کد خبر: 179426 A

گابریل پاچکو در شورای کتاب کودک:

کار خواندن تصویر کار خلاقانه‌ای است و در این خواندن گاه به نقاطی می‌رسیم که با خالق اثر هم نظر هستیم و یا مخالف و حتی چیزهای تازه‌ای در ذهن مخاطب خلق می‌شود.

گابریل پاچکو تصویرگر مطرح معاصر جهان در شورای کتاب کودک در جمع تصویرگران و خبرنگاران ایرانی قرار گرفت و علاوه بر معرفی شیوه و ارائه نمونه‌های کار خود با آن‌ها به گفتگو نشست.

به گزارش ایلنا؛ وی ابتدا درباره شیوه کار خود گفت: من به سمتی می‌روم که خودم را بشناسم. کار تصویرگری را با داشته‌ها و نداشته‌هایم شروع کردم. در حقیقت با خاطره‌ها، آرزو و رویا شروع کردم، و سه هنرمند در زندگی من نقشی اساسی داشتند: اکتاویا پاز نویسنده مکزیکی، آنجلینا پلوس کارگردان و پنا پائوز صحنه‌پرداز. این سه نفر به من کمک کردند تا به جهان‌بینی خاصی برسم. دنیای تصویرسازی برایم قطعیت نداشت و این سه نفر کمک کردند تا حقیقت را بفهمم و توانستم با بهره‌گیری از عنصر شاعرانه و استعاره پلی بزنم به دنیای تصویرگری.

وی گفت: در شروع تصویرگری سه سوال برایم پیش آمد. در واقع در شروع هر کار خلاقانه‌ی هنری، مهمترین بخش سوالی است که از خودم می‌پرسم که همین پرسش به من جهت و نگاهی خاص می‌دهد. به همین دلیل به هنگام شروع کار می‌پرسم برای چه و به چه منظور این کار را شروع می‌کنم. با این پرسش ماجرا تبدیل به موضوع شخصی می‌شود. البته بخشی از این پاسخ‌ها به کار شخصی من تبدیل می‌شود و سبک من است.

پاچکو بر عدم قطعیت باور پذیر نبودن تاکید دارد. وی در ادامه با نشان دادن تعدادی از تصویرسازی‌هایش با تصویرگران به گفتگو نشست و درباره تکنیک و سبک و موضوع کارها صحبت کرد.

وی سپس با اشاره به خاطره‌ای از کارگاهی در ده سال پیش گفت: حقیقت واژه‌ای است که هر فرد در ذهن دارد و به دو بخش درونی و بیرونی تبدیل می‌شود. هر حقیقت مثل سنگ است که دری برای ورود به آن وجود ندارد. کار خلاقانه یافتن در برای این سنگ است. در پروسه خلاقانه سنگی اختراع می‌کنیم تا واردش بشویم و عنصری که برای شناخت سنگ در نظر می‌گیریم مهم است. سه عنصر ابهام، عدم قطعیت و باورنکردنی بودن، الیته باید توجه داشت تخیل اولین راه رسیدن به آگاهی و هوش است.

پاچکو درباره ارتباط مخاطب با تصویرسازی‌هایش گفت: وقتی کاری ارائه می‌دهم مطمئن نیستم کارهایم درک شود ولی هدف و امیدم این است که کارهایم از طرف مخاطب خوانده شود وقتی کسی مفهوم کارهایم را درک می‌کند و با آن ارتباط می‌گیرد سبب آرامش من می‌شود.

وی با نقل قولی از ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی گفت: نویسنده عالمی برای اثر خود دارد و برای آن راه‌هایی می‌سازد. کار خواننده کشف این راه‌ها و مسیرهاست و گاهی راه‌هایی جدید که حتی هدف نویسنده هم نبوده. به همین دلیل می‌گویم کار خواندن تصویر کار خلاقانه‌ای است و در این خواندن گاه به نقاطی می‌رسیم که با خالق اثر هم نظر هستیم و یا مخالف و حتی چیزهای تازه‌ای در ذهن مخاطب خلق می‌شود.

پاچکو در ادامه پاسخگوی سوالات تصویرگران ایرانی بود.

سفر ۱۰روزه پاچکو به ایران به دعوت استودیو دانه آب و دوتصویرگر ایرانی نرگس محمدی(هاسمیک) و سولماز جوشقانی و صادق امیری گرافیست، با حمایت و همراهی نهادهایی چون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجله کودکیاری شهرزاد، اداره ارشاد شمیرانات و خانه هنرمندان ایران صورت گرفته است.

حضور پاچکو در ایران با برنامه‌های مختلفی چون برگزاری ورک شاپ ۴ روزه، نمایشگاه آثار، سمینار تخصصی و دیدار با هنرمندان ایرانی همراه بود و بخشی ازعواید فروش آثارنمایشگاه به کودکان تحت پوشش موسسه خیریه مهرآفرین تعلق خواهد گرفت.

گابریل پاچکو در شورای کتاب کودک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر