کد خبر: 352925 A

در هفته منابع طبیعی انجام می‌شود

ایلنا: در هفته منابع طبیعی سالجاری بذر 100 هزار درخت در بین مردم و بهره برداران توزیع خواهد شد و از شهروندان نیز تقاضا می شود که در نوروز امسال به جای کاشت سبزه با کاشت بذرهایی مانند سنجد، بادام و بلوط به احیای گونه‌های جنگلی استان کمک کنند.

مدیر کل منابع طبیعی استان همدان امروز در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: سرانه جنگل و فضای سبز استان همدان کمتر از 250 متر به ازای هر نفر بوده و این درحالیست که این رقم در کشور یک هزار و 700 متر و در جهان بیش از شش هزار متر است.

محمدرضا همتی با بیان اینکه:905 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در استان همدان وجود دارد که 47 درصد سطح را به خود اختصاص داده است که از این میزان 42 هزار هکتار جنگل طبیعی دست کاشت و اراضی جنگلی است.

همتی با بیان اینکه چرای دام در استان سه برابر ظرفیت مراتع است گفت: ظرفیت مراتع استان 600 هزار واحد دامی است درحالیکه که بیش از یک میلیون و 700 هزار واحد دام از مراتع استان تغذیه می شوند.

همتی اظهار کرد: توسعه جنگل باعث حفظ آب و خاک می شود گفت: کمبود بارندگی، ارتفاع از سطح دریا و بالا بودن تبخیر از عوامل کمبود پوشش جنگلی در استان همدان است.

وی عنوان کرد: پوشش گیاهی در کنترل گرد و غبار و ریزگردها نقش اساسی داشته و در سال های اخیر با وجود پدیده خشکسالی و خشک شدن تالاب ها تعداد کانون های گرد و غبار به بیش از 100 مورد رسیده است.

مدیر کل منابع طبیعی استان همدان ادامه داد: میانگین آتش‌سوزی در استان همدان در سال‌های گذشته شش هکتار بود که در سال جاری به 3.5 هکتار رسیده است.

وی با بیان اینکه برای کنترل فرسایش خاک یک میلیون از عرصه های منابع طبیعی مورد مطالعه قرار گرفته است عنوان کرد: در 270 هزار هکتار نیز عملیات آبخیزداری و آبخوان داری انجام شده است.

همتی با اشاره به اینکه وظیفه فرهنگ‌سازی وظیفه خطیری است و رسانه‌های استان نسبت به تخریب یا قطع درختان و آتش سوزی جنگل ها و مراتع حساس هستند و مجموعه را یاری می‌کنند، عنوان کرد: در هفته منابع طبیعی و در آستانه فصل بهار ۱۵اسفندماه به عنوان روز درختکاری نام‌گذاری شده  و منابع طبیعی با همکاری فضای سبز استان، برنامه کاشت نهال را برگزار می‌کند و در این روز ۸هزار نهال به یاد ۸ هزارشهیدان همدانی با حضور خانواده شهدا کاشته خواهد شد.

وی اضافه کرد از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه ۶۸۵پرونده زمین خواری بامساحت ۱۰۵۸هکتار تشکیل شده است، یادآور شد: سالانه ۱۰۰۰پرونده در حوزه تصرفات حاشیه باغات تشکیل می شود و عده‌ای با ارائه اسناد نسبی ادعای مالکیت می‌کنند که دادگاه رای خواهد داد که در حال حاضر روند تشکیل پرونده‌ها روند مطلوبی را در پی دارد.

نوروز هفته منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر