کد خبر: 117188 A

١١۵ اثر از آثار هنرمندان نسل‌هاى مختلف مانند سهراب سپهرى، پرویز کلانترى، سید محمد احصایى، آیدین آغداشلو، على شیرازى، ناصر اویسى، هانیبال الخاص، کامبیز درمبخش، فرشید مثقالى، رضا یحیایى، فرامرز پیلارام و محمد على ترقى جاه به فروش رسید.

ایلنا: ششمین فروش سال هنرهاى تجسمى «هفت نگاه» در حالى ١٣ آبان ماه به کار خود پایان می‌دهد که تا امروز از منظر فروش و جلب مخاطب، موفق‌ترین دوره خود را طى مى کند. فروش ١١۵ اثر در ٩ روز نخست برپایى نمایشگاه و انبوه مخاطبى که هر روز به شمارشان افزوده مى شود گویاى این توفیق بزرگ است.
به گزارش ایلنا، شاخص‌ترین اتفاق این دوره، فروش بسیار قابل ملاحظه جوانان هنرمند، حضور پررنگ چندین مجموعه دار و نیز چهره هاى تازه در جمع خریداران آثار هنریست که همگى از اهداف بنیادین تاسیس هفت نگاه ارزیابى مى شود.
١١۵ اثرى که این مدت به فروش رسیده‌اند از آثار هنرمندان نسل هاى مختلف است که در میان اساتید و چهره‌هاى سر‌شناس مى توان به سهراب سپهرى، پرویز کلانترى، سید محمد احصایى، آیدین آغداشلو، على شیرازى، ناصر اویسى، هانیبال الخاص، کامبیز درمبخش، فرشید مثقالى، رضا یحیایى، فرامرز پیلارام، محمد على ترقى جاه… اشاره کرد.
پرویز کلانتری هنرمند پیشکسوت درباره ششمین «هفت نگاه» گفت: «هفت نگاه» یکی از مهم‌ترین رویدادهای تجسمی ایران است که توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده و در هفت سال گذشته توانسته تاثیر بسزایی در فروش آثار هنری داشته باشد و زمینه‌ای را هم برای به نمایش گذاشتن آثار بسیاری از هنرمندانی که شرایط این را ندارند که خودشان زمینه نمایش آثارشان را بوجود آورند را فراهم کرده است.
به گفته کلانتری؛ ایده و شیوه برگزاری نمایشگاه «هفت نگاه» بسیار خوب است و باید شرایطی فراهم شود که سایر گالری‌داران نیز با این رویداد همراه شوند و یا به همین شیوه حراج دیگری نیز در طول سال راه‌اندازی شود.
کلانتری با بیان این مطلب که هنرمندان باید از رویدادهای چون «هفت نگاه» حمایت کنند و دولت نیز باید فضای بیشتری برای نمایش آثار در اختیار این رویداد بگذارد گفت: من از هفت سال گذشته همواره از طریق لیلی گلستان با «هفت نگاه» همکاری کرده‌ام و آثار جدیدم را برای نمایش و فروش در اختیار این نمایشگاه گذاشته‌ام و همواره هم آثارم در این حراج با اقبال روبرو شده است.
این نقاش پیشکسوت که در نمایشگاه «هفت نگاه» دو تابلو کوچک را به نمایش گذاشته، درباره آثارش گفت: در این نمایشگاه دو تابلو از مجموعه کاه‌گل‌ها که مربوط به ۱۲ سال پیش است از من به نمایش درآمده است.
حسین محجوبی نقاش پیشکسوت برگزاری و تداوم حراج «هفت نگاه» را یکی از مهم‌ترین رویدادهای یک دهه اخیرهنرهای تجسمی عنوان کرد و گفت: برگزارکنندگان این رویداد با عشق و علاقه خاصی این فعالیت مهم فرهنگی را انجام می‌دهند و در هر دوره زمینه‌ای را فراهم می‌کنند که آثار هنرمندان جوان در کنار آثار پیشکسوتان قرار گیرد و دو گروه دریک شرایط مناسب آثارشان به نمایش درآید و زمینه فروش‌اش فراهم شود.
وی افزود: به نظر من باید در طول سال دوبار «هفت نگاه» برگزار شود تا مخاطبان آثار تجسمی بتواند از امکانات ویژه این حراج استفاده کنند و با این روش تغییری هم در وضیعت تجسمی کشور بوجود آید.
محجوبی که با یک اثر در این رویداد حضور دارد، درباره اثرش گفت: این اثر از مجموعه نقاشی‌های است که من با موضوع چای‌کاری با تکنیک رنگ روغن در سال‌های اخیر خلق کرده‌ام. این نقاشی براساس خاطرات دوران جوانی من رقم خورده است.
بهنوش فروتن که سال گذشته عنوان پر فروش‌ترین هنرمند «هفت نگاه» پنجم را از آن خود نموده است، با اثری از مجموعه آثارتازه‌اش با عنوان «کهکشان» در ششمین «هفت نگاه» حضور دارد، او در مورد این دوره «هفت نگاه» گفت: همکاری شش خانم مدیر گالری با هم و برگزاری چنین نمایشگاهی ستودنی است. من تا کنون در دو دوره «هفت نگاه» شرکت داشته‌ام. بنظرم در این دوره نوع چیدمان و جدا کردن آثار پیشکسوتان از هنرمندان می‌انسال و جوان بسیار خوب است و مخاطبان برای دیدن آثار هنرمندان به راحتی می‌توانند به گالری مورد نظر مراجعه کنند.
او در مورد اثری که در این نمایشگاه ارائه کرده است گفت: این اثر متعلق به مجموعه «کهکشان» می‌باشد، این مجموعه شامل ۲۳ اثر است که تاکنون نمایش داده نشده است. هر کدام از این آثار رنگ بندی خاص خود را دارند همه کار‌ها ذهنی هستند و همه اتفاقات در لحظه شکل گرفته است.
ششمین دوره «هفت نگاه» با حضور ۳۰۰ هنرمند از چهار نسل هنر معاصر ایران در فرهنگسرای نیاوران برپاست که در آن حضور توامان آثار زنده یادان هانیبال الخاص، ایرج کریمخان زند… اساتید بزرگی مثل پرویز کلانتری، محمد احصایی، آیدین آغداشلو… علی شیرازی، صداقت جباری، نیکزاد نجومی، گیزلا وارگا سینایی، نیلوفر قادری‌نژاد… تا جوان ترهایی نظیر بهنوش فروتن، علیرضا سعادتمند، فریش البرز کوه، آتوسا وحدانی، مهروز بلادی و… به روی دیوار رفته است.
شایان ذکر است ششمین نمایشگاه «هفت نگاه» تا ۱۳ آبان ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعدازظهر در گالری‌های فرهنگسرای نیاوران واقع در انتهای خیابان پاسداران، رو به روی پارک نیاوران دایر است.

هفت نگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر