کد خبر: 212887 A

چالش از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در تلفیق گونه‌هایی از موسیقی با فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. در قطعات مسیح محقق نیز متوجه چالشی نرم و آرام خواهیم شد که سبب شده تضاد این تمایز‌ها کمتر در ذوق شنونده بخورد.

مراسم رونمایی آلبوم موسیقی «سلامی دوباره» به آهنگسازی و خوانندگی مسیح محقق(شیدی) و نشر موسسه موسیقی ارغنون در روز جمعه ۱۸ مهر با حضور جمعی از دوستداران در محل شهرکتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ در این مراسم؛ سروش ریاضی(مدیر مجموعه ارغنون و همچنین سردبیر ماهنامه گزارش موسیقی) ضمن اشاره به فرایند اخذ مجوز آلبوم نامبرده از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد و به طول انجامیدن آن، طی سخنانی به پارامترهای موسیقی تلفیقی پرداخت و گفت: فارغ از تعریف صحیح و دقیق موسیقی فیوژن که میان موسیقیدانان اختلاف نظر می‌باشد، «چالش کردن» از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در تلفیق گونه‌هایی از موسیقی با فرهنگ‌های مختلف وجود دارد، لذا وقتی به قطعات مسیح محقق از اولین آلبوم بی‌کلام وی به نام دو پیکر نظر می‌اندازیم، متوجه چالشی نرم و آرام خواهیم شد که سبب شده است تضاد این تمایز‌ها کمتر در ذوق شنونده بخورد.

در ادامه قسمت‌هایی از قطعهٔ «غمزه» از آلبوم «دو پیکر» برای شنوندگان پخش شد و ریاضی در ادامه گفت: در آثار باکلام مسیح محقق روح کلام غالبا با موسیقی‌اش همسو شده و همیشه برای من سوال این بوده که چگونه است که در میان اشعار شاعران معاصری همچون سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، و… تنها به مولانا از میان شاعران کلاسیک توجه داشته و دارد.

وی همچنین به روحیه آرام و لطیف آهنگساز آلبوم «سلامی دوباره» اشار ه داشت و گفت: انتخاب اشعار و برخورد مسیح با این اشعار، روحیهٔ وی را تبیین می‌کند و معلوم است که از روحیه‌ای آرام و لطیف برخوردار است چرا که سعی کرده لطافت نهفته در این دست اشعار را حفظ نماید و خدشه‌ای به روح این اشعار وارد نکند.

سپس قسمتی از قطعه «خانه دوست کجاست» از آلبوم «عاشقی پیداست» با شعری از سهراب سپهری پخش شد.

سردبیر ماهنامه گزارش موسیقی با اشاره به ویژگی بداهه نوازی در آثار شیدی، گفت: بداهه نوازی جزو خصوصیات موسیقی سنتی ایرانی و همچنین موسیقی جز می‌باشد لذا مسیح محقق در برخی قطعات خود از این ویژگی بهره‌ای چشمگیر برده است.

مسیح محقق نیز درخصوص توجهش به اشعار مولانا از میان شاعران کلاسیک گفت: من در واقع قصد داشتم ترجمه‌های اشعار مولانا را بخوانم و هیچ هدف اولیه‌ای برای خواندن اشعار مولانا به فارسی را نداشتم و در واقع قصد من از انتخاب شعر مولانا به دلیل شناخته شدن ترجمه‌های این شاعر نامدار ایرانی در غرب بود که بی‌اختیار متوجه شدم ریتمی که برای شعری از مولانا به انگلیسی استفاده کرده‌ام می‌توان برای متن فارسی‌اش نیز استفاده کنم و این شد که تنها دو قطعه از مولانا را به فارسی و بقیه را به انگلیسی خوانده‌ام.

وی درخصوص بهره گیری از اشعار شاعران معاصر اشاره داشت: اساساً من هیچ قرابتی با شاعران ندارم و در آلبوم «سلامی دوباره» به سفارش مانی رهنما، خواندده جوان خوب پاپ، بر روی سه شعر از سهراب سپهری، احمد شاملو و قیصر امین‌پور قطعاتی را ساختم که به دلایلی این همکاری صورت نگرفت و خودم آن‌ها را خواندم.

مسیح محقق در پایان در خصوص همکاری‌اش با نوازندگان این آلبوم که همگی آنان به غیر از رُزا گیاهی ساکن خارج از کشور هستند اشاره داشت و از آنان یاد و تشکر کرد.

این نوازنده در اختتامیه مراسم به اجرای قطعه «با تو‌ام آی» از قیصر امین‌پور با گیتار پرداخت که با تشویق حضار روبرو شد.
مقرر است بزودی مراسم رونمایی این آلبوم نیز در شهرستان رشت برگزار شود.

آلبوم "سلامی دوباره"
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر