کد خبر: 145558 A

بنا بر آمارهای ارایه شده در دو دهه گذشته، نزدیک به ۱۰ درصد از ایرانیان به نحوی در بلایای طبیعی و حوادثکشته شده‌اند یا خسارت دیده‌اند که این درصد معادل عددی حدود هفت تا هشت میلیون نفر است.

ایلنا: عضو کار گروه راهبردی HSE ملی(ایمنی، محیط زیست و بهداشت) گفت: بیش از ۲۰ میلیون نفر در ۲۳ استان کشور درگیر پدیده ریزگرد هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، " حمید سرخیل " روز جمعه در کارگاه آموزشی مدیریت بحران محیط زیست در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست اظهار داشت: فعالیت‌های مختلف انسانی و بروز مشکلات ناشی از آن منجر به پدید آمدن آلودگی‌های زیست محیطی و تخریب منابع طبیعی شده است که شتاب آن در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.

وی اظهار داشت: ایران در میان کشورهای حادثه خیز جهان رتبه پنجم تا دهم را داراست و تاکنون ۴۰ گونه حادثه در دنیا شناخته شده که ۳۱ نوع آن در ایران رخ داده است.

وی گفت: بنا بر آمارهای ارایه شده در دو دهه گذشته، نزدیک به ۱۰ درصد از ایرانیان به نحوی در بلایای طبیعی و حوادثکشته شده‌اند یا خسارت دیده‌اند که این درصد معادل عددی حدود هفت تا هشت میلیون نفر است.

وی اظهار داشت: دخالت بیش از حد انسان در طبیعت موجب از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی و حوزه‌های آبی شده است که این حوزه‌ها اکنون به منابع ریزگرد تبدیل شده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه محیط زیست تاکید کرد: بحران زیست محیطی واقعی در دنیا ناشی از فقر جهانی و رشد جمعیت است که باید با برنامه ریزی تعادلی بین رشد اقتصادی و رفاه طلبی مردم ایجاد شود.

وی ادامه داد: بحران‌های زیست محیطی عواقبی همچون تغییرات آب و هوا، تامین غذا، مشکلات بخش کشاورزی، نابود شدن جنگل‌ها، ماهیگیری‌های بی‌رویه، مصرف بیش ار حد سوخت‌های فسیلی، کاهش کیفیت آن و نابود شدن گونه‌های گیاهی و حیوانی را به دنبال دارد.

خشک شدن دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین بحران زیست محیطی ایران و منطقه

سرخیل ادامه داد: در صورت عدم احیای دریاچه ارومیه، سونامی نمک در منطقه شمال غرب کشور ایجاد می‌شود که این امر ضمن نابودی زمین‌های کشاورزی منطقه، آلودگی هوا و مسمومیت ساکنان منطقه را نیز به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین عامل خشک شدن دریاچه ارومیه، مصرف بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و عدم مدیریت منابع آب است.

سرخیل به راهکارهای مدیریت بحران‌های زیست محیطی اشاره کرد و گفت: ایجاد دفا‌تر مطالعاتی ملی – منطقه‌ای، تهیه بانک اطلاعاتی، استفاده از سیستم هشدار دهنده خطر، آگاهی افکار عمومی و تهیه روش‌های سالم سازی از جمله این راهکار‌ها است.

وی با بیان اینکه این راهکار‌ها به صورت مطلوب در کشور وجود ندارد تاکید کرد: باید یک کارگ روه ملی راهبردی مدیریت بحران زیست محیطی در کشور تشکیل شود تا استراتژی مناسب و جامعی برای برخورد با بحران‌ها در کشور شکل گیرد.

آب و هوا استان کشور ایران جهان زمین طبیعت عضو هیات علمی دانشگاه کشورهای در حال توسعه مردم ایران نمایشگاه بین المللی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر