامل پرداخت کامل حقوق و مزایای کارگران بود درحالی که گردش حساب کارگران نشان می‌دهد آن‌ها در مدت قرارداد یعنی از اول مرداد ۹۲ تا آخر خرداد ۹۳ هیچ یک از مزایای مرخصی و تعطیل کاری و اضافه کاری خود را دریافت نکرده‌اند.

توضیحات پیمانکار

در این رابطه «قاسم‌نژاد»، مدیرعامل شرکت پیمانکاری «لیان افق نوین» به ایلنا گفت: سال گذشته بعد از برنده شدن در مناقصه پیمانکاری «۱۱۸» مخابرات بوشهر، به ما اعلام شد قرارداد پیمانکاری با اداره کار بوشهر، با ۳۲ نفر کارگر بسته خواهد شد، در آن زمان شرکت ۴۲ نفر یعنی ده نفر مزاد بر اعلام اداره کار، کارگر داشت و این مساله به کارگران اعلام شد.

وی ادامه داد: بنا بر پیشنهاد خود کارگران قرار شد آن‌ها از برخی مزایای حقوقی خود بگذرند تا هیچ کارگری اخراج نشود.

پیمانکار مخابرات بوشهر افزود: تفاهم نامه‌ای در همین خصوص تنظیم شد و به امضای کارگران رسید. اما بعد از اتمام قرارداد این ۳۴ نفر از شرکت به خاطر انعقاد این قرارداد شکایت کردند.

وی ادامه داد: در جلسه دادرسی لیست پرداختی‌های کارگران را ارائه دادیم. این کارگران برخلاف پیشنهاد خودشان و توافقی که کرده بودیم از پیمانکار شکایت کرده‌اند.

کارگران زن کارگران بوشهر کارگران مخابرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر