کد خبر: 107052 A

غرفه یادبود شهیدان سرلشکر خلبان؛ " محمد صالحی " و " خالد حیدری " در موزه دفاع مقدس همدان رونمایی شد.

ایلنا: غرفه یادبود شهیدان سرلشکر خلبان؛ «محمد صالحی» و «خالد حیدری» در موزه دفاع مقدس همدان رونمایی شد.

به گزارش ایلنا از همدان همایش ملی اولین پاسخ که به مناسبت هفته دفاع مقدس و در جریان نخستین عملیات هوایی ایران به عمق خاک دشمن متجاوز با عنوان «حماسه اولین پاسخ» برگزار شد، غرفه یادبود این دو شهید شاخص در محل گالری نیروی هوایی در موزه دفاع مقدس استان همدان و با حضور مشاور نظامی فرماندهی معظم کل قوا، خانواده دو شهید، فرماندهان کشوری و لشکری و مسئولین رونمایی شد.

این خلبانان شجاع نیروی هوایی در روز ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹، تنها دو ساعت پس از حمله ناجوانمردانه رژیم بعثبه ایران اعلام آمادگی نمودند تا اولین پاسخ کوبنده را به دشمن بدهند.

این خلبانان تیز پرواز با هواپیمای جنگنده اف ۴ از پایگاه شهید نوژه همدان در قالب آلفا - رد مأموریت یافتند تا پایگاه «کوت» واقع در جنوب شرقی بغداد را در هم بکوبند.

این دو شهید بزرگوار سینه آسمان را شکافته و دور از دید رادارهای دشمن به آسمان عراق می‌رسیدند، اما قبل از رسیدن به هدف هواپیمایشان در ارتفاع پایین بوسیله پدافند هوایی دشمن مورد هدف قرار گرفته و با کابل برق فشار قوی برخورد و در رودخانه دجله سقوط می‌کند.

به این ترتیب این خلبانان قهرمان به فیض شهادت نائل و نام خود را به عنوان نخستین خلبانان شهید در عملیات برون مرزی در دوران دفاع مقدس به ثبت رساندند.

پیکرهای مطهر این خلبانان گرانقدر در سوم آبان سال ۱۳۹۱، پس از سی و دو سال غربت به آغوش میهن اسلامی بازگشت و سرانجام در خاک وطن آرام گرفت.

شهید سرلشکر خلبان «محمد صالحی»، متولد ۱/۳ / ۱۳۲۸ صادره از تهران در مورخ ۳۱/۶ / ۱۳۵۹ در حوالی کوت عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمد و همچنین شهید سرلشکر خلبان «خالد حیدری» نیز متولد ۲/۸ / ۱۳۲۹ صادره از مهاباد در مورخ ۳۱/۶ / ۱۳۵۹ در حوالی منطقه کوت عراق از پایگاه هوایی شهید نوژه همدان به مقام رفیع شهادت رسیدند.

استان همدان ایران برق خاک خانواده دفاع مقدس دوران دفاع مقدس شاخص موزه همدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر