کد خبر: 106903 A

آخرین کتاب پورتراب باعنوان «فن دُدکافنیک» تألیف «کیاوش صاحب نسق» که توسط انتشارات «نای و نی» به چاپ رسیده است؛ رونمایی شد.

ایلنا: پیروز ارجمند، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، درمراسم تجلیل اهالی موسیقی از استاد مصطفی کمال پورتراب در فرهنگسرای ارسباران خاطر نشان کرد: «حکیم پورتراب»، تنها معلمی است که کتاب خود را به شاگردانش، که از چهار نسل موسیقی ایران بوده‌اند، تقدیم کرده است.

به گزارش ایلنا، مراسم تجلیل اهالی موسیقی از مصطفی کمال پورتراب، به مناسبت تولد نود سالگی او به همت مؤسسه موسیقی کُرال، عصرجمعه ۲۹ شهریور با حضورهنرمندان و علاقمندان به موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزارشد.

در ابتدای این مراسم، آخرین کتاب پورتراب باعنوان «فن دُدکافنیک» تألیف «کیاوش صاحب نسق» که توسط انتشارات «نای و نی» به چاپ رسیده است؛ رونمایی شد و سپس شاهین فرهت توضیحاتی درباره مختصات و ویژگی‌های این کتاب ارائه کرد.

در ادامه، شهرداد روحانی رهبر بین‌المللی ارکستر که از شاگردان قدیمی پورتراب است، درباره دانش موسیقایی و خصائل معلی این استاد پیشکسوت به ارائه سخنانی پرداخت و سپس حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز درباره ارزش‌های اخلاقی و علمی مصطفی کمال پورتراب به ارائه سخنانی پرداخت.

پیروز ارجمند، آهنگساز و مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری نیز تجلیل از پورتراب را گرامیداشت موسیقی هنری و موسیقیدان ایرانی قلمداد کرد و خاطرنشان کرد: اگر امروز از استاد مصطفی کمال پورتراب تجلیل می‌شود به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردی است که ایشان دارد.

ارجمند دراین باره ادامه داد: شخصیت چند وجهی را فقط در ایشان و پرفسور محمد تقی مسعودیه سراغ داشته‌ایم.

وی، استاد پورتراب را به رسم قدیم «حکیم پورتراب» خطاب کرد و سپس به بیان ویژگی‌های شخصیتی مصطفی کمال پورتراب پرداخت و گفت: نظم، پشتکار، سخت کوشی، تقوا، بی‌دریغ قسمت کردن دانش، وسعت دید، مغرور نشدن، امیدواری و نشاط، جستجوگری و پویایی مانا و پیوسته ازجمله ویژگی‌های شخصیتی استاد مصطفی کمال پورتراب است.

ارجمند در بخش دیگری ازسخنانش، پورتراب را تنها معلمی معرفی کرد که کتاب خود را به شاگردانش، که از چهار نسل موسیقی ایران بوده‌اند، تقدیم کرده است.

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، نیز در ادامه به صحبت در مورد زوایای مختلف زندگی پورتراب پرداخت و عدم تعلق وی به مادّیات و حمایت از جوانان و روحیه قابل ستایش معلمی را از نکات قابل توجه وی برشمرد.

پخش فیلمی از زندگی و مصاحبه با استاد پورتراب و اجرای دو قطعه موسیقی به نوازندگی گیتار «مهدی محققی» و خوانندگی «رشید وطن دوست» و همراهی پیانو توسط «روبن آرزومانیان» و نوازندگی ساز «کاخن» توسط «بهروز فرمانی» ازدیگر برنامه‌های این مراسم بود که به استاد پورتراب تقدیم شد.

قطعات آهنگسازی شده پورتراب برای پیانو، توسط «پویان آزاده» برای اولین بار در ایران اجرا شده و این آثار جهت انتشار در آلمان ضبط شده‌اند و به زودی منتشر خواهند شد.

در ادامه این مراسم، آثارمکتوب و صوتی مرکز موسیقی حوزه هنری توسط پیروز ارجمند به پورتراب اهدا شد و سپس تابلوی عکس‌های پورتراب، تندیس موسسه موسیقی کُرال و لوح تقدیر فرهنگسرای ارسباران هم به این استاد موسیقی تقدیم شد. پایان بخش مراسم هم سخنرانی پورتراب و اجرای قطعه «ای ایران» بود.

در این مراسم چهره‌های نام آشنایی همچون؛ حسین علیزاده، شاهین فرهت، محمد سریر، شهرداد روحانی، جواد لشکری، کیاوش صاحب نسق، پیروز ارجمند(مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری)، هادی منتظری، مهدی آذر سینا، علی ترابی(مدیرعامل انجمن موسیقی ایران)، حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی ایران)، شهرام صارمی(مدیر موسیقی فرهنگسرای ارسباران)، سوسن اصلانی، نوابی، داوود فیاضی، نازنین جلالی(مدیر آموزشگاه موسیقی کُرال)، فاضل جمشیدی، رازمیک اوهانیان، هومان اسعدی، طینوش بهرامی، میلاد عمران لو، و هادی آرزم حضور داشتند.

مصطفی کمال پورتراب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر