کد خبر: 172928 A

حراج تهران از استانداردهای بالایی برخوردار است و در سال‌های آتی قابلیت این را دارد که به صورت بین‌المللی برگزار شود / دولت باید روند برگزاری چنین رویدادهایی که توسط بخش خصوصی رقم می‌خورد را تسهیل کند و نقش او حمایتی باشد.

حراج تهران در سه دوره فعالیتش، غیر از خلق رکوردهاى جریان‌ساز براى جامعه هنرهاى تجسمى در چهار روز برپایی؛ به میعادگاهى براى بحثو تبادل نظر درباره اقتصاد هنر و جلسات مشورتى چگونگى رشد مارکت هنر ایران در منطقه بدل مى‌شود؛ حضور چهره‌هاى تاثیرگذار، مدیران گالرى‌ها، مجموعه‌داران و… این مهم را در حراج‌هاى تهران فراهم کرده است؛ گزارش زیر نکاتى درباره این‌گونه خبرهاى حاشیه‌اى سومین حراج تهران است:

دیدار جنتى با نقاشان و مجموعه‌داران

عید مبعث، بخش نمایشگاهى سومین حراج تهران با حضور چهره‌هاى هنرى در سالن زرین هتل پارسیان آزادى آغاز به کار کرد؛ دو ساعت پس از افتتاحیه؛ على جنتى نیز از آثار این نمایشگاه دیدن و با هنرمندان پرشمار حاضر در این مراسم گفتگو کرد؛ نکته جالب این دیدار یک ساعته، همنشینى صمیمانه وزیر با نقاشان، مدیران گالرى ها و مجموعه داران هنرى بود.

همزمان با این دیدار على مرادخانى، حجت الاسلام حسین شاهمرادى، مرتضى کاظمى، سیدمحمد بهشتى، محمد هادى ایازى، ابوالقاسم خوشرو و مجید ملانوروزى… نیز از این رویداد دیدن کردند.

شجریان، کیارستمى، آغداشلو…

بسیارى از هنرمندان از نمایشگاه سه روزه سومین حراج تهران دیدن کردند؛ که در میانشان محمدرضا شجریان، عباس کیارستمى، پرى صابرى، آیدین آغداشلو، پرویز کلانترى، على شیرازى، جلیل رسولى، کوروش شیشه گران، ناصر پلنگى، اجلى و یعقوب عمامه پیچ هم بودند.

مدیران گالرى‌هاى گلستان، اثر، بوم، شکوه، مژده، پردیس ملت، والى، خاک، ایده، آریانا، هما، آتبین، الهه، پنجره، آریا… نیز ازجمله بازدیدکنندگان بودند.

آرزوى مرادخانى

على مرادخانى لحظاتى پس از حراج تهران در گفتگویى کوتاه ثبت رکورد ١٣ میلیاردى را فراتر از انتظارش خواند و آن را در سال فرهنگ و در راستاى اقتصاد مقاومتى و تولید ثروت ملى دانست. او که سال پیش نیز میهمان این حراج بود ابراز امیدوارى کرد این فروش‌ها به جامعه اطمینان خاطر دهد سرمایه‌گذارى در هنر با ارزش افزوده همراه است.

مرادخانى گفت: از منظر معنوى نیز خرید اثر هنرى امرى ارزشمند است؛ همنشینى اقشار مختلف مردم با هنر، حال عمومى جامعه را خوب مى‌کند و زمینه‌ساز اجتماعى بالنده است؛ دیگر اینکه براى هنرمندان کشورمان زمینه گسترش فعالیت، امرار معاش از راه هنر و بروز خلاقیت را فراهم مى‌کند.

مرادخانى گفت: کار ویژه دولت براى پدیده‌هاى خصوصى نظیر حراج تهران، تشویق، بسترسازى توسعه و آرامش بخشى به فضاى هنر است اما آرزوى من اینست که اوضاع بودجه هنرى کشور چنان شود که بتوانیم از نسل جوان هنرمند حمایت کنیم.

آقاى مسجد جامعى کار بخرید

احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران که از نخستین دوره برگزاری حراج تهران هر بار حضور داشته است، در همان دقایق آغارین دوره سوم خودش را به سالن حراج رساند که با اعلام، رضاکیانیان با تشویق حضار نیز روبرو شد؛ کیانیان خطاب به مسجد جامعى گفت: دولت در اندیشه بهبود فضاى کلى فرهنگى هنرى‌ست، لذا انتظار بدیهى از شوراى شهر و شهردارى اینست که اثر هنرى بخرد.

مسجدجامعى پس از اتمام حراج تهران در اظهار نظرى پیرامون این رویداد گفت: تجربه نشان داد که حراج تهران در سه دوره برگزاری خود بسیار موفق بوده است و قیمت آثاری که در این حراج ارائه شد، نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین‌المللی نیز حداقل دوبرابر شد و این رویداد بازار تجسمی ایران را در عرصه ملی و بین‌المللی ارتقاء می‌دهد.

نگاه دولت به حراج تهران حمایتی است

مشاور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى درباره حراج تهران گفت: من سالهاست که تمام رویدادهای هنری کشور را رصد می‌کنم و در جریان برگزاری آن هستم؛ بنابراین تحقیق، حراج تهران را یکی از مهمترین رویدادهای هنری ایران ارزیابى مى‌کنم که بر سایر رویدادها نیز تاثیرگذار است؛ معتقدم حراج تهران حائز این قابلیت است که به عنوان الگوى موفق یک رویداد مهم هنری، در سایر حوزه‌های هنر نیز الهام بخش باشد.

مرتضی کاظمی افزود: در حراج تهران با مدیریت خوبی که دارد آثار ارزشمندی در معرض دید مخاطبان قرار گرفت و شاهد بودیم که هر یک از این آثار با درخواست‌های متعددی برای خرید روبرو بودند و چند برابر قیمت چکش خوردند. همچنین شیوه گردآوری آثار، نمایش، چاپ کاتالوگ و فروش آثار بسیار خوب و بدون ایراد بود.

دولت نباید در روند فعالیت بخش خصوصی دخالت کند

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حراج تهران در سه دوره برگزاری‌اش بسیار موفق بوده و این رویداد بی‌شک تاثیر خود را روی هنرهای تجسمی ما هم در سطح ملی و بین‌المللی خواهد گذاشت.

مجید ملانوروزی درباره نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در روند برگزاری حراج گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید روند برگزاری چنین رویدادهایی که توسط بخش خصوصی رقم می‌خورد را تسهیل کند و نقش او حمایتی باشد و نباید در چنین رویدادهایى به عنوان برنامه ریز ورود پیدا کند.

حراج تهران مى‌تواند بین‌المللى شود

سید محمد بهشتی که این روزها مشاور سازمان میراثفرهنگى، گردشگرى و صنایع دستى است هم در سه دوره حراج تهران شرکت کرد، او گفت: روند برگزاری حراج تهران بسیار مترقی و قابل تامل است؛ این حراج توانسته موج جدیدی از مجموعه‌داری هنرى در کشور ما پدید آورد و خوشبختانه مجموعه‌داران جدید هم با شتاب قصد دارند گنجینه متنوع و قابل تاملی گردآوری کنند.

او افزود: من با پیشینه حضور در حراج‌های بین‌المللی چون کریستیز و ساتبیز می‌توانم ادعا کنم که حراج تهران از استانداردهای بالایی برخوردار است و در سال‌های آتی قابلیت این را دارد که به صورت بین‌المللی برگزار شود.

حراج تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر