کد خبر: 152165 A

فضای اشغال مرمت این بنای تاریخی ۷۰ درصد است که با توجه به ورود حداقل روزانه ۱۱ هزار گردشگر به این بنای تاریخی در ایام نوروز ظریفت بخش باقیمانده عمارت عالی قاپو برای پذیرش گردشگران محدود است.

ایلنا: مدیر کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: بنای تاریخی عالی قاپو به دلیل اقدامات مرمتی در ایام نوروز ۹۳ تعطیل خواهد بود.

به گزارش ایلنا، " محسن مصلحی " افزود: کار مرمت ورودی کف و سقف و ستونهای چوبی در طبقه سوم(ایوان ستوندار اصلی) بنای تاریخی عالی قاپو آغاز گردیده که این اقدامات مرمتی مانع ازبازدید گردشگران در ایام نوروز از عمارت عالی قاپو خواهد شد.

به گفته وی، فضای اشغال مرمت این بنای تاریخی ۷۰ درصد است که با توجه به ورود حداقل روزانه ۱۱ هزار گردشگر به این بنای تاریخی در ایام نوروز ظریفت بخش باقیمانده عمارت عالی قاپو برای پذیرش گردشگران محدود است.

مدیر کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: به دلیل وجود کارگاه‌های مرمتی در بنای مذکور به جهت حفظ امنیت گردشگر و پرهیز از مخاطرات احتمالی و رعایت حریم فیزیکی کارگاه، این بنای تاریخی در ایام نوروز تعطیل می باشد.

وی اظهارداشت: با این وجود راه شاهی از عالی قاپو به طرف چهلستون و موزه هنرهای تزئینی برای گردشگران باز است و گردشگران می توانند از این قسمت بازدید کنند.

وی تصریح کرد: بنای تاریخی عالی قاپو با مجوز معاونت میراثفرهنگی کشور و مصوبه ستاد دائمی هماهنگی خدمات سفر در این ایام تعطیل خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه عمارت عالی قاپو یکی از ارزشمند ترین بناهای تاریخی جهان است افزود: امید است با همکاری گردشگران و میراثدوستان بتوانیم با اقدامات مرمتی در جهت حفظ و نگهداری این بنای تاریخی کوشا باشیم.

مصلحی ابراز امیدواری کرد: پس از اتمام کار مرمت طبقه سوم عمارت عالی قاپو این عمارت پذیرای میهمانان و گردشگران فهیم و میراثدوست خواهد بود.

عمارت عالی قاپو در اوایل قرن یازدهم هجری و به فرمان شاه‏ عباس اول ساخته شده است. شاهان صفوی؛ سفیران و شخصیت های عالی‏قدر را در این کاخ به حضور می‏پذیرفته اند. این کاخ دارای ۵ طبقه است که هر طبقه تزئینات مخصوص به خود را دارد.

استان اصفهان ایام نوروز جهان صنایع دستی و گردشگری موزه عالی امنیت تاریخی عمارت قاپو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر