خبرگزاری کار ایران

حسین نوش‌آبادی:

کنترل امنیت فضای بیرونی کنسرت‌ها وظیفه ارشاد نیست

asdasd
کد خبر : ۲۴۲۷۳۲

نمی‌توانیم دربرابر مجریان و افرادی که برنامه‌ها را اجرا می‌کنند؛ مقاومت کنیم / برای کاهش تعطیلی کنسرت‌ها درصددیم تفاهم‌نامه‌ای بین ارشاد و نیروی انتظامی امضا کنیم / قصد داریم در اجرای کنسرت‌ها از نظرات حوزه‌های علمیه بیشتر استفاده کنیم.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرجع صدور مجوز است. ایجاد امنیت و نظم برای کنترل محیط بیرونی کنسرت‌ها وظیفه وزارت ارشاد نیست. اگر برنامه‌ای در سالن‌های خود وزارت ارشاد برای با مشکل مواجه شود موقعیت فرق می‌کند اما اگر کنسرت در سالنی اجرا شود که برقراری امنیت آن به دست وزارت فرهنگ و ارشاد نیست؛ مسئولان ممکن است بنا به مصالحی تشخیص دهند که این کنسرت ممکن است با حاشیه‌هایی مواجه شود و آن را لغو کنند. ما نمی‌توانیم دربرابر مجریان و افرادی که برنامه اجرا می‌کنند؛ مقاومت کنیم.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ در رابطه با تأخیر چندین ساعته در برگزاری کنسرت عالیم قاسم‌اف خواننده آذربایجانی بیان کرد: این ناهماهنگی‌ها گاهی اتفاق می‌افتد که نیازمند هماهنگی با نهادهای مختلف است. ممکن است در برگزاری کنسرت‌های موسیقی مداخلاتی پیش بیاید. ما برای کاهش این اتفاقات و برگزاری کنسرت‌های مجوزدار، در صدد هستیم که تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی هرچه سریعتر به امضا برسد.

او ادامه داد: با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سردار احمدی، فرمانده نیروی انتظامی، امضای این تعهدنامه به معنای مشخص شدن وظیفه هر نهادی است. نیروی انتظامی در حفظ امنیت و نظم و انتظام امور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را یاری می‌کند و از رفتارهایی که در گذشته پیش آمده جلوگیری به عمل خواهد آمد. وقتی تعهدنامه و توافق نامه‌ای نداریم اینگونه اتفاقات می‌افتد. به مدیرکل ارشاد استان‌ها اختیار دادیم که هماهنگی‌های لازم را برای برگزاری کنسرت‌هایی که مجوز دارند انجام دهند و آنها هم موظف هستند با نیروی انتظامی هماهنگ باشند تا از این اتفاقات جلوگیری شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با برگزاری کنسرت در استان‌ها اظهار داشت: وقتی مجوزی برای برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها داده می‌شود، مدیران موظفند با مقامات قضایی و اطلاعاتی و دیگر نهادها هماهنگ باشند تا یک برنامه خوب و بی‌حاشیه را داشته باشیم. همه این نقش‌ها تعریف شده است. اما در استان‌هایی که این هماهنگی‌ها کامل نبوده، نهادی مداخله می‌کند و موجب تأخیر و یا حتی لغو کنسرتی می‌شود.

نوش‌آبادی با بیان اینکه با امضای این تفاهم نامه دیگر شاهد لغو کنسرت‌ها نخواهیم بود؛ گفت: این اخبار برای ما بسیار ناگوار است. درصدد هستیم که اگر لازم شد علاوه بر نیروی انتظامی با سایر دستگاه‌‌هایی که وظیفه‌ای در سطح استان‌ها دارند به یک تعامل برسیم. تفاهم با نیروی انتظامی، بخش بزرگی از این مشکلات را حل می‌کند. بررسی می‌کنیم برای جلوگیری هرچه بیشتر از این اتفاقات، با نهادهای زیربط هم یک تفاهم‌نامه امضا کنیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: درصددیم موسیقی سالم و کنسرت‌هایی دور از حاشیه و مناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی و همچنین متناسب با ایده‌های فرهنگی کشور که هم برخاسته از نظرات فقهی مراجع و هم نظرات مقام معظم رهبری است، داشته باشیم.

او افزود: آنچه در بحثموسیقی هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ موضوعی چالش‌ برانگیز است، موضوعات فقهی و شرعی است که وجود دارد. در بحثموسیقی هم نظر مراجع تقلید و هم نظرات فقهی و حکومتی مقام معظم رهبری مطرح است. آنچه مسلم است عمل به نظرات فقهی و حکومتی است.

نوش‌آبادی با بیان اینکه موسیقی نباید خارج از سیاست‌ها و چارچوب‌های نظام باشد؛ گفت: قصد داریم از نظرات حوزه‌های علمیه بیشتر استفاده کنیم که بدانند ما چارچوب‌هایی را در نظر می‌گیریم و اینطور نیست که هرکسی درخواست داد مجوز سریعاً برای او صادر شود.

او با اشاره به اینکه امضای توافق‌نامه در مراحل آخر است؛ گفت: موارد لازم و بررسی‌های لازم انجام شده است و مورد موافقت نهادها قرار گرفته است.

او افزود: ما پاسخگوی مجوزی که صادر می‌کنیم؛ هستیم مگر اینکه برگزار کننده، چارچوب‌ها را به هم بریزد و به تعهد خود عمل نکند. اینجاست که ما وارد می‌شویم و ممکن است کنسرت از طرف خود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو شود. ما به سمتی می‌رویم که این موضوع را نهادینه کنیم. اینکه اگر کنسرتی مجور می‌گیرد مانعی برای اجرای آن نباشد و مقامات استان‌ها در مقابل عوامل دیگر تسلیم نشوند؛ مگر خود مجریان و برگزارکنندگان تعهدات را بشکنند.

نوش‌آبادی همچنین با اشاره به جشنواره فجر گفت: جشنواره تئاتر فجر از ابتدای بهمن ماه، جشنواره فیلم از هفته دوم بهمن و در هفته سوم بهمن ماه جشنواره موسیقی فجر را داریم. همچنین دهه اول اسفند جشنواره شعر و هنرهای تجسمی را شاهد خواهیم بود که درحال حاضر تدابیر لازم برای آن‌ها صورت گرفته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز