کد خبر: 112857 A

به مناسبت هشتادمین سالگی هوشنگ جزی‌زاده، نگارگر صاحب سبک، گزیده‌ای از دوره‌های مختلف کاری وی عصر جمعه ۲۶ مهر ۹۲ در گالری شکوه به تماشا درمی‌آید.

ایلنا: هوشنگ جزی‌زاده که به سال ۱۳۱۲ در شهر اصفهان متولد شد؛ خیلی زود مدارج ترقی در نقاشی و سپس نقاشی سنتی ایرانی گذراند و حتی تحصیلات آکادمیک را در کالج Hosny لندن در رشته طراحی و سرامیک سازی به پایان رساند. او ۵۵ سال پیش یعنی در عنفوان جوانی در سال ۱۳۳۷ موفق به کسب مدال نقره از نمایشگاه بین المللی بروکسل شد و از‌‌ همان سالیان آثارش به عنوان نشانه‌ای درخشان از هنر نگارگری ایران اقصی نقاط دنیا ازجمله چین، کاخ باکینگهام لندن، کاخ پادشاهی بلژیک و فنلاند، فیلیپین، ازبکستان، هند، مراکش، عمان… به نمایش درآمد که کسب دیپلم افتخار از نمایشگاه بی‌ینال اروپایی - آسیایی استانبول ترکیه یکی از ره آوردهای این حضور‌های مستمر بین المللی ست.
هوشنگ جزی‌زاده که همواره ساکن اصفهان بوده است عصر جمعه پیش رو با حدود بیست اثر برگزیده از دوره‌های مختلف کاریش به نگارخانه شکوه می‌آید تا شکوه نقاشی سنتی ایران با سبک و سیاق خاص او که در سبک اصفهان ریشه دوانده را به نمایش بگذارد. این آثار برگیرنده فرم‌ها و روایت‌های مختلف از تاریخ نگارگری ست که یا در ذهن و خیال استاد جان گرفته و برکاغذ نقش بسته است یا طرح و جان مایه تصویری‌اش سینه به سینه حفظ شده و با دستان صورتگر چیره دست جزی‌زاده به عالم تصویر درآمده‌اند.
به گزارش ایلنا، مرتضی کاظمی(مشاور اقتصاد و هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) در یادداشتی که در بروشور نمایشگاه به چاپ رسیده است، ضمن ستایش مقام هنری استاد هوشنگ جزی‌زاده به اهمیت سنت‌پردازی در آثار او پرداخته و او را میراث‌دار خاندان مادریش خوانده که تذهیب سازان و نقاشانی بزرگ در دامانشان پرورانده‌اند.
کاظمی در این متن آورده است: «در پاسخ به چگونگی سنت گرایی در اسلوب و سبک جزی‌زاده باید دانست که وی هیچگاه سرچشمه و آبشخور اندیشه و هنر خویش را که وطن مالوفش اصفهان می‌باشد، ترک نگفته است. نه آنکه نتوانسته باشد بلکه قاطعانه نخواسته است. «اصفهان» کعبه خیال و بهشت طبع اوست، مرغ ذوق او جز در گلگشت مصفای سپاهان بال پرواز نمی‌گشاید…»
هوشنگ جزی‌زاده که چهل است به امر آموزش هنر همت جدی دارد، علاوه بر کسوت استاد دانشگاه موسس و بنیان گذار هنرستان هنرهای تجسمی میبد یزد بوده و عمرش را بی‌دریغ در امر گسترش هنرهای سنتی ایران صرف نموده است.
نمایشگاه آثار این استاد؛ عصر جمعه ۲۶ مهر در گالری شکوه افتتاح و تا هفتم آبان ماه دایر خواهد بود.

گالری شکوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر