کد خبر: 152063 A

دبیر کل مجمع واردات خبر داد؛

پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی دارو از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۱۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ برسد.

دبیر کل مجمع واردات گفت: پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی دارو از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۱۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ برسد و رشد خالص بازار جهانی دارو ۲۴۰-۲۱۰ میلیارد دلار بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در مقایسه با ۲۵۱ میلیارد دلار بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ خواهد بود.

محمد آقایی، دبیر کل مجمع واردات در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به نقش تجار و بازرگانان در رونق مناطق آزاد اظهار داشت: در همه جای دنیا رونق تجارت نقش کلیدی در توسعه مناطق آزاد دارد.

وی تصریح کرد: درواقع دو عامل رونق تجارت و رونق مناطق آزاد دو مولفه دوسویه و وابسته به یکدیگر هستند که هریک حامی و پشتیبان دیگری است.

آقایی تاکید کرد: البته رونق تجارت در این مناطق نیازمند بستر سازی مناسب است و توقع فعالین اقتصادی در حوزه تجارت خارجی کشور مبتنی بر رویکردهای دولت یازدهم مبنی بر تسهیل تجارت قانونی، تامین زیرساختهای متناسب در مناطق آزاد است. هرچند باید به ضراحت اذعان کنیم که باد موافق برای تجارت در مناطق آزاد وزیدن گرفته است.

دبیرکل مجمع واردات با اشاره به جایگاه سوق الجیشی منطقه آزاد کیش برای تجار ایرانی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت درخصوص زیرساخت‌های موردنیاز برای ورود تجار و بازرگانان در یک منطقه آزاد موضوع تحلیل هزینه - فایده است. در صورتی که مکان موردنظر برای تمرکز فعالیت تجاری فعالین اقتصادی به درستی انتخاب نشده باشد، ممکن است هزینه ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز، بیش از منافع به وجود آمده در آنها شود. این امر موضوعی است که در خصوص مناطق آزاد فیلیپین دیده شده است.

آقایی تصریح کرد: نتایج مطالعه‌ای که توسط بانک جهانی منتشر شده نشان می‌دهد که هزینه زیاد ایجاد زیرساخت‌ها در مناطق آزاد فیلیپین، باعثشد که براساس یک تحلیل هزینه - فایده، این مناطق از لحاظ اقتصادی دارای زیان خالص باشند، ‌ در صورتی که با همین تحلیل، مناطق آزاد چین و کره‌جنوبی، دارای نفع خالص بوده‌اند که این موضوع به دلیل انتخاب مناسب منطقه از لحاظ موقعیت زیرساختی بوده است.

وی در پاسخ به وضعیت واردات و صادرات دارو در جزیره کیش تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که از مسئولین منطقه آزاد کیش دریافت کرده‌ایم حدود ۶۰درصد صادرات دارویی کشور از جزیره کیش انجام می‌شود.

آقایی خاطر نشان کرد: پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی دارو از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۱۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ برسد و رشد خالص بازار جهانی دارو ۲۴۰-۲۱۰ میلیارد دلار بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در مقایسه با ۲۵۱ میلیارد دلار بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ خواهد بود.

دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر