کد خبر: 236248 A

نقاشان برای خلق آثارشان در نمایشگاه معماری هیچ مدلی نداشته‌اند و اغلب از موتیف‌ها و نقوشی در آثارشان بهره گرفته‌اند که در معماری و کاشی کاری ایرانی وجود دارد.

نمایشگاه گروهی نقاشی وحید معینی و هنر جویانش زهره ابراهیمی، سعیده جابریان و محبوبه نجفی عصر جمعه پنجم دی ماه ۹۳ در گالری شکوه گشایش یافت.

به گزارش ایلنا؛ در این نمایشگاه از هر یک از هنرجویان زهره ابراهیمی، سعیده جابریان و محبوبه نجفی شش تا هفت تابلو و از وحید معینی چهار اثر روی دیوار رفته است.

وحید معینی در مورد برپایی این نمایشگاه گفت: من هنرجویان زیادی را آموزش می‌دهم اما تصمیم گرفتم به همراه این سه هنرجو نمایشگاه گروهی برپا کنم، زیرا هنرجویان حاضر در این نمایشگاه دارای تفکرند. آن‌ها پویا هستند و با تلاش فراوان و مطالعه زیاد آثارشان را ارائه داده‌اند. تاثیر تمرکز و تلاش آن‌ها را می‌توان در آثارشان شاهد بود.

او اضافه کرد: تابلوهای به تماشا گذاشته شده در این نمایشگاه حاصل سه سال تلاش این هنرجویان است. آن‌ها برای خلق این آثار هیچ مدلی نداشته‌اند و اغلب از موتیف‌ها و نقوشی در آثارشان بهره گرفته‌اند که در معماری و کاشی کاری ایرانی وجود دارد. این هنرجویان از هنرهای سنتی ایرانی جزییاتی را منتخب و آن‌ها را با تجربیات و نگاه خود ترکیب کرده و آثاری تازه خلق کرده‌اند.

او در توضیح چهار اثری که خود در این نمایشگاه به تماشا گذاشته است گفت: سالهای پیش کار را با نقاشی‌های ماهی شروع کردم که مورد استقبال زیادی قرار گرفت و کارت پستال شد. در این نمایشگاه پس از مدتی که از این نقاشی فاصله گرفتم گریزی به نقاشی ماهی‌ها زدم. البته ماهی‌ها در این دوره تفاوت‌های زیادی با قبل دارند. در دو اثر دیگر نیز نگاهی به مکتب سقاخانه دارم و با استفاده از دعاهایی که از گذشته بوده‌اند کلاژ کردم و ترکیبی را بوجود آورده‌ام. در این آثار داستان معراج حضرت رسول و داستان حضرت ابوالفضل را با بهره گیری از رنگ سبزکه ریشه در فرهنگ شیعه دارد و پنجه هاکه در علم عاشورایی فراوان دیده می‌شود بر روی بوم به تصویر کشیده‌ام.

زهره ابراهیمی یکی از هنرجویان حاضر در این نمایشگاه که تاکنون در سه نمایشگاه گروهی شرکت داشته و دانشجوی کار‌شناسی ارشد رشته پژوهش هنراست در رابطه با هفت اثری که در این نمایشگاه به تماشا گذاشته است گفت: در این نقاشی‌ها سعی کرده‌ام با تلفیق نقاشی مدرن و سنتی، پارادوکسی بوجود بیاورم که در آن ارزش هاى نمادین گذشته را یادآور شوم. تکنیک این آثار اکریلیک بر روی بوم است و برگرفته از نماد‌ها و سمبل‌های قدیمی ایران است.

بخشی از آثار به دوره قاجار برمی گردد و اثری که محوریت شرق را نشان می‌دهد به دوره ایلخانی تعلق دارد.
سعیده جابریان که کار‌شناسی ارشد مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه بیرمنگهام کشور انگلستان است تاکنون در یک نمایشگاه گروهی شرکت داشته است و این دومین نمایشگاه گروهی وی محسوب می‌شود، او با اشاره به آنکه از سال ۸۹ نزد استاد معینی دوره‌های مختلف نقاشی را گذرانده است گفت: در این سال‌ها با رنگ‌ها و المانهای ایرانی آشنا شدم و با کنار هم قرار دادن هنر اسلامی و هنر مدرن به خلق آثار انتزاعی پرداختم. در آثار ارائه داده در این نمایشگاه از رنگ هاو متریال‌های مختلفی چون کاه، پودر سنگ و پارچه‌های ترکمن بهره گرفته‌ام که در طبیعت دیده می‌شود و بوسیله آن‌ها آثار مدرنی را به نمایش گذاشته‌ام.

محبوبه نجفی که فارغ التحصیل کار‌شناسی ارشد مهندسی شیمی است از سال ۸۹ بصورت حرفه‌ای تحت آموزش استاد معینی قرار دارد، وی در مورد آثارش در این نمایشگاه گفت: با نگاه به فضای اطراف و دنیای پیرامون ایده و سوژه‌های مختلف در ذهنم شکل می‌گیرند. در این نمایشگاه دو نمونه کار ارائه داده‌ام یکی آثاری با تکنیک میکس مدیا و با بهره گیری از مواد مختلف چون سنگ و دیگری آثارمدرن فیگوراتیوی که رنگ بوسیله کاردک بر روی بوم گذاشته شده است.

نمایشگاه نقاشی‌های وحید معینی و هنر جویان تا چهارشنبه دهم دی ماه در گالری شکوه دایر است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ از این آثار درخیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو، کوچه سلیمی شمالی کوچه امیرنوری، شماره ۱۹ گالری شکوه دیدن نمایند.

گالری شکوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر