کد خبر: 152175 A

با حضور وزیر نیرو؛

تفاهم نامه سرمایه گذاری برای احداث۸ آب شیرین کن در روستاهای استان با حضور وزیر نیرو و استاندار هرمزگان امضا شد.

تفاهم نامه سرمایه گذاری برای احداث۸ آب شیرین کن در روستاهای استان با حضور وزیر نیرو و استاندار هرمزگان امضا شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در نشستی با حضور وزیر نیرو، استاندار هرمزگان و نمایندگان مردم استان در مجلس، تفاهم نامه ای میان بخش خصوصی و آب و فضلاب روستایی استان جهت احداث۸ آب شیرین کن امضا شد.

وزیر نیرو در این مراسم اظهار داشت: مشکل آب یک مشکل همگانی است، چه آن مناطقی که در کنار آب قرار دارند و جه آن مناطقی که کویری هستند و دور از آب قرار دارند.

حمید چیت‌چیان ادامه داد: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که نه اقتصاد باید به دست دولت باشد و نه به دست بخش خصوصی، بنابراین بهترین الگو در اقتصاد مشارکت دولت و بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: اگر تمام اعتبارات عمرانی کشور به بخش آب اختصاص یابد باز هم تکاپوی نیاز کشور در بخش آب نیست، پس بهترین راه این است که بخش خصوصی و دولت برای انتقال آب به شهرها و روستاها و شیرین کردن آب دریا و سدسازی مشارکت کنند.

چیت‌چیان تصریح کرد: باید از مکانیزم افتتاح اعتبار اسنادی و گشایش LCهای داخلی استفاده شود تا بخش خصوصی از سرمایه‌گذاری و بازگشت سرمایه خود اطمینان پیدا کند.

۷۰ روستا دارای آب شرب سالم و بهداشتی می شوند

استاندار هرمزگان نیز درادامه این نشست با اشاره به خشکسالی های طولانی در هرمزگان بیان داشت: مقدار نزولات آسمانی در هرمزگان بسیار پایین است و به واسطه شرایط اقلیمی و وجود گنبد های نمکی نمی توان مقدار زیادی از همین نزولات را هم استفاده نمود اما خداوند بخشنده بجای آن نعمت بزرگی را به این استان اعطا کرده و آن دریا است.

جاسم جادری خاطر نشان کرد: با وجود نعمت دریا نباید مردم برای تامین آب مورد نیاز خود با مشکل مواجه شوند چرا که تکنولوژی جدید و آب شیرین کن ها زمینه استفاده از آب دریا را فراهم نموده است.

وی به میزان جمعیت روستایی استان هرمزگان به نسبت کشور اشاره کرد و گفت: ۵۰ درصد جمعیت هرمزگان روستایی هستند در حالیکه متوسط جمعیت روستایی کشور ۳۰ درصد است و این موضوع برای هرمزگان یک مزیت نسبی به شمار می رود.

وی ادامه داد: باید برای پایداری جمعیت روستایی در هرمزگان و جلوگیری از مهاجرت به شهرها برنامه ریزی کرد و یکی از مهمترین اقدامات در این راستا تامین زیرساخت های تامین آب در روستاها است.

استاندار هرمزگان همچنین از شرکت آب و فاضلاب روستایی استان جهت پیگیری های تحقق این سرمایه گذاری قدردانی کرد و یادآور شد: ورود سرمایه گذاران نشان می دهد دولت توانسته در این زمینه درست عمل کند و اعتماد در سرمایه گذاری بوجود آمده است.

جادری تصریح کرد: بسیار خرسندم که از ۱۷۳ روستایی که بدون امکانات بودند امروز ۷۰ روستا دارای آب سالم و بهداشتی می شوند و امیدواریم با جدیت و کار جهادی در ادامه بتوانیم کلیه این روستاها را زیر پوشش ببریم.

وی اذعان داشت: با احداثاین آب شیرین کن ها جمعیتی بالغ بر ۶۱ هزار نفر در سه شهرستان جاسک، بندرلنگه و بستک دارای آب شرب سالم و بهداشتی می شوند.

برای اولین بار بخش خصوصی در این حوزه وارد شده است

مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان نیز پس از پایان نشست ابراز داشت: از حمایت های استاندار هرمزگان برای فراهم نمودن زمینه های مورد نیاز تحقق این امر قدردانی می کنم.

حمزه پور همچنین خواستار همکاری و همیاری تمامی دستگاه های مربوطه برای تسریع در روند احداثاین آب شیرین کن ها شد.

وی یادآور شد: اولین بار است که بخش خصوصی در حوزه تامین آب روستایی ورود می کند و این به دلیل فضای اعتماد آمیز و مناسبی است که دولت تدبیر و امید ایجاد کرده است.

وی گفت: سرمایه گذاران برای احداثآب شیرین کن ها از بومیان هرمزگان هستند و امیدواریم در ادامه برای تامین آب شرب دیگر روستاها نیز بخش خصوصی متعهد ورود کند.

مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی هرمزگان خاطر نشان کرد: از مجموع ۸ آب شیرین کن ۶ آب شیرین کن در روستاهای شهرستان بندرلنگه، ۱ آب شیرین کن در جاسک و ۱ آب شیرین کن در بستک احداثمی شود.

وزیر نیرو استاندار چیت چیان آبشیرین کن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر