کد خبر: 394857 A

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان:

ایلنا: مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان با بیان اینکه به جای مدرک‌گرایی باید مهارت‌گرایی را جایگزین کنیم.

به گزارش ایلنا از همدان؛  علیرضا مهرابی امروز در دیدار با استاندار همدان که به مناسبت  هفته ملی مهارت و ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برگزار شد اظهار کرد: توسعه، ترویج و ارتقای فرهنگ مهارت آموزی، ایجاد انگیزه و عزم ملی برای دستیابی به فرصت‌های شغلی پایدار و اطلاع‌رسانی، هدایت و فراگیر کردن هر چه بیشتر آموزش‌های مهارتی در سطوح مختلف از اهداف مهم این هفته است.

مهرابی بیان اینکه تربیت نیروی انسانی ماهر و خودباور در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مؤثر است افزود: در این راستا این سازمان با قابلیت‌ها و جایگاه قانونی خود اجرای آموزش مبتنی بر سنجش، آموزش، مهارت را که باعث ارتقای بهره‌وری فرآیند آموزش مهارتی و ایجاد و توسعه اشتغال پایدار می‌شود را در دستور کار خود قرار داده است.

مهرابی نقش آموزش را به عنوان موتور توسعه استان برشمرد و بیان کرد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در رشد اقتصادی عدالت‌ محور در کاهش هزینه تولید و رفاه اجتماعی و امید به جوانان تأثیرگذار است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان با بیان اینکه به جای مدرک‌گرایی باید مهارت‌گرایی را جایگزین کنیم، افزود: اگر علم و مهارت هر دو در کنار هم قرار بگیرند مشکلات جامعه هموار می‌شود.

وی همچنین به توانمندسازی عشایر و روستاییان اشاره کرد وگفت: یکی از اهداف مهم فنی و حرفه‌ای آموزش مشاغل خانگی به ویژه در روستاها و مناطق حاشیه شهر می باشد.

 مهرابی افزود:آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شامل آموزش‌های مهارتی و فنی و تخصصی است و بعد از آموزش مهارت‌ها، دوره آموزشی کارآفرینی و آشنایی با بازار کار هم برگزار می‌شود.

مهرابی اظهار کرد: بر اساس آخرین آماری که از کارجویان فنی و حرفه‌ای گرفتیم 59 درصد اشتغال مفید برای آنها ایجاد شده است و گفت:  40درصد از آموزش‌ها در سال گذشته به صورت رایگان برگزار شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان از برگزاری هفدهمین دوره مسابقات ملی مهارت در تاریخ هفتم و هشتم مرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: این مسابقات در مرحله استانی و با شرکت 137 نفر در 28 رشته برگزار می‌شود.

مهرابی از اجرای طرح تکاپو در رشته فرش خبر داد و افزود: 83 مجوز اشتغال خانگی صادر شده است.

نماینده بخش خصوصی نیز در این جلسه بیان کرد: 184 آموزشگاه آزاد در استان همدان فعال می باشد و505 نفر در آموزشگاه‌ها به عنوان مربی مشغول به کار هستند.

طاهری با بیان اینکه: قریب به یک هزار نفر در آموزشگاه‌های آزاد استان مشغول به کار و فعالیت هستند افزود: 17 هزار نفر در سال گذشته در آموزشگاه‌های آزاد آموزش دیدند.

وی اظهار کرد: 86 درصد آموزش‌های ما براساس نیازسنجی‌های صورت گرفته انجام می‌شود و بیان کرد: 70 درصد ورودی‌های فنی و حرفه‌ای را فارغ التحصیلان تشکیل می‌دهند.

فنی و حرفه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر