کد خبر: 230769 A

مدیرکل ثبت آثار تاریخی سازمان میراثفرهنگی در گفت‌وگو با ایلنا:

اگر کاخ ورسای ایران به ثبت هم برسد، اما اراده‌ای برای حفظ آن در میان مسئولان محلی و شهری وجود نداشته باشد؛ ممکن است، این بنا شبانه تخریب شود.

مدیرکل ثبت آثار تاریخی و حفظ و احیای میراثمعنوی و طبیعی سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه این سازمان آمادگی ثبت ملی کاخ ورسای ایران را برای جلوگیری از تخریب آن دارد، گفت: با این وجود اگر اراده مسولان شهری بر حفظ این بنا نباشد، احتمال تخریب آن وجود دارد.

فرهاد نظری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد ثبت کاخ ورسای ایران گفت: این امکان وجود دارد، که این خانه تاریخی به ثبت ملی برسد و به محض اینکه اداره میراثفرهنگی استان تهران پرونده این بنا را تکمیل کند و برای ما بفرستد آن را در اولویت قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه این پرونده می‌تواند به صورت اضطراری مطرح شده و فرآیند ثبت آن در مدت زمان بسیار کوتاهی طی شود، گفت: ثبت ملی این خانه قطعا می‌تواند در حفظ و جلوگیری از تخریب آن موثر باشد، هرچند که اراده متولیان شهر و شهرداری نیز در این زمینه بسیار موثر است.

مدیر کل ثبت آثار تاریخی سازمان میراثفرهنگی ادامه داد: اگر کاخ ورسای ایران به ثبت هم برسد، اما اراده‌ای برای حفظ آن در میان مسئولان محلی و شهری وجود نداشته باشد، ممکن است این بنا شبانه تخریب شود، بنابراین این مسئله به دیگر دستگاه‌ها نیز بسیار بستگی دارد، اما به هر صورت میراثفرهنگی برای ثبت این اثر آمادگی دارد.

نظری در ارتباط با این مساله که چرا گاهی میراثتاریخی و فرهنگی کشور در مخاطره قرار می‌گیرند، گفت: قانون و ضمانت اجرایی کافی برای حفظ میراثفرهنگی وجود دارد. برای نمونه طبق ماده ۱۵۸ قانون مجازات اسلامی هر کس که به آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی تعرض کند؛ علاوه بر جبران تمام خسارت‌ها، متحمل شش ماه تا ده سال زندان نیز خواهد شد اما اگر این مسئله گاهی اجرایی نمی‌شود به دلیل قرار گرفتن در شمول تصمیمات و مسائل مختلف دیگری است.

کاخ ورسای ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر